Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Amazon - cont general?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
Buna.
Am avut nevoie de un accesoriu de pe amazon si am apelat la o prietena care avea cont pe amazon.co.uk Tinand cont ca am fost multumita de comanda si timpul de livrare..as vrea si eu sa imi fac cont..dar :
1. Contul e unul general  indiferent de localizare?
2. Cat de sigur e sa ramai cu cardul inregistrat in cont? Ma gandesc ca daca iti ia cineva contul si parola e foarte simplu sa se ocupe de tranzactii personale.
multumiri.

#2
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Nu coneaza pe ce amazon ai cont, poti comanda de pe oricare.
Unele chestii le am de pe amazon.com, altele de pe .co.uk...
Depinde de parola ta cat de sigura iti e contul... Daca ai parola 1234 sigur ca e usor ca un "hacker" sa ti-l sparga...

#3
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
exista o metoda de securitate suplimentara inainte de a comanda ceva ? De genul..sa primesti pe mail un link pt confirmare sau? Ar fi o idee.
Tu ai in cont inregistrat cardul ?

#4
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
folosesti un card pe care il alimentezi doar cand faci cumparaturi.....

#5
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Primesti mail dupa ce ai facut o comanda si de obicei dureaza cateva ore pana la 2-3 zile pana iti trimit produsele, timp in care poti anula comanda.
Banii ii ia de pe card inainte sa trimita produsele, nu imediat.

Amazon.com e in US, daca cumperi de acolo platesti taxe si transport inca odata cat costa produsul. Mai bine iei de la astea europene daca gasesti ce cauti, si plateste in lei daca ai card in lei pt ca pierzi la conversia lor mai mult decat la conversia bancii (adica lasi valoarea asa cum e in euro/lire etc). Si cauta doar produse vandute de Amazon, sau onorate de Amazon. Daca iei de la alti vanzatori poti sa-ti iei tepe ca pe olx Posted Image
Cel mai bine e sa cumperi de pe amazon.de pt ca in caz ca vrei sa faci retur te costa mai putin sa trimiti coletul inapoi cu posta romana.

Edited by AlexaLesby, 12 February 2017 - 14:50.


#6
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
amazon.com parca-i diferit de alea europene (co,uk, de, fr, it, es) ... ai grija sa pui o parola bunicica...

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

View Postcammelia08, on 12 februarie 2017 - 14:16, said:

2. Cat de sigur e sa ramai cu cardul inregistrat in cont? Ma gandesc ca daca iti ia cineva contul si parola e foarte simplu sa se ocupe de tranzactii personale.
multumiri.
de fiecare data cand incerci sa cumperi ceva de pe alt ip decat ultima data, iti cere sa bagi din nou datele cardului. eu am 4 carduri salvate de ceva ani de zile si n-am avut nicio problema. dar este enervant ca daca incerc sa comand de la munca de ex, ma pune sa bag din nou datele.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu iti cere datele cardului cind se schimba IP-ul, pe rezidential in afara de exceptia de romtelepom e ceva la ordinea zilei sa ti se schimbe IP-ul; afara chiar mai des din cauza crizei de IPv4. Decit eventual daca e din vreun range extrem de suspicios (Vilcea?). Vorbesc de produse normale nu de "cupoane" amazon, de-alea de iti da un cod si valoreaza 10-50-100+ euro, acolo probabil e securitate un pic mai mare ca odata primit codul cineva oricine poate sa comande cu el.

Ce e relevant e ca iti cer datele cardului cind vrei sa trimiti la o ADRESA unde n-ai mai trimis pina acum.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate