Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

taxa auto nu se mai restituie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010
Am gasit link-ul asta

http://www.romaniatv...o_338962.html#n

Stie cineva daca se aplica si celor care au luat deja o parte din rate ?

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Aia iau in continuare. Nu se mai restituie pe cale administrativa, adica pe baza de cerere la anaf.

#3
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Doar in instanta.

#4
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010
aha ok ms

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
nu, de asta au dat legea... sa nu se mai poata restitui, iar actuala (taxa 0) nu va mai tine mult... luna februarie e deja rezervata de cei care au prins, martie aproape toata si parca s-au blocat inmatricularile(programarile).

#6
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

 TruculMagic, on 12 februarie 2017 - 15:40, said:

nu, de asta au dat legea... sa nu se mai poata restitui, iar actuala (taxa 0) nu va mai tine mult... luna februarie e deja rezervata de cei care au prins, martie aproape toata si parca s-au blocat inmatricularile(programarile).
Ii contrazici pe Slai si Axel2015. Ai ceva informatii ?
Mie mi se pare logic ce zic ei. Atat timp cat eu am ordin judecatoresc sa mi se restituie o suma de catre finante anularea acelui ordin necesita un alt ordin judecatoresc nu o decizie politica.

Edited by cristel81, 12 February 2017 - 16:47.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Poate era mai clar daca se scria ca incepand cu data de 1 februarie 2017,data intrarii in vigoare a legii respective,nu se mai aproba nici o cerere de restituire.Ce era in derulare pana la aceea data,se duce la bun sfarsit.

#8
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007
Taxa se restituie doar prin instanta, cei care au primit cateva rata nu le vor mai primi si pe urmatoarele.

#9
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

 titoo, on 16 februarie 2017 - 23:58, said:

Taxa se restituie doar prin instanta, cei care au primit cateva rata nu le vor mai primi si pe urmatoarele.
Un link ceva ?
Sincer nu prea cred asa ceva. Ar fi nesimtire curata.
Pai daca ma mai cheama a doua oara in instanta le cer dobanda 10.000% + daune morale de 1 milion de euro pe motiv de stres

#10
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

 titoo, on 16 februarie 2017 - 23:58, said:

Taxa se restituie doar prin instanta, cei care au primit cateva rata nu le vor mai primi si pe urmatoarele.
Si nu prea vad pe ce baza.
Vezi link-ul asta:
"Termenul de prescripție se aplică doar dacă plătitorul taxei NU a desfășurat nicio acțiune care să conducă la suspendarea prescripției, ca de exemplu începerea unei acțiuni în instanță sau alte acțiuni ce conduc la suspendarea prescripției."
https://www.recuperaretaxaauto.com/

#11
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 07.06.2013
Eu am decis sa stau linistit ca oricum in decurs de ceva vreme trebuie sa gaseasca o solutie ca sa ne dea banii inapoi, este doar normal

#12
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

 HAL9000, on 24 martie 2017 - 13:19, said:

Eu am decis sa stau linistit ca oricum in decurs de ceva vreme trebuie sa gaseasca o solutie ca sa ne dea banii inapoi, este doar normal
Se pare ca stai linistit de aproape doua luni deja
Uiti ca la PSD nimic nu e normal :(
Cat timp au fost partide "normale" veneau ratele la timp. Acuma stam si ne intrebam daca mai primim banii.
Si asta in conditiile in care PSD-ul se lauda cu "crestere economica record". O fi...in acte... ca pe vremea lui Ceasca

#13
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Taxa auto nu se mai restituie nicicum! Nu am crezut ca e posibil dar Romania si PSD sunt dovada, nici macar cu executor nu se recupereaza, ANAF nu are buget de asa ceva de cand s-a scos taxa/timbrul de mediu. din acest motiv hotararile judecatoresti nu au "valoare" in fata conturilor ANAF. Ma mir ca lumea nu stie si nici nu se plange nimeni mai abitir ca acest lucru sa se afle la nivel national, poate se-ntampla ceva. Faptul ca, pe cale administrativa, nu se restituie, asteptandu-se o procedura, nu inteleg de ce nu se pun in aplicare hotararile judecatoresti definitive.

#14
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

 partyman, on 12 iulie 2017 - 06:25, said:

Taxa auto nu se mai restituie nicicum! Nu am crezut ca e posibil dar Romania si PSD sunt dovada, nici macar cu executor nu se recupereaza, ANAF nu are buget de asa ceva de cand s-a scos taxa/timbrul de mediu. din acest motiv hotararile judecatoresti nu au "valoare" in fata conturilor ANAF. Ma mir ca lumea nu stie si nici nu se plange nimeni mai abitir ca acest lucru sa se afle la nivel national, poate se-ntampla ceva. Faptul ca, pe cale administrativa, nu se restituie, asteptandu-se o procedura, nu inteleg de ce nu se pun in aplicare hotararile judecatoresti definitive.
Vezi ca pe la Cluj s-a pus poprire pe conturile ANAF, sunt peste 100 de persoane care au actionat statul in instanta si au avut castig de cauza.

#15
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Da dar aia e treaba la care trebuie sa ajungi? Si la Suceava s-a venit cu executor, rezultat ZERO! Daca statul nu restituie banii conform hotararilor judecatoresti, atunci eu de ce mi-as plati impozitele?

#16
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 partyman, on 12 iulie 2017 - 21:12, said:

Da dar aia e treaba la care trebuie sa ajungi? Si la Suceava s-a venit cu executor, rezultat ZERO! Daca statul nu restituie banii conform hotararilor judecatoresti, atunci eu de ce mi-as plati impozitele?

Bagi o greva fiscala?

#17
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
spiritul de fronda se activeaza pentru romani pentru unele cauze de care nici macar nu au habar, insa neaplicarea unei hotarari judecatoresti ar trebui sa fie printre cele mai importante idealuri ale democratiei, altfel...nu vorbesc neaparat de greva fiscala vorbesc de exemplul de corectitudine la care sunt "supus" de statul roman.

#18
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

 partyman, on 12 iulie 2017 - 21:12, said:

Da dar aia e treaba la care trebuie sa ajungi? Si la Suceava s-a venit cu executor, rezultat ZERO! Daca statul nu restituie banii conform hotararilor judecatoresti, atunci eu de ce mi-as plati impozitele?
Pai suntem in Romania si condusi de astia care ne vrajesc in fiecare saptamana cu mariri de salarii si reduceri de taxe...din vorbe, faptele le constatam singuri. Daca nu platesti impozitul, vei plati penalizari dupa care popriri si restul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate