Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Topic destinat ofertelor si reducerilor la orice produse

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,886
  • Înscris: 25.12.2016
Exista asa ceva? pentru ca eu n-am gasit decat un thread pentru telefoane si accesorii, foarte util dealtfel, dar strict axat de acele categorii de produse. Nu se poate deschide un topic in care sa se poata anunta ofertele si reducerile la orice produse: haine, incaltaminte, carti, parfumuri, electrocasnice, servicii, etc, etc... ?

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Probabil ca te referi la acest topic: https://forum.softpe...e-si-accesorii/
Mai este si topicul din urmatorul link pentru produse din categoria "tehnic si smart": https://forum.softpe...ehnic-si-smart/
Subiecte mai generale nu au fost incurajate, deoarece exista arii dedicate unde se discuta intens despre anumite produse sau servicii cum ar fi: masini de paine, echipamente sportive, abonamente de telefonie mobila, asigurari RCA etc.

#3
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,886
  • Înscris: 25.12.2016

View Post_-_, on 12 februarie 2017 - 14:20, said:

Subiecte mai generale nu au fost incurajate, deoarece exista arii dedicate unde se discuta intens despre anumite produse sau servicii cum ar fi: masini de paine, echipamente sportive, abonamente de telefonie mobila, asigurari RCA etc.
Eu ma refeream la un topic strict folosit pentru anuntarea unor promotii, reduceri si oferte, nu la threaduri in care sa se discute despre o categorie de produse. Si acelea sunt utile dar, de exemplu, pe topicul dedicat masinilor de paine se discuta despre retete, despre fiabilitatea anumitor marci de MP, reparatii, piese de schimb, ingrediente...

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Vezi topicul de pe computergames, e foarte activ.

#5
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
te uiti in semnatura unora....Posted Image

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostManasu, on 12 februarie 2017 - 14:42, said:

Eu ma refeream la un topic strict folosit pentru anuntarea unor promotii, reduceri si oferte, nu la threaduri in care sa se discute despre o categorie de produse. Si acelea sunt utile dar, de exemplu, pe topicul dedicat masinilor de paine se discuta despre retete, despre fiabilitatea anumitor marci de MP, reparatii, piese de schimb, ingrediente...

La acel topic se discuta si despre oferte la masini de paine si se fac comparatii. Chiar eu am postat acum o oferta. ;)

#7
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,886
  • Înscris: 25.12.2016
Apreciez raspunsurile tale, dar cred ca intelegi ca vorbim despre doua lucruri complet diferite.

Din cate vad, nu a aparut niciun admin care sa spuna ca n-ar fi permis un asemenea topic general, deci cred ca nu exista vreo interdictie spre a fi deschis. O sa incerc sa deschid eu unul, iar daca se inchide... asta e.
Problema e ca nu prea stiu unde ar merge, o sa intreb niste moderatori pe PM daca ariile lor pot "acomoda" un astfel de topic.


LE: aria cea mai potrivita mi se pare a fi "Pareri despre produse sau servicii", am intrebat moderatorul care se ocupa de ea daca e ok sa fie acolo topicul.

Edited by Manasu, 13 February 2017 - 16:59.


#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ideea este ca fata de forumul "Computer Games" care are acel topic "foarte activ" (cum spuneti voi) despre orice fel de oferte la pret redus, noi avem mai multe arii specializate unde deja se posteaza oferte din zonele de interes specifice ariilor respective.

De exemplu, noi avem pe aria Windows topic de oferte pentru software compatibil cu acest sistem de operare (aplicatii clasice) si topic special pentru oferte din Windows Store (aplicatii moderne). Pe aria Mac avem topic cu oferte software valabile pentru OS X/ macOS.
Acum imagineaza-ti ca aceste topicuri ar fi contopite intr-unul singur despre oferte software in general unde majoritatea discutiilor s-ar invarti in jurul aplicatiilor pentru Android... Daca tu nu folosesti Android (sa presupunem ca nu folosesti!), atunci cata rabdare ai avea sa citesti zeci de posturi care au aparut de la ultima ta vizita cu speranta ca vei gasi printre ele o oferta interesanta din iMessage App Store sau din Pebble Store? Dar cei care nu detin un iPhone (sau folosesc iOS, dar nu ii intereseaza aplicatia iMessage) sau nu detin un smartwatch Pebble cat interes crezi ca ar avea in aplicatiile care sa satisfaca aceste interese specifice?
Si atunci nu ar fi mai justificata crearea de topicuri noi pentru iMessage App Store sau Pebble Store s.a.m.d.?

Deja avem topicuri foarte active despre oferte la mediaplayere, la televizoare, la abonamente pentru diverse servicii etc., chiar si topicuri generale dedicate ofertelor de Black Friday, Cyber Monday etc. din fiecare an. Topicul de BF din acest an, de exemplu, era atat de activ in perioada campaniei respective incat abia se mai incarcau paginile (in fiecare minut apareau zeci de posturi noi).
Daca ar exista un topic general care sa reitereze aceleasi oferte si discutii in jurul anumitor oferte, atunci ar fi incurajat flood-ul, spam-ul si alte comportamente indezirabile, pe langa aparitia efectului de "ingreunare a forumului" care uneori nu face fata la numarul enorm de accesari simultane ale aceluiasi topic. Asta pe de o parte. Pe de alta parte, existenta unui topic general ar putea, dimpotriva, sa reduca numarul de posturi utile de la un topic dedicat. De exemplu, cineva posteaza o oferta buna pentru masini de spalat in topicul general, regulamentul forumului (pct. 2.e.) ii interzice sa posteze si in topicul dedicat, iar pe topicul dedicat urmarit de persoane interesate in electrocasnice nu posteaza nimeni oferta respectiva.

In concluzie, parerea mea este ca ar trebui sa fie ori... ori... (ori topic general, ori topicuri dedicate). Cum "traditia" de pe acest forum a valorizat mai curand topicurile "la obiect", nu vad cum ar fi posibila existenta unui topic general. Forumul dat ca exemplu, din cate stiu, nu are si subiecte dedicate unor oferte mai "la obiect", ci doar acel topic general de peste 500 de pagini...

Ce am postat mai sus reprezinta strict opinia mea personala. Eu nu am nicio putere de decizie in aceasta privinta.
Daca doresti sa existe un astfel de topic, atunci vino cu argumente care sa sprijine aceasta idee si contraargumente acceptabile la ce am spus eu sau ar spune alti moderatori care s-au confruntat cu astfel de situatii si au ajuns la aceeasi concluzie ca si mine!

Edited by _-_, 13 February 2017 - 18:10.


#9
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,886
  • Înscris: 25.12.2016

View Post_-_, on 13 februarie 2017 - 18:05, said:

Ideea este ca fata de forumul "Computer Games" care are acel topic "foarte activ" (cum spuneti voi) despre orice fel de oferte la pret redus, noi avem mai multe arii specializate unde deja se posteaza oferte din zonele de interes specifice ariilor respective.
Acele threaduri nu sunt urmarite decat de cei care intra in mod obisnuit pe acele arii. Sunt multi useri care nu acceseaza niciodata anumite arii ale forumului... unii sunt interesati exclusiv de haine, altii de hardware, gastronomie, telefoane, agricultura, samd, si intra numai pe sectiunile respective, restul forumului neprezentand interes pentru ei.

Un topic general ar strange toate promotiile laolalta si fiecare si-ar alege acolo doar ce-l intereseaza, ar fi foarte util mai ales prin notificari, oamenii concentrandu-se numai pe ofertele interesante pentru ei in acel moment.

Cand topicul devine prea mare si gafaie, se poate inchide si se poate deschide unul nou, cum deja se intampla cu alte threaduri, care au ajuns la versiunea 2 sau chiar 3.

#10
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017

View Post_-_, on 13 februarie 2017 - 18:05, said:

Ideea este ca fata de forumul "Computer Games" care are acel topic "foarte activ" (cum spuneti voi) despre orice fel de oferte la pret redus, noi avem mai multe arii specializate unde deja se posteaza oferte din zonele de interes specifice ariilor respective.
Nu cred ca inchide careva un subiect de genul ala deschis pe https://forum.softpe...e-sau-servicii/

Si eu ma numar printre cei care urmaresc topicul de pe c.g., nu vad cu ce ar deranja sa se faca un asemenea subiect pe softepdia, ba din contra, nu ar mai avea rost sa ma loghez pe alt forum sa citesc genul ala de informatie.
Trebuie un subiect cu oferte la modul general, sa nu stai sa cauti neaparat o arie speciala pentru stocare date, fierbatoare, cafetiere, procesoare.

#11
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
De la mine aveti ok-ul sa postati pe Pareri despre produse sau servicii un astfel de topic atat timp cat nu postati link-uri de referral.

#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eventual cu aceasta precizare + alte reguli de postare in primul post, cu link-uri catre alte subiectele consacrate de pe forum tot in primul post si un poll la topic in care participantii sa voteze ca au citit regulile de postare din primul post.

#13
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,886
  • Înscris: 25.12.2016
Am deschis aici, orice alte reguli si completari pot fi adaugate de catre moderator.
https://forum.softpe...-topic-general/

#14
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Cat timp nu se face referire ca pentru harduri sau pentru altceva sa se adreseze pe un anumit subiect... este ok.
Fac referire sa nu apara careva cu mesaj gen "Ai trecut SSD la oferta, vezi ca pentru SSD este alt subiect..." sau pentru ce altceva o mai exista subiect de dedicat.

#15
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005

View Post_-_, on 13 februarie 2017 - 20:36, said:

Eventual cu aceasta precizare + alte reguli de postare in primul post, cu link-uri catre alte subiectele consacrate de pe forum tot in primul post si un poll la topic in care participantii sa voteze ca au citit regulile de postare din primul post.

Am adugat si reguli si poll si link-uri.

Daca mai aveti idei le astept pe PM.

#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am adaugat link catre acest topic si in primul post din topicul de pe Hardware (poate nu vor mai posta acolo despre frigidere). Sa speram ca va iesi ceva bun din ambele topicuri... :)

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005
Cati dintre voi ati primit SMS "La Praktiker ai 15% reducere .. 15-20 feb 2017" ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate