Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ciocolata Lindt - Carrefour si poate si in alta parte....

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View Postgump4, on 12 februarie 2017 - 11:13, said:

Daca poti dovedi ceea ce ai scris(ca si ceilalti ), esti liber sa faci  oricand o reclamatie la ANPC.Altfel, normal ca nimeni nu le va zice nimic.Eu cred ca daca ramanem doar la nivelul de a injura soferu' ca nu vine autobuzu' la timp, in loc sa reclamam aceste probleme la RATB si/sau Primaria Bucuresti, atunci nimic nu se va schimba.
Am mai pus poza si la alt subiect asemanator. Aia de la ANPC s-ar putea si autosesiza, doar si ei merg la cumparaturi.

Attached Files



#20
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Astia o mai fac si din prostie uneori! La ce debandada e in supermarket-uri si cel salarii au omuletii dintre rafturi...! Uneori nu au pret sau e gresit, sau alte ori, trebuie sa ii intrebi, de unde sunt legumele-fructele! Ghici ce? Vin imediat cu etichete cu RO! Era o lege parca cu 51% din produse sa fie indigene. Se respecta oare?

@Initiator: daca ai ocazia, scrie un mail la producator, cu poze desigur!

Edited by arab, 12 February 2017 - 12:19.


#21
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Posteiffel, on 12 februarie 2017 - 11:06, said:

Daca vor mai fi pe raft saptamana viitoare o sa fac si o poza.
Nu mai am din ce am luat eu de la fabrica - dar era acelasi cod.
Atâta timp cât n-ai poze și din magazinul fabricii, și din unitatea incriminatã, sunt simple speculații ale unei minți surescitate de la prea mult consum de ciucalatã.

View PostDamascus77, on 12 februarie 2017 - 11:14, said:

Ciudat,,, vrei sa spui ca multinationalele au venit in Romania sa faca profit cat pot de mult de pe romani, profitand de legislatia laxa si legiuitorii "binevoitori"? Posted Image
Ciudat, tu în 30 de ani n-ai învãțat încã definiția capitalismului?

#22
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Posttiestodj20, on 12 februarie 2017 - 12:07, said:


Am mai pus poza si la alt subiect asemanator. Aia de la ANPC s-ar putea si autosesiza, doar si ei merg la cumparaturi.
Se sesizau doar daca era comercializata la un magazin mic,dar avand in vedere ca e comercializata de un supermarket de tip multinationala nu au voie sa se atinga de el.

#23
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View PostI2O, on 12 februarie 2017 - 13:01, said:

Se sesizau doar daca era comercializata la un magazin mic,dar avand in vedere ca e comercializata de un supermarket de tip multinationala nu au voie sa se atinga de el.
Legea se aplica tuturor agentilor economici, indiferent de marime.Pentru aceasta, trebuie sa existe o reclamatie scrisa insotita de eventuale documente,etc..Intr-adevar se pot autosesiza, dar nu trebuie sa ne bazam pe acest lucru intotdeauna,mai ales daca este un caz putin mediatizat.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
E complicat. Autosesizare nu exista - vin doar la reclamatie si de la o vreme se cam feresc de amenzi - nu stiu pe cine are in spate comerciantul respectiv. Incearca pe cat posibil sa rezolve amiabil totul.

#25
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 01.05.2006

View Postarab, on 12 februarie 2017 - 10:51, said:

Nu ma mira...e posibil la noi...orice!
Inclusiv sa nu fie nimic din toate astea adevarat.

View PostDamascus77, on 12 februarie 2017 - 11:14, said:

Ciudat,,, vrei sa spui ca multinationalele au venit in Romania sa faca profit cat pot de mult de pe romani, profitand de legislatia laxa si legiuitorii "binevoitori"? Posted Image
Legislatia este 99% aceesi ca in toata UE daca n-ati stiut sau daca ati uitat. Mai ales in domeniul comercial.

View PostAxel2015, on 12 februarie 2017 - 11:23, said:

De cand am iesit din comunism toti isi bat joc de noi.
Pentru ca in timpul comunismului toata lumea ne respecta si ne stia de frica!!!???
Mai ramane tovarase sa ne bagi lozinca aia cu:
"Romania este o tara frumoasa si bogata, plina de oameni harnici si gospodari". Daaaaaa

View Posteiffel, on 12 februarie 2017 - 11:31, said:

Ideea era sa nu cumparati pe cele cu acea eticheta. De dezlipit nu se poate dezlipi fara sa rupa si ambalajul.
Asa macar o sa ramana cu ele pe stoc si cine le aduce se va gandi de doua ori ce mai aduce.
Bine, bine si daca eticheta aia inseamna altceva? Iti asumi tu pierderile, inclusiv cele de imagine? Si cum ti le asumi?
Pt ca uite mie mi se pare ciudat ca n-ai facut poze desi se vede ca subiectul te roade in halul asta incat sa deschizi topic duminica dimineata.

#26
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016

View Postdanaciu, on 12 februarie 2017 - 20:54, said:

Pentru ca in timpul comunismului toata lumea ne respecta si ne stia de frica!!!???
Mai ramane tovarase sa ne bagi lozinca aia cu:
"Romania este o tara frumoasa si bogata, plina de oameni harnici si gospodari". Daaaaaa
.

Mai iobage tu imi explici mie ce erau romanii sub talpa rusilor si ce suntem acum?

#27
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postgump4, on 12 februarie 2017 - 15:33, said:

Legea se aplica tuturor agentilor economici, indiferent de marime.Pentru aceasta, trebuie sa existe o reclamatie scrisa insotita de eventuale documente,etc..Intr-adevar se pot autosesiza, dar nu trebuie sa ne bazam pe acest lucru intotdeauna,mai ales daca este un caz putin mediatizat.
Nu stiu cum se aplica legile astea ca nu am vazut in viata mea masina de anaf sau anpc la carfur,caufland,lidal...dar vad la firmele de la mine din cartier regulat aceste doua masini.

#28
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
Ciocolanta lindt am vazut si in targul vitan - autovit. Este 10 lei 3 bucati. Deci asta era smecheria, le aduc din cele cu defect :D . Expirate nu erau desi nu erau departe de termen (mai aveau 2-3-4 luni), e drept nu stiu nici cele din magazin cat au termenul

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdanaciu, on 12 februarie 2017 - 20:54, said:

Bine, bine si daca eticheta aia inseamna altceva? Iti asumi tu pierderile, inclusiv cele de imagine? Si cum ti le asumi?
Pt ca uite mie mi se pare ciudat ca n-ai facut poze desi se vede ca subiectul te roade in halul asta incat sa deschizi topic duminica dimineata.

Pentru ca nu mi-a trecut prin cap sambata sa fac poze. Dar daca mai sunt alea la raft sigur le fac cu prima ocazie.
Evident mai e o solutie ptr cine vrea sa se convinga - dat mail la fabricant.

Eu am deschis subiectul doar ca o recomandare sa nu cumparati doar acele ciocolate care pe FATA au lipit acel cod de bare.
Mai departe faceti ce vreti, ma credeti sau nu, e problema voastra. Eu m-am sesizat doar ptr ca asa cum am zis, am vizitat fabrica anul trecut si asta mi-au explicat cei de acolo.

Eu personal nu o sa cumpar decat fara acea eticheta. Ca stiu ce fac - daca era la juma de pret, n-aveam nimic impotriva.

#30
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 25.12.2016
Articol interesant despre diferentele dintre produsele vandute in diverse tari europene.

http://www.hotnews.r...tul-europei.htm

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Articolul ala l-am mai citit si acu vreo 2 ani - imi aduc aminte de mentionarea Milka.

E valid. De ex cea mai buna Coca Cola am baut-o in Anglia. Era si un topic pe forum legat de Coca Cola Cherry  - la noi a aparut intai varianta din Anglia, apoi din Polonia ca in final sa aduca pe cea din Ungaria - cu etichetare in Romana. Cea din UK are gust de cirese amare foarte pregnant. Cea din Polonia acelasi gust dar mai diluat. Cea care se gaseste acum - gust de apa dulce si atat.

Legat de topic - am facut niste poze - o sa le pun cu prima ocazie.
Am cautat pe net despre acel cod - acum il am - 8002575540 dar nu am reusit sa ma lamuresc - apare ca fiind cod intern al cuiva, cod fals sau cod de alarma RFID.

#32
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Eu vad ca la Carrefour in franta 2 ciocolate cu alune Lindt sunt 2 euro. Cele la pret intreg sunt 1.69 euro.
Carrefour nu sunt cei mai ieftini in Franta..

Linia rosie e trasa de mine in paint, sa se vada unde scrie 2 tablete.

Attached Files



#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Poate fi o oferta.

La noi cea mai ieftina e vreo 14 lei.

#34
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostLL13G, on 18 februarie 2017 - 14:47, said:

Eu vad ca la Carrefour in franta 2 ciocolate cu alune Lindt sunt 2 euro. Cele la pret intreg sunt 1.69 euro.
Carrefour nu sunt cei mai ieftini in Franta..

Linia rosie e trasa de mine in paint, sa se vada unde scrie 2 tablete.
Au salarii mici saracii
Noi avem salarii mai mari de sunt mai scumpe

#35
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 25.12.2016

View Posteiffel, on 18 februarie 2017 - 18:18, said:

Poate fi o oferta.

La noi cea mai ieftina e vreo 14 lei.

Cea de 100 grame, cu alune (din captura lui LL13G), e vreo 10 lei la Carrefour si Mega.

Edited by Manasu, 18 February 2017 - 18:23.


#36
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View PostI2O, on 18 februarie 2017 - 18:22, said:

Au salarii mici saracii
Noi avem salarii mai mari de sunt mai scumpe
Pai se spunea ca e prea ieftin la noi, adica se vand rebuturi. Eu vad ca in Franta pretul e cam precum in Romania.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate