Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Ciocolata Lindt - Carrefour si poate si in alta parte....

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Initial vroiam sa postez intr-un topic pe Gastronomicus dar tine mai curand de Produse si Servicii.

Am fost ieri prin Carrefour la cumparaturi si m-am uitat si pe la ciocolate. Mi-au sarit in ochi cateva modele de ciocolata Lindt care aveau pe fata o eticheta patrata cu un cod de bare pe ea. ( ceva cu 82250 parca, sau asemanator ) si care costau destul - 14-16 lei bucata. Acelasi cod fiind pe mai multe sortimente diferite.

In mod normal as fi ignorat eticheta - probabil ceva intern sa zicem, DAR anul trecut am fost in Elvetia si am trecut si prin magazinul fabricii Lindt ( chiar in incinta fabricii ).

Aceeasi eticheta o aveau produsele vandute la soldare ( 2 franci bucata, cu rotunjire ) pe motiv de defect de fabricatie.
Mai exact cand o ciocolata sau un lot de ciocolata e ratat din diverse motive, daca aceasta e comercializata ca rebut in magazinul fabricii la un pret sub jumatatea celui normal.

Se pare ca importatorul din Romania s-a decis sa-si umfle profitul cumparand si livrand astfel de ciocolata in magazinele de la noi la pret "normal"

Ciocolata e buna de consum, dar mai bine o evitati. In magazinul fabricii e trecut care e defectul, la noi e vanduta ca buna.

Defecte posibile:
- gramaj necorespunzator - mai mic decat specificat.
- reteta gresita - procentajul unuia sau mai multor ingrediente nu este cel corect - de ex cicolata cu 34% alune nu are decat 25%
- forma gresita - ciocolata nu are forma care trebuia - defect de turnare.

#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Aici e o posibila problema de legislatie, daca chiar "defectul exista".

E cam greu sa faci o analiza la o ciocolata si mai ales nu stiu daca merita.

P.S. Nu se schimba codul de produs, daca un lot e gresit, deci premiza ta e gresita.

Edited by Ahasverus, 12 February 2017 - 10:39.


#3
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Logic ,la noi se aduce marfă de cea mai proastă calitate si se vinde la preturi de specialitate.oricum cei cu controlul nu se bagă peste ei .eu am cumpărat de două ori macrou de la ei si când s a dezghetat am constatat că era putred ,nici cîini nu l au mîncat .am cumparat un tort pe care nu l am putut mânca ..cred că era facut din resturi si era în raft de două luni.o cunostintă mi a povestit că în brutăria lor si în laboratorul de prăjituri nimic expirat nu se arucă ,totul se refoloseste într un fel sau altul .

#4
AlxMih

AlxMih

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 15.04.2015
Hmm interesant.Oricum in ROU se vând la greu produse picate la CTC-ul producatorului.

#5
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,886
  • Înscris: 25.12.2016

View Posteiffel, on 12 februarie 2017 - 10:29, said:

Mi-au sarit in ochi cateva modele de ciocolata Lindt care aveau pe fata o eticheta patrata cu un cod de bare pe ea. ( ceva cu 82250 parca, sau asemanator ) si care costau destul - 14-16 lei bucata. Acelasi cod fiind pe mai multe sortimente diferite.
Data viitoare scaneaza codul ala cu telefonul si vezi ce iese... daca e rebut sigur exista info.
Totusi, nu-mi vine sa cred ca s-ar vinde loturi intregi de rebuturi in Carrefour, la pret normal. Poate eticheta si codul respectiv au alta semnificatie...

#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu ma mira...e posibil la noi...orice! Cand a zis cineva-economist parca, ca suntem o colonie...!

Edited by arab, 12 February 2017 - 10:52.


#7
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 24.05.2006
E un magazin de sport in City mall CT, nu mai retin numele...si vand produse cu etichete de oferta de la Sportsdirect UK. Evident la preturi triple.

#8
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Daca aia de la Kaufland vand morcov polonez, ca fiind romanesc, de ce sa ne mai miram? Fac asta pe fata si nimeni nu le zice nimic.

#9
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Si daca legea privind calitatea produselor este diferita in Romania de Elvetia ?
Ce este acolo rebut d.p.d.v. al legii, la noii poate sa fie perfect OK.
Daca este trecuta pe eticheta exact compozitia "gresita" sau problema care a aparut (forma.... ce ai mai zis) ..... mai este rebut ?!
Deci, nu e nici o problema.

Edited by roxanaRabinowitz, 12 February 2017 - 10:58.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

View PostAhasverus, on 12 februarie 2017 - 10:38, said:

P.S. Nu se schimba codul de produs, daca un lot e gresit, deci premiza ta e gresita.

Nu e schimbat codul de produs - eticheta e pusa pe fata.
Premiza nu e gresita - e explicatia data de cei de la fabrica.

View PostroxanaRabinowitz, on 12 februarie 2017 - 10:57, said:

Daca este trecuta pe eticheta exact compozitia "gresita" sau problema care a aparut (forma.... ce ai mai zis) ..... mai este rebut ?!

Nu este. Ambalajul este acelasi cu cel al produsului normal.
Doar acea eticheta cu cod de bara pe fata arata "problema".

View PostManasu, on 12 februarie 2017 - 10:44, said:

Data viitoare scaneaza codul ala cu telefonul si vezi ce iese... daca e rebut sigur exista info.
Totusi, nu-mi vine sa cred ca s-ar vinde loturi intregi de rebuturi in Carrefour, la pret normal. Poate eticheta si codul respectiv au alta semnificatie...


Sunt amestecate printre cele fara acea problema. Ieri erau 3 modele care aveau, restul erau normale.

Daca vor mai fi pe raft saptamana viitoare o sa fac si o poza.
Nu mai am din ce am luat eu de la fabrica - dar era acelasi cod.

In mod normal astea nu trebuiau vandute decat in magazinul fabricii.

Problema mai curand cred ca e la importator.

#11
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ce gramaj la 14-16 lei ?

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Teoretic 100 gr.

Pretul ar fi "normal" daca ar fi cicolata fara defecte - e cam 3-4 franci si la ei, in functie de sortiment.

#13
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View Posttiestodj20, on 12 februarie 2017 - 10:57, said:

Daca aia de la Kaufland vand morcov polonez, ca fiind romanesc, de ce sa ne mai miram? Fac asta pe fata si nimeni nu le zice nimic.
Daca poti dovedi ceea ce ai scris(ca si ceilalti ), esti liber sa faci  oricand o reclamatie la ANPC.Altfel, normal ca nimeni nu le va zice nimic.Eu cred ca daca ramanem doar la nivelul de a injura soferu' ca nu vine autobuzu' la timp, in loc sa reclamam aceste probleme la RATB si/sau Primaria Bucuresti, atunci nimic nu se va schimba.

#14
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Ciudat,,, vrei sa spui ca multinationalele au venit in Romania sa faca profit cat pot de mult de pe romani, profitand de legislatia laxa si legiuitorii "binevoitori"? :w00t:



l.e. oare ala care pune ciocolata Lindt pe raft in Carrefourul din Romania are si el cod de bare pe fata?
Ar trebui sa aiba, din moment ce e platit cu ditamai vreo 2-3 sute de euro

#15
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Urmarirea profitului si externalizarea costurilor in capitalism e ceva normal, enjoy.

#16
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Suntem colonie capitalista, probleme? Doresti mai mult? :)
De cand am iesit din comunism toti isi bat joc de noi.

#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostroxanaRabinowitz, on 12 februarie 2017 - 10:57, said:

Si daca legea privind calitatea produselor este diferita in Romania de Elvetia ?
Ce este acolo rebut d.p.d.v. al legii, la noii poate sa fie perfect OK.
Daca este trecuta pe eticheta exact compozitia "gresita" sau problema care a aparut (forma.... ce ai mai zis) ..... mai este rebut ?!
Deci, nu e nici o problema.
Vroiam sa iti scriu ceva...dar imi dau astia suspend asa ca mai bine tac.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Ideea era sa nu cumparati pe cele cu acea eticheta. De dezlipit nu se poate dezlipi fara sa rupa si ambalajul.
Asa macar o sa ramana cu ele pe stoc si cine le aduce se va gandi de doua ori ce mai aduce.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate