Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Alergie la Alternaria Alternata (mucegaiul din frunze)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deschid acest topic pentru cei care au alergie la asa ceva. Copilul meu in varsta de 5 ani a fost diagnosticat in toamna lui 2016 cu alergie la Alternaria alternata. Momentan am aflat ca exista un vaccin in Spania doar ca acesta provoaca reactii adverse. Reactii adverse a avut si la siropul tamalis care i-a fost prescris, de altfel ma doare sufletul sa vad o asemenea violenta la un copil inocent cauzata de un produs al companiilor farmaceutice care defapt este singurul medicament recomandat de toti doctorii la care am fost. Ma consider vinovat pentru imbolnavirea copilul meu deoarece eu i-am cumparat legume si fructe de la hypermarket, eu i-am dat produsele capitalismului aflate la hypermarketuri. De altfel nu pot sa opresc alimentatia si sa contina doar produse naturale, la gradinita, la scoala, la aniversari, oriunde s-ar duce peste tot in alimentatie, nimic nu mai este natural, detergenti, materiale textile totul s-a schimbat de cand eram eu copil mic pana acum cand sunt adult si am si eu un copil. Recent am fost la salina de la Praid, prea putin ca sa vedem daca sunt imbunatatiri, In primavara incepem si cursurile de inot care vor dezvolta capacitatea plamanilor. Noi parintii copilului asteptam primavara si totodata aparitia mucegaiului din frunze cu frica. Rog daca mai sunt si alti oameni care au aceasta alergie sa dezbatem acest topic ca sa aflam cum sa ne tratam. Totodata rog pe cei care nu cunosc pe nimeni alergic la alternaria alternata SA SE ABTINA DE LA ORICE COMENTARIU pe acest post, acest topic este dedicat doar celor care fie sunt alergici sau cunosc pe cineva alergic la asa ceva.

#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Iti voi spune ceva care te va dezamagi, fiind un om in varsta ce a suferit toata viata de alergie la polen.

1. Nu exista remediu, doar chinuiesti copilul.
2. Simptomele vor scadea cu varsta
3. Tratamentul este paleativ, cu antihistaminice
4. Daca simptomele sunt extreme, atunci mergi intr-o tara calda si desertica, precum Dubai.
Am descoperit asta pe pielea mea si am recomandat-o oamenilor cu astm si alergii severe.
Chiar de curand cineva s-a mutat in UAE tocmai pentru copil. Au vizitat, copilul putea "trai", au vandut tot si au plecat.

Starea ta de vinovatie e de inteles, dar e o prostie.

Am trait copil la munte, langa stana. Poti zice ca mai BIO nu gasesti!

Cand venea primavara si toamna, nasul si ochii mei deveneau instant izvoare. A fost groaznic!

Cauti cauze ce te depasesc si de invinovatesti degeaba. E vorba de "material".

Scoate alergenul din mediul de viata.

Edited by Ahasverus, 12 February 2017 - 10:40.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
iti multumesc pentru sfat, m-am gandit si eu la Dubai, UAE, etc tari desertice numai ca totodata ma gandeam si la ce au spus doctorii ca mediul umed (Dubai aprope de mare ? nu e umiditate ?, am citit ceva de genul  "Dubai is humid because its near to Sea and dry because of very little rain and desert near to it making it unique in world.")favorizeaza aparitia simptomelor dealtfel s-a declansat cand am fost asta vara in Tulcea unde a fost mediul foarte umed 80%, dar el in fiecare an de cand s-a nascut a mers acolo, si a stat cel putin 1 luna.

inca un link care ma pune pe ganduri
http://www.thenation...rom-uae-doctors

Edited by GradinarulUrban, 12 February 2017 - 11:06.


#4
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
De aceea iti recomand un sejur, sa vezi cum se simte copilul acolo.

Eu am mers in Portugalia, pe malul Atlanticului si imi cugea nasul ca robinetul, din cauza sarii din aer.

In Dubai m-am simtit extraordinar din acest pct de vedere.

#5
IoanaAly

IoanaAly

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.09.2017
Buna!Si noi am iesit alergici la alt.Alternata(+praf si 3 tipuri de polen)in urma testului pick-up cu fetița de 6 ani.In prezent urmam un tratam.homeopat de un an de zile si situatia de atunci este foarte buna

#6
Mariabulz

Mariabulz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.10.2017
Buna, as vrea sa stiu cum se manifesta copilul cand are aceasta alergie?? Sufocari, pete, nas infundat etc.
Asa cum ti-a scris cineva mai sus care a trait la munte, in aceiasi situatie este sotul meu. Din cauza polenului copacilor, fanul si iarba care o cosesc..... Si aceiasi recomandare a avut. In sezonul respectiv, schimba locul, mergi la mare sau in alta regiune.
Insa eu am intoleranta la multe alimente, iar testul alergic iese negativ. Este o poveste mai lunga. Am locuit 20 de ani in SUA si de doi ani am venit acasa pentru mancare bio sau perfecr bio. In afara nu gasesti perfect fara chimicale. Diagnosticul a fost descoperit dupa 7 ani de chin. Analizele la sange ieseau bune iar eu ma sufocam si imi era rau. Totul a fost de la chimicalele din alimente. Boala se poate agrava si poti avea reactii multiple. Este vorba de deteriorarea sistemului nervos central care duce la o boala autoimuna. Anticorpii lupta impotriva ta.
Daca esti interesata iti pot povesti mai multe.
Schimbarea locului am facut-o si eu. Din Florida ( mare umiditate) in Arizona ( mare uscaciune). La inceput m-a ajutat la respiratie, dar asta nu m-a ajutat daca mancam tot din supermarket chiar daca cumparam numai “ organic”. Prelungirea acestu mod de alimentatie duce la boli de intestin, inima si plamani.
Am gasit medicul care m-a pus pe picioare si calea care trebuie sa o urmez. Astfel am venit acasa. Cu boli ca mine vor fi multi atat cat lumea nu intelege sa nu mai otraveasca pamanturile. Ne omoram noi pe noi. Tumorile si bolile rare provin de la chimicale si poluare, radiatii etc.
Sanatate, iti stau la dispozitie cu tot ce crezi ca iti este de folos.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am ajuns tarziu sa va raspund, copilul meu pe langa alergia la alternaria alternata, mai are si la altele(inca vreo 10 alergii) printre care si la polen, vara aceasta a fost mai rau ca niciodata, a trebuit sa ii dam antibiotic deoarece ii bloca caile respiratorii, am fost la doctor de prea multe ori cu el, ma simt dezamagit de sistemul medical care nu recunoaste existenta sistemului endocannabinoid al corpului (ECS), doar in 15 % din scolile de medicina din lume se preda despre acest sistem, e un genocid mondial sa tii ascuns tratament din care poate beneficia umanitatea si mai ales un tratament care este natural, legat de corpul uman si care se poate obtine relativ ieftin. Am gasit tratamentul pentru adulti la mai multe alergii, sunt prea putine studii stiintifice care sa ateste vindecarile deoarece planta care ajuta la alergii este ilegala, dar sunt marturii pe internet, tot ce trebuie e sa faceti e sa tastati pe google allergy (tipul de alergie) si cuvantul cannabis, si o sa gasiti o gramada de marturii de vindecare. Este vorba despre planta de cannabis sativa cu THC. Din pacate la copii nu se poate administra deoarece opreste imbatranirea creierului , care ajunge la maturitate neuronala in jurul varstei de 24 de ani, deci dupa se poate consuma si cu THC, atentie mare nu sunt uleiurile acelea cu CBD care sunt doar niste suplimente alimentare si sunt obtinute din planta de canepa care are doar 0.2% THC. La copiii se poate da planta cruda de cannabis (THC-ul se activeaza doar cand este incalzit), atunci cand a inflorit sau se poate face un suc si se poate depozita la congelator, fix asta incerc in toamna acesta, am pus multe plante , abia acum au inceput sa infloreasca. Plantele feminizate de cannabis sativa nu contin polen, asa sunt ele create genetic, la ele nu atrag albinele.Vedeti ca dvs in USA, aveti program de cannabis medicinal si puteti cumpara direct produsul fara sa trebuiasca sa il preparati, mai ales ca puteti la varsta aceasta sa luati direct cu THC, inclusiv gasiti doctori care sa va recomande, noi in Romania suntem mai oropsiti trebuie sa ne vindecam ilegal, dar fac orice pentru copilul meu, mi se pare absurd sa existe tratament si sa ne fie ingradit accesul la planta. Si as dori sa mai fac o precizare referitoare la salina de la Praid, de cand am postat primul mesaj si pana acum am fost deja de 6 ori, tratament de 10 zile, copilul si-a refacut respiratia, e divina salina, dar nu numai pentru el , ci si noi adultii, bunicii, parintii, ne-am simtit extraordinar, salina fiind si cea mai mare din tara, a 2-a ca marime in Europa, are o cantitate imensa de sare care poate fi respirata si benefica pentru organism, avem 2 sesiuni pe an, primavara si toamna , iernile nu mai racim deloc.
http://www.seattlewe...gies-with-weed/
https://www.safeacce...org/asanews2994

Edited by GradinarulUrban, 31 August 2018 - 08:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate