Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

[Rezolvat] Portofoliu PDF

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Am în calculator mai multe portofolii PDF, în cazul de față fiecare cuprinde colecția pe câte un an a revistei "Magazin Istoric"
Un exemplu se poate descarca de aici:
http://www.mediafire...cfy/1973-MI.pdf
Problema este că sub Windows, deschise cu Adobe Reader, se comportă corespunzător și pot fi extrase revistele respective
[ https://i.imgur.com/Ca54Dju.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
în timp ce sub Linux, deschise cu Evince, îmi apar alte bălării, altfel spus nu pot fi citite.
[ https://i.imgur.com/lmwBglz.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cum se poate rezolva această problemă fără a fi nevoie să instalez Adobe Reader sub Linux, ci doar cu aplicațiile native de care acesta dispune?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Imparte intreg portofoliul in fisiere separate (pt fiecare numar).
Ai butonul ala mic de download a cate unui singur numar.

#3
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
@dorin_2k
Mulțumesc, dar nu asta am întrebat!
Nu pot să pierd o eternitate descărcând număr cu număr colecția pe mulți ani a acestei reviste. În fapt downloadul e deja făcut. Acum mă interesează strict ceea ce am cerut în primul post.

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
http://www.linuxques...rtfolio-833748/

#5
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007
Mie imi merge cu Okular.

Edited by tflorin40, 12 February 2017 - 11:40.


#6
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
@tflorin40
Am vrut să specific de prima dată ca, având Cinnamon ca DE, nu vreau să instalez aplicații KDE şi să fac din distribuție o struțo-cămilă cum fac cei cei aleg o distribuție cu KDE pe care apoi o umplu cu aplicații Gnome de nu mai ştii ce e ghiveciul ăla de biblioteci (library) acolo.(asta ca să nu mai spun că unele aplicații de Linux sunt atât de idioate încât nu știi ce dependințe trag după ele și te trezești în final ca ai două file explorer-e cu tot circul ce derivă din asta)
În concluzie doresc o soluție specifică Gnome. O să ma uit pe pagina recomandată de @dani.user să văd dacă găsesc vreo altă soluție viabilă.

LE
Nu găsesc nici pe acea pagină o soluție viabilă (aplicație nativă Gnome) așa ca aștept în continuare sugestii.

Edited by Dobrin_M, 12 February 2017 - 12:11.


#7
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
Cu PDF-urile am avut și eu ceva probleme. La sugestia unor colegi de aici am instalat MasterPDF editor și SumatraPDF portable (rulat prin wine). Documentul tău funcționează bine în ambele programe.

L.E.
Cu Adobe Reader Linux nu funcționează!

Attached Files



#8
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Am MasterPDF instalat, dar nu m-am gândit să încerc să desschid fişierul cu el, poate şi din cauză că folosesc rar aplicația.
Mersi!

LE
Se pare că m-am grăbit degeaba în a-ți mulțumi, sau poate nu știu eu să folosesc corect MasterPDF.
Îmi apar în portofoliu revistele respective dar atât! Nu le pot extrage.
[ https://i.imgur.com/m33rdI6.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dobrin_M, 12 February 2017 - 13:16.


#9
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
Click dreapta > Salvează ca > Ex . Desktop ...
Îl va deschide și Evince!

#10
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Click dreapta pe ce? Salvează ca ce? ...n-am înțeles nimic.
Dacă e deschis în MasterPDF și îi dau sa fie salvat ca PDF în alt director/folder nu face altceva decât să mai apară un duplicat al fișierului original care, ca  și primul, nu poate fi deschis cu nimic.

Mi se pare mie sau tu acolo ai tot KDE și, implicit, Okular cu toate dependințele și bibliotecile acestuia?
Daca da, discutăm degeaba!
Ce se întâmplă la tine n-o să fie valabil și în cazul meu.

Edited by Dobrin_M, 12 February 2017 - 13:46.


#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce stiu Ghostscript suporta PDF Portfolios, dar nu stiu in ce masura; de exemplu daca poate ‘exploda’ un portfolio in fisierele componente. Cred ca si mupdf (scris de aceeasi echipa ca si Ghostscript). Pe primul este imposibil sa nu il ai, si lucrand in linie de comanda nu depinde de HDE/ Gnome/ etc. Din ce siut si al doilea are utilitare in linie de comanda.

#12
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Sincer să fiu, chiar acolo mă uitam acum. E recomandat pe pagina din link-ul pus la dispoziție de @dani.user în postul #4. O să încerc deși deja am devenit sceptic (și parțial enervat).

#13
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
Exemplu! Documentul salvat va fi deschis în Evince fără probleme.

Attached Files


Edited by n0n1, 12 February 2017 - 14:06.


#14
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View Postn0n1, on 12 februarie 2017 - 14:04, said:

Exemplu!
Ok.
Mersi, funcționează!Posted Image

#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Daca vrei cu linie de comanda, care nu depinde de Gnome/ KDE/ etc si poate fi automatizata, se pare ca merge cu mupdf:
  • mutool portfolio PORTFOLIO-IN.PDF t ## listeaza fisierele incluse, de unde afli cate sunt
  • mutool portfolio PORTFOLIO-IN.PDF x N SIGLEFILE-OUT.PDF ## extrage al N-lea fisier inclus
(Nu gasesc acum documentatie, dar m-am uitat in surse. De Ghostscript - pe care mai mult ca sigur il ai instalat - [inca] nu am gasit.)

Edited by sags, 12 February 2017 - 14:19.


#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007

View PostDobrin_M, on 12 februarie 2017 - 11:52, said:

Nu găsesc nici pe acea pagină o soluție viabilă (aplicație nativă Gnome) așa ca aștept în continuare sugestii.

In link zice ca Evince, pe care l-ai testat si tu, stie sa extraga pdf-urile componente.

View PostDobrin_M, on 12 februarie 2017 - 11:52, said:

nu vreau să instalez aplicații KDE şi să fac din distribuție o struțo-cămilă cum fac cei cei aleg o distribuție cu KDE pe care apoi o umplu cu aplicații Gnome de nu mai ştii ce e ghiveciul ăla de biblioteci (library) acolo.

Asta-i esenta Linuxului, un ghiveci din n surse, cu bune si cu rele. Alternativa e OS X, pe Mac, cu pret pe masura.

Edited by dani.user, 12 February 2017 - 16:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate