Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Sfat achizitie apartament / Pareri materiale folosite

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
_chevy_

_chevy_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 24.11.2008
Salutare,

Sunt in cautarea unui apartament (preturile mi se pare exorbitante in multe dintre cazuril, parca nu imi vine sa cred) si momentan prin filtrarea facuta am ramas la unul care are urmatoarele caracteristici:

Pret: 60000 EUR;
Suprafata utila: 78 mp;
Etaj: 1/4
Nr. camere: 3
An constructie: 2011;
Nr. bai: 1;
Nr. balcoane: 2(neacoperite)
Compartimentare: decomandat
Structura: BCA

COMPARTIMENTARI INTERIOARE
Realizate din pereti de gips carton pe schelet metalic cu grosimea de 10 cm si gips carton hidrorezistent la bai.Peretii de separare intre apartamente sunt din BCA de 25 cm. Livingul si bucataria sunt open-space.
Chiar daca acestea sunt open-space exista usa de intrare si in bucatarie si in living (raspunsul a fost pentru ca exista probabil unii clienti care vor sa isi traga un perete intre bucatarie si living).

INSTALATII SANITARE INTERIOARE
Sunt executate din teava de polipropilena ignifuga. Toate baile sunt prevazute cu sistem de ventilatie.

NSTALATII DE INCALZIRE
Incalzirea apei se face cu minicentrala de apartament si calorifere din otel tip KORADO in camere, iar in bai cu corpuri de incalzire tip port-prosop.Instalatia: realizata cu teava de pexal, colector individual pe fiecare apartament .Toate apartamentele sunt prevazute cu contoare de apa, curent, gaz.

INSTALATIILE APA RECE,HIDRANTI ,CANALIZARILE SI AERISIRILE
Instalatia de apa rece menajera va fi realizata din poliprotilena(PPR), toate conductele fiind izolate.Este prevazuta instalatie de idranti uscati si instalatie de idranti umezi.
Canalizare care deserveste toate apartamentele. Canalizare pentru apele pluviale. De asemenea de la planseul partierului pana la mansarda sunt prevazute guri de desfumare pentru spatiile de locuit.

STRUCTURA
Constuctia are nivelul de inaltime: subsol general cu parcari subterane, parter format din spatii comerciale + patru nivele si mansarda de apartamente. Cladirea are o structura in diafragme si cadre de beton armat (stalpi si grinzi dispuse pe cele doua directii ale cladirii).

FUNDATIE
Realizata sub forma de radier general alcatuit din fundatii continue si placa de baton armat C20125.

PLANSEE
Realizate din beton armat cu o grosime de 16 cm.

INCHIDERI EXTERIOARE
Realizate partial din beton armat izolate termic cu polistiren de 10 cm, partial din blocuri de BCA de 25 cm izolati cu polistiren de 10 cm.

FINISAJE EXTERIOARE
Executate prin tencuieli decorative frecate in camp continuu pe o suprafata de 1400 mp, tencuieli decorative impartite pe o suprafata de 500 mp si la parter din placi din tabla de aluminiu (placi ALUCOBOND).

TAMPLARIA EXTERIOARA
Este realizata din profile PVC culoare alba cu geam termopan cu geam Float Lowe la interior, cu ochiuri mobile cu deschidere.

GLAFURI FERESTRE
Exterioare: din tabla de aluminiu gri argintiu
Interioare: din gresie, lemn sau pvc

ACOPERIS
Tip sarpanta cu folie anticondens si tabla cutata prevopsita tip LINDAB.
Termoizolatia acoperis: realizata din panouri semirigide de vata minerala tip ISOVER cu grosimea totala de 200 mm. Scurgerile apelor pluviale: realizate cu jgheaburi si burlane din tabla vopsita catalitic si racordata la reteaua de canalizare a incintei.

Am lasat doar informatii care cred ca pot ajuta in luarea unei decizii in acest sens. Mentionez ca doresc sa achiztionez prin Programul Prima casa si nu vreau sa iau o decizie pripita mai ales ca vorbim de un credit pe 25/30 ani.

Mi s-a parut dubios ca e ocupat doar in proportie de 80% desi este finalizat din 2011 si ma cam nemultumeste ca e din BCA + rigips intre camere. Am atasat si o poza cu compartimentarea.

Ce spuneti?

Multumesc!

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Localitate?

#3
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Unde e poza?

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Localitate si pozitie in localicate?

Edited by arg, 11 February 2017 - 22:15.


#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Eu as sta o vreme in blocul ala cu chirie sa vad cum e si daca mi-ar conveni m-as baga la achizitie.

#6
_chevy_

_chevy_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 24.11.2008
Ploiesti, aproape de statii, scoli, supermarket. Parcuri nu prea. E cam intre blocuri vechi

Edited by _chevy_, 12 February 2017 - 00:42.


#7
berila_mz

berila_mz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 08.07.2009
Pereti interiori de rigips... No thanks!
Cum pui un corp pe perete sau cum crezi ca trece copilul cu premergatorul prin pereti?

Nu ai pomenit nimic de finisajele interioare si de instalatia electrica.

Toate materialele din care e realizata constructia sunt ieftine, pentru un profit mare. (770 euro metrul patrat construit e un pret)

#8
_chevy_

_chevy_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 24.11.2008
Peretii si tavanele au ca finisaj vopsea lavabila. Livingul si bucataria fac corp comun si sunt prevazute cu podea din parchet laminat si plinta, iar coltul in care este bucataria este prevazut cu faianta. Dormitoarele sint prevazute cu podea din parchet laminat si plinta. Holul apartamentului este prevazut cu podea din gresie. Baile sunt prevazute cu podea din gresie, pereti placati cu faianta si vopsea lavabila.

Cam astea ar fi informatiile detinute. Despre instalatia electrica nu prea am multe info.

Si pe mine m-au dat mult inapoi peretii din rigips. Cam care ar fi valoarea reala avand in vedere cele mentionate?

Attached Files



#9
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Valoarea este data foarte mult de pozitia apartamentului. Pretul este cam mare, de aceea este doar 80% locuit.
Nu te grabi prea tare, cauta meticulos; oricum decizia este numai a ta. Constructiile sunt in plin avant, slabe sanse sa creasca preturile anul asta.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Mie nu-mi place cum arata planul, camera de 9.91mp parca e o debara.

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cand fac suma suprafetelor din poza aia imi da 67 metri patrati (presupun ca holul are 10mp) nicidecum 78mp. Ei or fi pus si balconul la suprafata utila ceea ce nu se face.
Daca umbla cu d'astea e foarte posibil ca si actualele cifre sa fie lungite ca urechile iepurasului. Eu oricum cred ca asta a fost initial apartament de 2 camere, l-au recompartimentat ulterior si l-au facut de 3 camere ca sa ia ochii. Dovada sta faptul ca are o singura baie, ceea ce nu se face la ap de 3 camere. Pana si pe vremea impuscatului ap de 3 camere se faceau cu 2 bai.
@chevy, casca bine ochii ca nu miroase a bine. Am spus si mai sus ca eu as sta o perioada cu chirie acolo sa vad cum e, care e atmosfera, cum se aude sau cum nu se aude prin pereti de la vecini, etc. Daca faci credit pe 30 de ani nu o sa mai poti da inapoi si o sa iti faci toata viata un calvar.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Cred ca asta este.

#13
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Pai normal, suprafata construita 78.09, utila 77.81. E clar trasa de par, iar suprafata utila e cam 67 mp cum zice Friskey mai sus. Am un apartament exact ca ala, cu diferenta ca mai am o baie si o debara, iar dimensiunile sunt extrem de asemanatoare, cu diferenta ca bucataria e separata de living si livingul are 20mp, iar bucataria 9. Si la mine suprafata utila e 67 mp. Nu vad cum asta, cu aproximativ aceleasi suprafete la camere, la care-i mai lipsesc o baie si o debara (sa zicem in total 3mp) sa fie mai mare cu 9-10mp. Dar asa e pe piata imobiliara, suprafata e ceva ce poate fi "apreciat", "estimat", dar mai ales "umflat" dupa cum considera agentul sau vanzatorul. Nu e ceva ce se poate calcula matematic, si nicidecum ceva ce cumparatorul poate singur sa masoare. Nuuu, e din povesti cu Fat Frumos si merele de aur. Deschideti ochii si puneti mana si masurati inainte de a da banii.

Si legat de pret, daca luam in calcul ca-s materialele cele mai ieftine, finisajele cele mai ieftine, in functie de cum e facuta lucrarea (doar pot sa presupun ca si aia f. ieftina), e posibil sa fie nevoie de reparatii in nici 5 ani. Rigipsul ala e moale. Daca ai lovit cu ceva peretele, s-a mutilat, s-a stricat. Peretii din caramida sau bca tencuiti parca-s ceva mai rezistenti. Si nu-s doar 1 cm de ghips intre 2 cartoane. Se baga si intre rigipsul ala ceva izolatie, dar aia n-are rol structural. Rigipsul sta pe niste cadre metalice si atat. Deci putem spune ca peretii interiori sunt cam de forma. Plus bucataria aia in living? Adica da, stiu, unii prefera asa, dar daca nu ai o hota serioasa (cu evacuare afara), o sa fie nasol cu gatitul. Eu sunt adeptul bucatariilor inchise si mereu am considerat ca asta e o chichita sa para mai mare living-ul. Nu discutam de spatii de 50mp unde e open-space bucataria, ca acolo e chestiune de gusturi si de preferinte. Unde bucataria + living-ul sunt sub 30-35mp, e vorba doar de faptul ca e meschin sa faci bucatarie de 7mp + living de 20. Asa ca spargi peretele dintre ele si pare ca ai si bucatarie, si living mari.

#14
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 08.04.2008
Eu am luat anul trecut apartament, in Ploiesti, cartier Evocasa (sau aproape Ploiesti, e situat in Ploiestiori), deci preturile banuiesc ca sunt ceva mai mici decat oras. Am dat 51000, finisat la cheie, cam cu aceleasi caracteristici ca si initiatorul topicului. La noi este centrala de bloc.
Cu peretii de rigips nu am avut probleme, oricum la interior cam 40% din ei sunt de caramida si BCA (am vazut pe unde am mai dat gauri). Eu am placa de rigips si sub tavan unde mi-am pus spoturi in unele locuri.
Am luat la etajul 4 si am prins vara si iarna acum. Vara este cald, spre foarte cald (voi pune AC anul acesta) in schimb iarna e foarte bine, am dat drumul la termostat cam din decembrie pana acum.
In pereti de rigips am suspendat corpuri in living, inclusiv tv. Atat timp cat le fixezi corect, cu dibluri suficiente, pentru rigips, stau foarte bine prinse. Corpurile suspendate din bucatarie sunt pe perete despartitor, deci e ok.
In releveu peretii de rigips sunt reprezentati cu linie mai subtire

Attached Files


Edited by razvaldinho, 15 February 2017 - 15:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate