Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Scule instalatii electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Raspunsul este : DA!  Dar in rest nu sunt de acort cu tine. Suntem in 2017 si totul a evoluat. am intalnit oamani care practicau meseria asta de mult timp si care aveau doua surubelnite de pe vremea lui pazvante chioru`. Una dreapta si una in cruce. Dupa ce a montat un ABB Element si a trebuit sa schimbe un conductor nu a mai reusit sa mai desfaca surubul de la gheara de fixare deoarece ii tocise marginile deja. Sculele sunt facute sa te ajute. Sculele nu stiu meserie dar stiu sa o puna in practica.

"... .In realitate sunt dor servicii de cacat ambalate frumos si vandute pe bani multi fraierilor..."   Nu cred ca vorbesti serios cand spui asa ceva. Te respecti pe tine, respecti si clientul. De acolo vine painea. Diferenta intre electricieni se face pe baza de cunostinte, de lucrari, de dotari, etc. Toate dau un cumul care ajuta clientul sa te recomande si altora. Si sa decida in primul rand si pentru el. Personal, investesc in scule pentru ca fara ele ar fi foarte dificil. De asemenea, am mai spus ca este important sa investesti in angajati pentru ca la urma urmei ei sunt cei care te reprezinta si cel mai aiurea dupa parerea mea este cand clientul intreaba ceva si angajatul raspunde: "nu stiu. Asa a spus seful!"

Edited by curentarul, 26 February 2017 - 23:54.


#38
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016

Quote

Poti sa ai cea mai scumpa si dotata trusa foto ca tot degeaba daca nu stii meserie.Sculele nu fac treaba singure....
Nu prea mai e adevarata afirmatia asta. Inainte poate era asa dar in ziua de azi functiile patentului de care vb sunt inlocuite de 10 scule specializate si trebuie sa fi complet retardat sa nu stii sa le folosesti. Si astea au aparut ca nu oricine se descurca doar cu patentul

Edited by AlexaLesby, 27 February 2017 - 00:29.


#39
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postcurentarul, on 26 februarie 2017 - 23:52, said:

Suntem in 2017 si totul a evoluat. am intalnit oamani care practicau meseria asta de mult timp si care aveau doua surubelnite de pe vremea lui pazvante chioru`. Una dreapta si una in cruce. Dupa ce a montat un ABB Element si a trebuit sa schimbe un conductor nu a mai reusit sa mai desfaca surubul de la gheara de fixare deoarece ii tocise marginile deja. Sculele sunt facute sa te ajute. Sculele nu stiu meserie dar stiu sa o puna in practica.
N-am prea inteles ce inseamna " de pe vreama lui  Pazvante chiorul "  . Dinainte de 2000 ? de 1900 ? Poti detalia te rog ?  Nu de alta dar n-as vrea sa confund priceperea omului cu anul fabricarii sculelor sale .

#40
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
:)  pacat ca nu am facut poze. Cea dreapta era cu marginile tocite iar cea in cruce oscila undeva intre PH1 si PH0 desi initial cred ca a fost un PH2. Omu stia ce sa faca cu ele dar ele saracele ar fi trebuit inlocuite de foarte mult timp.  Din pacate pentru el a trebuit sa cumpere acea priza, proprietarul, sesizand defectul.

#41
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
Pai sa fim seriosi...acum se gasesc scule bune pe toate drumurile...zgarcitul mai mult pagubeste si lenesul mai mult alearga

#42
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postcurentarul, on 27 februarie 2017 - 22:23, said:

Posted Image  pacat ca nu am facut poze. Cea dreapta era cu marginile tocite iar cea in cruce oscila undeva intre PH1 si PH0 desi initial cred ca a fost un PH2. Omu stia ce sa faca cu ele dar ele saracele ar fi trebuit inlocuite de foarte mult timp.  Din pacate pentru el a trebuit sa cumpere acea priza, proprietarul, sesizand defectul.
Intreb ca eu am chiar si un aparat de masura din '98 -   multimetru Fluke ( ca tot ma contraziceam cu ViorelSolar pe alt topic) si ceva surublenite .
M-ai lamurit  la ce te refereai . Alea sunt scule "universale"  cu dantura (acum) rotunjita ...am mai gasit la taica-meu in magazie cateva .

#43
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rv8gJ8IoQLU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View Postmaximg, on 10 februarie 2017 - 23:17, said:

Sfaturi ...
cleste de dezizolat
cleste de decojit cabluri
cleste de sertizat ferule
se va lucra doar cu 3x1 sau 3x1,5 ...
Ceva recomandari , scule ok , usor de folosit , iar daca se poate si pret rezonabil , ar fi si mai ok .

"Instalatii electrice" doar cu 3x1 sau 3x1,5?  Ce faci, tragi doar fire pentru sonorizare, sau ce?

Sa te vad ce faci iarna, cu jucariile alea, pe astea:  :D

[ https://s3.amazonaws.com/brx/user-ad/images/medium/2016-12/08/cablu-cupru-trifazic-cyaby-175610-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 11 May 2017 - 18:11.


#45
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
Postez si eu cateva poze cu una din trusele mele:
[ https://s30.postimg.org/dtbpxa86p/18386712_787068481465050_374447864_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://s15.postimg.org/6fxvzwjyz/18386476_787068431465055_1356986238_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://s11.postimg.org/7ilwhoy6b/18386894_787068424798389_940682113_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://s13.postimg.org/g7fr5vcbb/18387232_787068491465049_805518684_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://s9.postimg.org/l5i9l9i6n/18578939_791563974348834_1873850690_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Jexy, 17 May 2017 - 20:13.


#46
Mac_1

Mac_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 15.05.2017
Jexi, faine scule, sa-ti traiasca!
Vad in poza a 4a o cheie din aia reglabila, aia cu manerul verde. E knipex sau mai sunt si alte marci care fabrica asa ceva?
E identica cu aia cu manerul rosu din ultima poza?

#47
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,073
  • Înscris: 19.12.2012

View PostMac_1, on 21 mai 2017 - 19:05, said:

Jexi, faine scule, sa-ti traiasca!
Vad in poza a 4a o cheie din aia reglabila, aia cu manerul verde. E knipex sau mai sunt si alte marci care fabrica asa ceva?
E identica cu aia cu manerul rosu din ultima poza?

Mai face si unior jucarii dealea, am luat si eu din dedeman acu ceva timp cu vreo 39 lei

#48
spyros

spyros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.12.2007
@A10 nu egzista cleste modelul respectiv ,nici la unior sau alte firme , si in nici un caz la banii care zici tu , modellul respectiv costa de la 40 euro in sus..Acela este patentat knipex si nu face nimeni cu modelul respectiv de culisare a falcii de jos ,gasesti la fel la wurth dar sunt produse de knipex cu numele wurth,atentie nu modul de reglare a marimii cu nit pe care apesi(tipul asta se gasesc la majoritatea firmelor)
Asemanatoare mai sunt vbw-uri ,dar putin diferit la modul de pactionare a falcii de jos .

@Mac1 , da este acelasi model , doar ca cel cu verde este mai vechi si da ,m-ai gasesti la vbw ,dar sunt si alea scumpe.

Edited by spyros, 21 May 2017 - 22:33.


#49
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
Ambele sunt identice, difera doar culoarea manerelor. Ambele sunt knipex. Unior...no comment. Colegul spyros a spus totul foarte corect. Le face knipex si pentru wurth. In poza a 2-a toti acei clesti sunt wurth zebra dar seamana foarte mult cu knipex. Seturile de imbusi si torx sunt tot wurth. N-am stat sa le fac poze la fiecare in parte dar sunt si clesti de sertizat, elpress, cimco, wurth si knipex, chei reglabile si mopsi. Mai incolo o sa postez poze si cu cealalalta trusa.

Edited by Jexy, 22 May 2017 - 10:13.


#50
Mac_1

Mac_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 15.05.2017
Da.. Vreau sa-mi iau si eu un clese din ala.
A devenit o stricta necesitate pentru mine, daca ma intelegeti ce vreau sa zic.
:w00t:
Preferam sa-l vad, sa-l simt in mana la Hornbach, dar am vazut ca nu au knipex, numai wiha. Nustiu de ce aveam impresia ca au knipex, or fi in alte magazine de genul asta?
Deocamdata am 2 patenti de la wiha si unnul gen cobra din ala de la stanley.
Cu patentul ala micu (cu cioc) de la wiha (de vreo 10 ani, folotit in regim hobby) pot taia si sarma de otel, dar si celofan, hartie, etc.. mi se pare excelent.
I se dusese inscriptia de pe maner si nu mai stiam ce e ca voiam sa mai cumpar de la firma respectiva.
Dar l-am vazut la Hornbach si cu ocazia aia i-am cumparat si fratiorul mai mare, patent din ala standard, la fel de bun si ala, dar nu-l am decat de putin timp.

Knipex nu am nimic, am inteles ca sunt chiar si mai bune.

#51
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
Am si cateva scule wiha si mi se par foarte bune, nici knipex nu este indesctructibil dar sunt foarte bune, mai sunt NWS, Witte, Sibille (frantuzesti) foarte bune  si se intampla chiar sa am :)

#52
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Am de circa un an surubelnite SwissTools. Pana la ele, am schimbat la cca 5-6 luni surubelnite VDE Unior, Wiha si Bahco. Vorbesc de seturi VDE compuse din minim 5-7 surubelnite. Intentionez sa-mi achizitionez si setul de clesti si patenti. Exista colegi electricieni care au asa ceva si le-au incercat? Ma refer la munca de zi cu zi. Multumesc!

#53
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
Poze nu ne arati si noua?Posted Image N-am folosit pana acum asa ceva. Referitor la unior:
[ https://s13.postimg.org/px74xpxs7/18816811_798377610334137_82304963_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nou nout, am taiat cu el un cui si uitati-va ce a iesit Posted Image cu un knipex nu am patit niciodata asa ceva. Pentru mine Unior este acelasi lucru cu chinezariile. Printr-o intamplare a ajuns la mine si am zis sa-l incerc.

Edited by Jexy, 29 May 2017 - 21:55.


#54
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Asa arata surubelnitele actuale.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate