Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Scule instalatii electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Sfaturi ...
cleste de dezizolat
cleste de decojit cabluri
cleste de sertizat ferule
se va lucra doar cu 3x1 sau 3x1,5 ...
Ceva recomandari , scule ok , usor de folosit , iar daca se poate si pret rezonabil , ar fi si mai ok .

#2
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 22.12.2006
dedeman, brico, etc toate au aceste scule, plus consumabile (cabluri, ferule, banda izolatoare, etc etc). calitatea e ok, iar pretul destul de mic. Gasesti si scule premium, dar costa bani buni...
https://www.dedeman....x/?p=4&q=cleste

#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,073
  • Înscris: 19.12.2012
Sunt scule si la dedeman insa au si pocnitori destule pe acolo... Din ce are dedemanu, iti recomand numai Unior, sunt scumpe dar sunt de calitate, eventual poti cauta la alte magazine, poate gasesti mai ieftin aceiasi marca.
Loomytools, hoff, sunt niste chinezarii de 2 lei.,
De la Holzer am avut niste surubelnite si metalul din ele era cam moale.

Ceva de genul ti-ar fi util

https://www.dedeman....20-mm/p/1026704

Edited by A10, 10 February 2017 - 23:44.


#4
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
asta e ceea ce iti trebuie. Partea cu pretul acceptabil nu se incadreaza in cerintele tale dar...
pentru cineva care se respecta , scula asta face toti banii.

LE: asta daca lucrezi professional(adica iti castigi traiul din asta) , nu pentru facut instalatia la 1 singura casa...

Attached Files


Edited by flp014, 11 February 2017 - 01:20.


#5
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
knipex 13 96 200

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fjxj2eJkxZE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Am vazut ce se gaseste pe piata si ca unior poate ajunge mai scump decit knipex.
Clestele care ma intereseaza e ceva in genul celui din poza . Are stringerea mai usoara si stringe pe " rotund " .

Attached Files



#7
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Ca scula universala pentru teren folosesc asta . E pe post de sfic, patent , cleste de dezizolat si sertizat  ; merge pana la 4 mmp.

#8
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Personal, nu recomand acel cleste indicat de dvs pentru ca la 10 si 16 aveti o problema. Am reusit performanta de a rupe 2 bucati si ma feresc ca dracu de tamaie de ele. Mai jos aveti un exemplu cu ce folosesc zilnic la munca fara a avea probleme. Decablatorul si patrentul sunt de la Unior, taietorul de la Knipex, surubelnitele VDE de la Swisstools si creionul de tensiune de la Fluke. As fi dorit sa am totul de la o singura firma dar in urma anilor de munca cu ele ce a ramas este "selectia naturala". In meseria mea (electric)surubelnitele sunt cele mai des folosite si apoi taietorul, decablatorul si patentul. Am avut surubelnite VDE de la Unior dar nu am depasit 6 luni cu ele. Acelasi lucru la taietoarele Unior VDE.

Attached Files



#9
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Pai nici nu-l folosesc decat pentru max. 4 mmp ca pentru atat am nevoie Posted Image .  Eu ajung prin locuri mai  greu accesibile si de aia incerc sa am un minim de scule cu mine : clestele amintit , 3 surubelnite , un aparat de masura , eventual un cutter si  cam atat.  Pentru alte aplicatii merita alte scule - am si o cutie plina - dar initiatorul intrebase de sectiuni  de pana la 2,5. Si mai exista si colegi de munca  pentru situatii neprevazute .

#10
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Tine si de dexteritate..

Sa-l fi vazut pe electricianul care mi-a facut instalatia de la casa, ce putea face doar cu patentul...  Unul bun..

Nu tineai pasul cu el cu toate sculele de pe lume..

#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Clestele de sertizat pini de la Dedeman cel no name e ok pentru regim de amator, iar pretul e foarte bun.
La decojit mai caut si eu ceva bun, mai ales izolatii duble, gen intenc.

#12
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
lol ce preturi la germanelectronics. 220 de lei adica 100% adaos

 curentarul, on 11 februarie 2017 - 12:30, said:

Personal, nu recomand acel cleste indicat de dvs pentru ca la 10 si 16 aveti o problema. Am reusit performanta de a rupe 2 bucati si ma feresc ca dracu de tamaie de ele.
de care, acel Knipex?

 curentarul, on 11 februarie 2017 - 12:30, said:

Acelasi lucru la taietoarele Unior VDE.
dar Unior = Knipex rebranduit

Care-i povestea cu milimetrul patrat? De ce nu se foloseste mm la fire?

#13
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017

 AlexaLesby, on 11 februarie 2017 - 18:32, said:


Care-i povestea cu milimetrul patrat? De ce nu se foloseste mm la fire?
Pentru ca curent electric.

#14
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Nu. Acel cleste de sertizat. Knipex-ul e mai greu de rupt. Nu imposibil.  Unior e Unior iar Knipex e altceva. Cred eu.

#15
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Eu asa am auzit ca Knipex ar fi oem la multi din clestii Unior (si alte branduri), nu toti, dar cred ca ei fac aia taietori. Si Knipex are ceva clesti facuti de alti producatori, cei de tip menghina sunt produsi de Bollmann si are clesti de sertizat facuti prin Taiwan sau China.

Mai e si Orbis, tot producator de clesti la care sunt actionari si Knipex si Unior

#16
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Daca nu stii sa folosesti patentul, nu esti electrician.Poti sa ai toate sculele de pe lume ca tot nu o sa stii sa le folosesti si nu o sa te misti mai repede.
Eu iti dezizolez/decojesc dintr-o singura miscare cu petentul aproape orice conductor fara sa lezez deloc sarma/sarmele.
Nu ai sa ma crezi dar cu o rotopercutoare, un patent, 2 surubenite, un creion de tensiune si o lampa cu 2 becuri de frigider inseriate se poate face o instalatie electrica cap-coada fara rabat la calitate.

#17
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
eu folosesc si scule de la WIHA si de la WERA  dar cea mai folositoare scula (set de surubelnite)pe langa casa imi pare setul de surubelnite interschimbabile .Practic si usor de depozitat.
Comparativ cu BAHCO surubelnitele sunt mai rezistente. La chei reglabile BAHCO nu are concurenta dar pe partea de surubelnite electrice lasa de dorit.

Edited by flp014, 12 February 2017 - 01:57.


#18
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 AlexaLesby, on 11 februarie 2017 - 18:32, said:

lol ce preturi la germanelectronics. 220 de lei adica 100% adaos
Nici eu  n-am luat de la Germanos ...dar linkul respectiv l-as fi taxat si eu ca reclama .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate