Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Program pentru vederea consumului de electricitate exista?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
giotto59

giotto59

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.02.2017

View Postrosix, on 11 februarie 2017 - 10:05, said:


Socoteala e simpla: calculatorul consuma cam 100W. Lasat sa mearga 12 ore inseamna 1.2kW, iar restul consumatorilor - frigider, televizor, becuri, masina de spalat, espressor cafea, fier de calcat si ce naiba mai am prin casa, ma duce cam la 4Kwh pe ZI.  Ce e asa de greu de inteles?
Fa-le cu timpul care functioneaza de ex: la frigider daca-i mai nou cel mult 150w ori cat timp se aude ca fct, televizor la fel ori timp vare fct, cu masina de spalat speli in fiecare zi-cat fct? si la fel la restul.

#20
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Eu zic sa faceti un "manual data log" pe un excel daca vreti sa vedeti consumul zilnic.
Timp de o saptamana, cam la aceeasi ora, notati indexul contorului (cu virgula).
Asa veti avea o imagine reala.

Sunt econom dar consum 5-6kwh mediu zilnic. In vara am avut chiar 8kwh (boilerul are 3kw, iarna il incalzesc cu cazanul).

Am aproape peste tot lampi cu led. Cand nu sunt acasa nu sta nimic inutil prin prize (doar frigiderul, ups-ul de la centrala termica, routerul).

Edited by radurus, 15 February 2017 - 14:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate