Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Laptop business puternic

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#19
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Fiind vorba de Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, poti cumpara mama tuturor laptopurilor si tot nu vor merge ca lumea bazele de date Posted Image

#20
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postdana_1, on 11 februarie 2017 - 14:20, said:

Pacat ca Toshiba de vreo doi ani nu mai fac anumite laptopuri cu procesoare puternice (4720 HQ) si placi video slabe, care costau aprox 4000 lei.
Revenim. Mai am o singura intrebare. Ce laptop ai acum si cum se descurca?

View Postdana_1, on 11 februarie 2017 - 14:20, said:

De exemplu un 5005U am pe un laptop, dar nu ma ajuta.
De aici inteleg ca laptopul cu 5005U nu este laptopul tau principal.

#21
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Laptopul cu 5005U e suficient pentru aplicatiile tale. Instaleaza-ti Windows ca lumea (nu de pe torente, cum fac mai toti si se trezesc ca mineaza bitcoins in draci), pune ad.block si un antivirus si asta e. Nu are rost sa arunci banii pe laptopuri de gaming.

SIUI e notoriu pentru instabilitate, sistemul se blocheaza cel putin o data pe saptamina. Daca vrei sa multumesti cuiva, cauta HP si Oracle, a fost o mega-afacere pentru ele.

Edited by cosstica, 12 February 2017 - 00:54.


#22
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
@User107 : Nu doar SIUI-ul ma supara, ci si Excelul, la care se asterne o ceata alba dupa operatiile mai solicitante, in locul sagetii de mouse apare cerculetul care arata ca gandeste, timp in care procesorul, uneori, sau spre final, urca la 100%. (tin in paralel deschis Task Manager), Dar cu asta, propun sa inchidem subiectul despre procesoare, revenind ontopic.

@jegmihai : Laptopul de pe care scriu acum nu este cel principal, este acest Toshiba (upgradat cu un SSD 950Pro), care se descurca prost : http://www.cel.ro/la...570-pNCIwMzU-l/
Laptopul principal (cel mai bun) il am la cabinet, este unul din aceste doua Lenovo (nu mai stiu exact acum) : http://www.pcgarage....ndows-10-home/?
dar care nu a fost cumparat de la pcgarage, ci de furnizorul programului de cabinet.
Se descurca tot prost, conform descrierii facuta putin mai sus, in aceasta postare.

@cosstica : Laptopul cu 5005U din pacate NU este suficient pentru aplicatiile mele, desi, dupa cum se poate vedea si in linkul de mai sus, are windows 10 home cu licenta.

View Postdana_1, on 11 februarie 2017 - 14:20, said:

Dar propun sa revenim la nedumeririle din postarea 12 de aici, pentru ca ar putea fi o solutie Clevo , ambele variante discutate.

Pacat ca Toshiba de vreo doi ani nu mai fac anumite laptopuri cu procesoare puternice (4720 HQ) si placi video slabe, care costau aprox 4000 lei.

Cu Clevo am acele nelamuriri : - despre cum as putea sa aleg driverele la modelul N850 si daca sunteti multumiti de suportul lor de drivere http://www.clevo.com...own.asp?lang=en ,
- despre ce anume se mai pierde de la modelul P650SE (6200 lei) la modelul N850 (4299 lei + 360 lei upgrade-ul la procesor) si deasemeni,
- despre cum vedeti contradictia aceea dintre ce scrie oGu si certificatul lor de garantie.

Cu Toshiba, dupa cum spuneam, nu stiu ce s-a intamplat cu modelele si cu brandul lor, daca pcgarage au ajuns sa mai aiba in oferta doar cateva modele.

Sau pentru orice alt laptop cu procesor de la 6700HQ in sus, as fi interesata sa aflu propuneri. De fapt, pentru mine lupta se pare ca se va da intre Lenovo, Dell si Clevo. Am facut bine ca am cam exclus Asus?

Edited by dana_1, 12 February 2017 - 09:56.


#23
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
SIUI-ul este folosit de catre 70% din madicii de familie pe laptopurile date de Nicolaescu, niste HP-uri de prin anul 2009 cu procesor intel de 2GHz si majoritatea sunt stoc, adica cu 1Gb Ram! Indiferent ce calculator vei avea nu vei influenta functionarea SIUI. Ti-as putea sugera schimbarea softului cu unul web-based cu stocare cloud care are peste 10 milioane de fise unice in gestiune, da e cu bani, 100 de lei pe luna, insa daca ti se strica hardul, fura laptopul, nu pierzi nimic, pur si simplu te loghezi in aplicatie din orice loc al lumii. Toata munca laptopului va fi sa poata deschide o pagina web, restul se face acolo, rapoarte,situatii,etc. Da, poti face raportarile de pe plaja!
On: eu banuiesc windowsuri cu probleme si lipsa de antivirusi si antimalware,la ce iti trebuie tie este suficient si o tableta! Asta e hilar, 8Gb de ram si procesor HQ pentru Excell! Personal nu m-as incurca cu ULV-uri, astea is la fel ca motoarele de 1 litru la masini. Daca nu gasesti un procesor ok din generatia actuala te poti orienta la cel mai performant din vechea generatie de procesoare.

Edited by farausername, 12 February 2017 - 10:31.


#24
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Multumesc. Dar softul nu vreau sa-l schimb. Am si un suport extraordinar prin Teamviewer.

Pentru a trece sa dicutam despre titlul acestui topic, as propune sa consideram ca nu am nici o problema cu vreun alt laptop. Am doar o problema sa ma pot hotari la un laptop (cu procesor de la 6700HQ in sus, ecran IPS, tastatura numerica si iluminata, SSD) : Clevo sau ceva de aici http://www.pcgarage....-pana-la-6000/?
Legat de Clevo mi-au ramas nelamurite aspectele puse in dicutie in acet topic.

#25
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postdana_1, on 12 februarie 2017 - 13:26, said:

Legat de Clevo mi-au ramas nelamurite aspectele puse in dicutie in acet topic.
Revin putin mai tarziu, acum nu prea am timp.

#26
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Clevo are 2,5 kg. E ok ? Trebuie sa il cari mult timp cu tine ? Gandeste-te si la acest aspect. Referitor la a umbla intr-un laptop nou, eu ma abtin de la comentarii. Dai 6000 lei si trebuie sa modifici ceva ? Wtf ?!?
Acum 3 ani, am intrebat ce brand de laptop sa imi iau, pe un prieten care face service de computere de 20 ani. Mi-a spus clar: Dell sau Asus.
Asa am facut si nu regret cu nimic. Prin urmare, doar acest sfat pot sa ti-l dau. Si in plus, parerea mea este ca arunci banii pe geam. Ceva la 2500 lei este suficient. Preferabil cumpara cu Windows 10 Professional si Office 365.
Este mai important sa ai SO si aplicatii profi decat configuratii gaming, la ceea ce folosesti.
In rest, bafta !

#27
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postdana_1, on 11 februarie 2017 - 14:20, said:

Pacat ca Toshiba de vreo doi ani nu mai fac anumite laptopuri cu procesoare puternice (4720 HQ) si placi video slabe, care costau aprox 4000 lei.
Sa nu iti para. Am eu unul. Si il injur de toate neamurile cand il decuplez de la monitor/kit wireless.
Hai treaca, ecranul banal. Trag perdelele/pun patura in cap outdoor.
Da la tochpad nu am ce sa ii fac! E ultimul jeg de pe lumea asta!

Esti sigura ca nu vrei un desktop ? Maturi pe jos cu orice laptop, si nici nu platesti componentele de care nu ai nevoie.

View PostUser107, on 12 februarie 2017 - 14:41, said:

Acum 3 ani, am intrebat ce brand de laptop sa imi iau, pe un prieten care face service de computere de 20 ani. Mi-a spus clar: Dell sau Asus.
Spune-i sa isi traga tankpaduri dupa ceafa!
De preferat T'uri.

@Jeg mihai:
Nu mai bine un Clevo N150 GT cu 16gb + hdd 5400rpm 1Tb + 512GB SAMSUNG SM961 M.2, PCIe NVMe.
Iese la 6.596,56 RON  (Stiu, me big fan of NVMe).

#28
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Nu pot sa dau sfaturile pe care ti le doresti: e o timpenie sa iei un laptop nou pentru SIUI sau Excel, mai ales laptop de gaming.

Ia da detalii despre ce iti merge greu in Excel. Nu cumva tabelele tale folosesc date externe, care trebuie intii trase din SIUI? (In cazul asta poti sa iei cel mai rapid procesor de pe piata, ca va merge la fel). O alta problema frecventa sint driverele video, vezi daca scoti accelerarea hardware din Excel rezolva ceva. In orice caz, ai face bine sa intrebi pe aria corespunzatoare, problema ta e software. Un prapadit de i3u e suficient pentru Excel si SIUI si un film hd simultan.

#29
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015
Eu m-aș uita puțin și pe-afară. De exemplu: https://www.mysn.de/...henker-office15. Cred că îți poți configura exact cum vrei tu laptopul. În România nu prea găsești laptopuri Business serioase. Mai toate variantele de laptopuri așa zise Business ori au procesoare seria U (performanțe scăzute), ori, dacă au procesoare bune, neapărat vin cu plăci video dedicate, care înseamnă costuri crescute.

Și pentru Excel, (că tot se discută intens pe aici, de cît de neconsumator de resurse este), aș pune măcar 8 GB RAM (mai ales dacă lucrezi cu PowerPivot pentru analiza bazelor de date din SIUI).

#30
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postdana_1, on 12 februarie 2017 - 09:34, said:

- despre ce anume se mai pierde de la modelul P650SE (6200 lei) la modelul N850 (4299 lei + 360 lei upgrade-ul la procesor) si deasemeni,
- despre cum vedeti contradictia aceea dintre ce scrie oGu si certificatul lor de garantie.
  • Pierzi la mai multe aspecte : constructie, racire, display etc.
  • Intr-adevar, exista o contradictie. Nu ar fi rau sa modifice textul de pe site, sa se elimine complet orice semn de intrebare. Poti sa-l intrebi personal, are cont pe Softpedia.
Legat de recomandare, acum mi-am dat seama ca mi-au scapat laptopurile lor din seria Profi. Ar fi Clevo N350DW care respecta toate cerintele impuse de tine si vine cu procesor desktop (evident, care are consum mai redus). Probabil ca i5 6400T isi va face treaba cu brio in activitatile tale.

View Postvladdy99, on 12 februarie 2017 - 16:53, said:

@Jeg mihai:
Nu mai bine un Clevo N150 GT cu 16gb + hdd 5400rpm 1Tb + 512GB SAMSUNG SM961 M.2, PCIe NVMe.
Iese la 6.596,56 RON  (Stiu, me big fan of NVMe).
Intre timp, am gasit optiunea mai buna, fara placa video dedicata. :D

#31
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Da, Clevo N350DW e o varianta buna, daca tii neaparat sa iei ceva nou. N-ai treaba cu driverele, ca nu are placa video dedicata.

#32
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postjegmihai, on 12 februarie 2017 - 19:43, said:

Intre timp, am gasit optiunea mai buna, fara placa video dedicata. Posted Image
Hmm, pierzi ecranul IPS.

@Dana: Iesi cu laptopul la soare?

#33
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ba da, are si IPS. Au uitat sa mentioneze cei de la tekadvice.

#34
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Adevarat:
http://www.notebookc...w.160681.0.html

+1.

#35
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Va multumesc pentru raspunsuri. Am sa le iau repede in ordine pentru ca altfel e mai greu.

View PostUser107, on 12 februarie 2017 - 14:41, said:

Clevo are 2,5 kg. E ok ? Trebuie sa il cari mult timp cu tine ? Gandeste-te si la acest aspect. Referitor la a umbla intr-un laptop nou, eu ma abtin de la comentarii. Dai 6000 lei si trebuie sa modifici ceva ? Wtf ?!?.....
Greutatea e ok. Asa au toate. Plus ca nu va fi plimbat. Da, asa ma gandesc si eu. Dar la Clevo poate as simti nevoia de ceva M.2 cu PCI-E. Dar poate nu.

View Postvladdy99, on 12 februarie 2017 - 16:53, said:

Sa nu iti para. Am eu unul. Si il injur de toate neamurile cand il decuplez de la monitor/kit wireless.
Hai treaca, ecranul banal. Trag perdelele/pun patura in cap outdoor.
Da la tochpad nu am ce sa ii fac! E ultimul jeg de pe lumea asta!

Nu mai bine un Clevo N150 GT cu 16gb + hdd 5400rpm 1Tb + 512GB SAMSUNG SM961 M.2, PCIe NVMe.
Iese la 6.596,56 RON  (Stiu, me big fan of NVMe).
Multumesc pt ca m-ai linistit si cu Toshiba.
Clevo N150 vad ca nu mai exista pe stoc. Oricum nu vreau HDD si nici SSD mai mare de cca 250 GB

View Postcosstica, on 12 februarie 2017 - 17:15, said:

Nu pot sa dau sfaturile pe care ti le doresti: e o timpenie sa iei un laptop nou pentru SIUI sau Excel, mai ales laptop de gaming.
Oricum este tampenia mea, ce sa zic? Cu gaming-ul am mai explicat, nu as fi tinut neaparat sa aiba placa video dedicata.

View PostX41Xu1, on 12 februarie 2017 - 18:45, said:

Eu m-aș uita puțin și pe-afară. De exemplu: https://www.mysn.de/...henker-office15. Cred că îți poți configura exact cum vrei tu laptopul. În România nu prea găsești laptopuri Business serioase. Mai toate variantele de laptopuri așa zise Business ori au procesoare seria U (performanțe scăzute), ori, dacă au procesoare bune, neapărat vin cu plăci video dedicate, care înseamnă costuri crescute.

Și pentru Excel, (că tot se discută intens pe aici, de cît de neconsumator de resurse este), aș pune măcar 8 GB RAM (mai ales dacă lucrezi cu PowerPivot pentru analiza bazelor de date din SIUI).
Multumesc pentru link. Inteleg de aici http://www.mygarage....reri-faq-8.html ca sunt tot Clevo.
Doar ca mie imi ies mai scumpe. Chiar si cel din link, fara placa video, tot imi iese la peste 1300 euro. Desigur, va avea cel putin 8GB  RAM

#36
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View Postjegmihai, on 12 februarie 2017 - 19:43, said:

  • Pierzi la mai multe aspecte : constructie, racire, display etc.

  • Intr-adevar, exista o contradictie. Nu ar fi rau sa modifice textul de pe site, sa se elimine complet orice semn de intrebare. Poti sa-l intrebi personal, are cont pe Softpedia.
Legat de recomandare, acum mi-am dat seama ca mi-au scapat laptopurile lor din seria Profi. Ar fi Clevo N350DW care respecta toate cerintele impuse de tine si vine cu procesor desktop (evident, care are consum mai redus). Probabil ca i5 6400T isi va face treaba cu brio in activitatile tale.


Intre timp, am gasit optiunea mai buna, fara placa video dedicata. Posted Image

Multumesc foarte mult.
Prima mea intrebare se referea de fapt la driverele pt acel N850 (N85x... sau N85x,...) http://www.clevo.com... si daca in general sunteti multumiti de driverele puse la dispozitie.
La punctul 2 (din postarea 12) am presupus ca se pierde ceva la racire si desi nu ma joc, asta m-ar putea afecta cand suprasolicit procesorul.
Dar sa cobor pana la N350 DW ? Acest model mie imi apare ca NU are IPS "The standard panel is based on the TN technology, but you can also get an IPS panel for an extra 50 Euros". Si pe site-ul tekadvice scrie asa : "Ecran 15.6" FHD LED Display - Non Glare (Matte)"
Pentru mine conteaza ecranul IPS, chiar daca nu ies cu el la soare @vladdy99
Plus ca daca adaug tot i7 (cu obsesia mea, ca deja unii poate ma cred nebuna sau ca am probleme software Posted Image  ) ajung la 3800 lei, adica foarte aproape de Clevo N850 (4659 lei).
Care ar merita mai mult intre N350DW si N850, cu procesoarele propuse de mine?
Acum inca nu stiu, constructia, care este plastic sau aluminiu, cum lumineaza tastaturile mai ok, cate ventilatoare la fiecare, etc, etc
Am vazut ca si reprezentantul Tekadvice recunoaste ca pot exista si la ei modele execrabile / penibile (postarea 22 si 23) https://forum.softpe...aq/page__st__18
Poate si de aceea parca m-as feri de modele ce contin litera W Posted Image

N350DW daca nu are placa video, inseamna ca nu mai are treaba cu driverele? Sau doar mai putin cu nul dintre ele ?

Edited by dana_1, 12 February 2017 - 21:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate