Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Ce cartuse compatibile folositi?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Care dintre producatorii de cartuse compatibile, ati recomanda (sau mai bine spus nu ati recomanda) ca fiind fiabili?

- Certo
- Cameleon
- Katun
- Orink
- Sky Print
- Active Jet
- Print-Rite
- Colorovo
- XeroX
- Allprint

#2
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011

View Postkondas, on 10 februarie 2017 - 17:47, said:

Care dintre producatorii de cartuse compatibile, ati recomanda (sau mai bine spus nu ati recomanda) ca fiind fiabili?

- Certo
- Cameleon
- Katun
- Orink
- Sky Print
- Active Jet
- Print-Rite
- Colorovo
- XeroX
- Allprint
Nu am inteles din titlu, deci intreb, pentru ce fel de arme, de vanatoare sau de antrenament.....?Posted Image
Sau poate pentru altceva......imprimante.
Orink erau bune, folosite la servici acum cativa ani. Acum nu mai stiu situatia.

Edited by Suno, 10 February 2017 - 18:14.


#3
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Bine spus ca nu ai inteles. Mai uita-te o data pe ce sub-forum s-a postat.

On-topic: am folosit Xerox, fara probleme cauzate.

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012
Originale ! Cu sky print si certo m-am ars.

Katun e firma serioasa, au si toner bun. Astia nu cred ca intra in lista furnizorilor de cartuse compatibile, ei avand consumabile originale.

Edited by A10, 10 February 2017 - 18:08.


#5
mada-n

mada-n

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.02.2017
Am folosit cartuse de la Tin

#6
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Orink sunt buni .
Pentru ce imprimanta ?

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Mi-ai dat o idee! Am cumparat un cartus nou original HP343 si ce sa vezi, avea zero albastru si din galben si rosu ceva. Repet ca a fost nou si valabil inca bine vreun an si ceva inainte. Degeaba a fost scump! Acum l-am reumplut si trag de el.

#8
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"cartus nou original HP343"
Scump original, mai bine remanufacturat cu garantie la 46 lei , cumperi 3 bucati de pretul la unul original...

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu mai repet greseala...iti dai seama!Posted Image Multam!

#10
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
eu folosesc Epson și Canon. Foarte bune.

#11
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"folosesc Epson și Canon"
originale ? da , sunt excelente dar te rup la pret ...

#12
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Eu am altă optica! Mă orientez spre imprimante care permit reîncărcarea să nu fiu nevoit să cumpăr cartușe ci tonner sau cerneală la kil.

#13
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006
Cartusele compatibile sunt de doua feluri: noi si remanufacturate.

Cele noi sunt copiate dupa cele originale iar cele remanufacturate sunt cartuse deja folosite, colectate, curatate, reumplute, reetichetate si reambalate.

Din punct de vedere al reincarcarii: cartusele originale (laser sau inkjet) sunt net superioare.

Probabil ca unii dintre dvs. stiu ca eu folosesc o imprimanta inkjet Canon de vreo 7-8 ani. Tot de atunci folosesc si cartusul original cu care a venit imprimanta, PG-40, care a fost incarcat de n-spe ori (peste 100 ori?).
Din experienta mea, cartusele inkjet compatibile/remanufacturate se pot incarca de cateva ori apoi se infunda sau nu mai functioneaza electronica din capul de imprimare. Cerneala folosita este ok.

Cartusele laser compatibile/remanufacturate: au piese de proasta calitate care trebuie inlocuite mai des la reincarcare.

In concluzie:
- daca doriti cartuse fiabile care se pot reincarca de mai multe ori, folositi cartuse originale;
- daca doriti cartuse ieftine, nefiabile, care nu rezista la multe reincarcari, folositi cartuse compatibile/remanufacturate.

Optiunea va apartine...

Ca sa raspund la intrebare: nu folosesc cartuse compatibile si le recomand clientilor mei sa foloseasca cartuse originele care "rezista" la mai multe reincarcari.

Edited by gabicen, 10 February 2017 - 21:29.


#14
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
@All - Multumesc de feedback

View Postxilo, on 10 februarie 2017 - 18:08, said:

Orink sunt buni .
Pentru ce imprimanta ?

Am folosit un Lexmark 323 care a cedat (se opreste foaia pe la jumate cu tus pe ea care se ia) si ma orientez acum catre altceva. Initial catre HP M127FW care vad ca e pe cale de disparitie si pretul sau se apropie de succesoarea sa HP M130FW.

View Postgabicen, on 10 februarie 2017 - 21:15, said:

Cartusele compatibile sunt de doua feluri: noi si remanufacturate.

Cele noi sunt copiate dupa cele originale iar cele remanufacturate sunt cartuse deja folosite, colectate, curatate, reumplute, reetichetate si reambalate.

Din punct de vedere al reincarcarii: cartusele originale (laser sau inkjet) sunt net superioare.

Probabil ca unii dintre dvs. stiu ca eu folosesc o imprimanta inkjet Canon de vreo 7-8 ani. Tot de atunci folosesc si cartusul original cu care a venit imprimanta, PG-40, care a fost incarcat de n-spe ori (peste 100 ori?).
Din experienta mea, cartusele inkjet compatibile/remanufacturate se pot incarca de cateva ori apoi se infunda sau nu mai functioneaza electronica din capul de imprimare. Cerneala folosita este ok.

Cartusele laser compatibile/remanufacturate: au piese de proasta calitate care trebuie inlocuite mai des la reincarcare.

In concluzie:
- daca doriti cartuse fiabile care se pot reincarca de mai multe ori, folositi cartuse originale;
- daca doriti cartuse ieftine, nefiabile, care nu rezista la multe reincarcari, folositi cartuse compatibile/remanufacturate.

Optiunea va apartine...

Ca sa raspund la intrebare: nu folosesc cartuse compatibile si le recomand clientilor mei sa foloseasca cartuse originele care "rezista" la mai multe reincarcari.

Ideal ar fi cele originale, asta se stie din capul locului, dar ma gandeam ca poate ar exista un compromis.
Altfel nu ar mai fi pe piata cele compatibile de la diversi producatori. Si, la fel ma gandeam, ca nu or fi toate "pocnitori", poate ca sunt si fiabile printre ele ce merita luate in seama.

Poate gresesc, dar cu cele originale ar iesi pretul de 0,18 - 0,22lei/pag.

#15
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Eu am folosit Orink.

#16
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,541
  • Înscris: 10.04.2009
la ce preturi sunt cele originale... mai bine lipsa...

http://www.emag.ro/t...a/pd/EFKS2BBBM/ - poftim pret... pai numai un inconstient ar da atatia bani, sau cineva care nu are ce face cu ei Posted Image


http://www.emag.ro/p...a/pd/DPX1H2BBM/ - iei 3 pachete din astea Posted Image


eu cumpar (pt 1132 MFP) compatibil, nu conteaza firma... le incarc de 6-7 sau de cate ori se pot incarca, apoi altul la rand

oricum ele noi ma costa undeva la 50-60 lei iar incarcatul vreo 30 lei Posted Image

Edited by beavis03, 12 February 2017 - 12:31.


#17
Nobrain82

Nobrain82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.06.2016

View Postkondas, on 10 februarie 2017 - 17:47, said:

Care dintre producatorii de cartuse compatibile, ati recomanda (sau mai bine spus nu ati recomanda) ca fiind fiabili?

- Certo
- Cameleon
- Katun
- Orink
- Sky Print
- Active Jet
- Print-Rite
- Colorovo
- XeroX
- Allprint

Ai uitat de Euro Print. Sunt noi in RO.
Eu cumpar print-un amic, care le este distribuitor si e destul demultumit.
S-a umplut emag-ul cu cartusele lor.
Cica story-ul e asa: 16 ani in West EU, acum in Romania, se produc dupa specificatiile lor, defecte de 1% pe lasere si 0.1% pe inkjet.

#18
Savi0r26

Savi0r26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.09.2012
Cartuse noi compatibile recomand de la KATUN. Folosesc cartuse katun de peste 5 anii si sunt foarte multumit de ele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate