Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

inlocuire cartus

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015
E pentru prima data cand inlocuiesc un cartus de la cabina de dus. L-am inlocuit deoarece picura cand era sucit pe apa rece.
Am observat ca tot cartusul era in regula, doar ca garnitura era putin ciupita si cred ca din acest motiv si picura. Corect?
Garnituri nu se gasesc pentru asa ceva? Ca totusi nu prea imi vine sa arunc un intreg ansamblu cand stiu ca pot schimba garnitura si el sa functioneze ca nou


[ https://www.romstal.ro/user_uploads/products/86811_l.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,258
  • Înscris: 01.12.2001
D suprafata de etansare ai verificat-o? Acolo e cauza daca picura.

#3
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Nu cred ca gasesti garnituri. Asa am inlocuit un cartus la bateria de la bucatarie.

Cei de la Dedeman de unde am cumparat mi-au recomandat ca atunci cand comut de la apa rece la apa calda si invers, sa ridic la maxim maneta si apoi sa mut, astfel incat sa nu se mai frece garniturile intre ele.

#4
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
e 5-6 lei un cartus, pt ce te complici?

#5
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015

 dorin_2k, on 09 februarie 2017 - 21:13, said:

D suprafata de etansare ai verificat-o? Acolo e cauza daca picura.
perfect dreapta, se lipeste una de cealalta asa de tare incat credeam ca pe undeva e ascuns vreun magnet

 Axel2015, on 09 februarie 2017 - 21:17, said:

Nu cred ca gasesti garnituri. Asa am inlocuit un cartus la bateria de la bucatarie.

Cei de la Dedeman de unde am cumparat mi-au recomandat ca atunci cand comut de la apa rece la apa calda si invers, sa ridic la maxim maneta si apoi sa mut, astfel incat sa nu se mai frece garniturile intre ele.
cei de la dedeman sa s..... p......., multi angajati neexperimentati acolo . Sa faca cel de la dedeman dus cu apa data la maxim. Si pentru 18 ron cat costa un cartus intreg si care tine vreo 5 ani, ca atata m-a tinut pe mine, n-am sa stau sa fiu atent cum comut. ci comut cum imi vine mie.

 xcit, on 09 februarie 2017 - 21:17, said:

e 5-6 lei un cartus, pt ce te complici?
e 18 lei un cartus dar nu despre bani e vorba. cand stiu ca pot schimba doar garnitura si sa-l fac sa mearga de ce sa-l mai arunc?

Edited by trigom, 09 February 2017 - 21:25.


#6
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

 trigom, on 09 februarie 2017 - 21:24, said:

e 18 lei un cartus dar nu despre bani e vorba. cand stiu ca pot schimba doar garnitura si sa-l fac sa mearga de ce sa-l mai arunc?

din comoditate si pt ca ar fi nou cu totul

#7
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016

 trigom, on 09 februarie 2017 - 21:24, said:

cei de la dedeman sa s..... p......., multi angajati neexperimentati acolo . Sa faca cel de la dedeman dus cu apa data la maxim. Si pentru 18 ron cat costa un cartus intreg si care tine vreo 5 ani, ca atata m-a tinut pe mine, n-am sa stau sa fiu atent cum comut. ci comut cum imi vine mie.

Angajatii cu care am discutat eu erau pregatiti si tot ce mi-au spus era perfect logic incat am experimentat si eu asta. ''Frecatul'' garniturilor nu este o idee nepalpabila. Treaba mai putin buna e ca vei consuma oleaca mai multa apa.

#8
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015

 Axel2015, on 09 februarie 2017 - 21:43, said:

Angajatii cu care am discutat eu erau pregatiti si tot ce mi-au spus era perfect logic incat am experimentat si eu asta. ''Frecatul'' garniturilor nu este o idee nepalpabila. Treaba mai putin buna e ca vei consuma oleaca mai multa apa.
pai si ce ai experimentat? ca nu se vede nimic la interior atunci cand comuti de pe rece pe cald si invers. si chiar nu cred ca se freaca acele garnituri, nu vad de ce anume s-ar freca, doar blocheaza apa. ba chiar se freaca intre ele doar acele placi ceramice, garniturile stau la locul lor. daca s-ar freca garniturile cred ca s-ar uza dupa cateva utilizari.
deci iar, sa s.... p..... cei de la dedeman Posted Image) n-am nimic cu ei, doar ca mai mult de jumatate din personal sunt in aer
insa la dedeman o sa caut o mica garnitura poate are nenea de la service-ul lor propriu


 xcit, on 09 februarie 2017 - 21:31, said:

din comoditate si pt ca ar fi nou cu totul
nu ma incanta ca e nou cu totul, ma incanta ca l-am reparat eu; si reparatia ar dura mult mai putin, in cazul in care as avea si garnitura bineinteles. si oricum nu e la vedere deci nu ma incanta deloc ca e nou, ci doar ca functioneaza in continuare.

la fel cum n-as putea sa schimb tot motorul la masina doar ca mi s-a gripat, strambat biela sau alte defectiuni.
la fel cum nu schimb cauciucul atunci cand fac pana.

unele chestii se mai repara foarte usor, nu e nevoie sa aruncam bani pe fereastra

Edited by trigom, 09 February 2017 - 21:54.


#9
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 14.05.2010

 trigom, on 09 februarie 2017 - 21:44, said:

pai si ce ai expbucatarierimentat? ca nu se vede nimic la interior atunci cand comuti de pe rece pe cald si invers. si chiar nu cred ca se freaca acele garnituri, nu vad de ce anume s-ar freca, doar blocheaza apa. ba chiar se freaca intre ele doar acele placi ceramice, garniturile stau la locul lor. daca s-ar freca garniturile cred ca s-ar uza dupa cateva utilizari.
deci iar, sa s.... p..... cei de la dedeman Posted Image) n-am nimic cu ei, doar ca mai mult de jumatate din personal sunt in aer
insa la dedeman o sa caut o mica garnitura poate are nenea de la service-ul lor propriu



nu ma incanta ca e nou cu totul, ma incanta ca l-am reparat eu; si reparatia ar dura mult mai putin, in cazul in care as avea si garnitura bineinteles. si oricum nu e la vedere deci nu ma incanta deloc ca e nou, ci doar ca functioneaza in continuare.

la fel cum n-as putea sa schimb tot motorul la masina doar ca mi s-a gripat, strambat biela sau alte defectiuni.
la fel cum nu schimb cauciucul atunci cand fac pana.

unele chestii se mai repara foarte usor, nu e nevoie sa aruncam bani pe fereastra
Iti zic iaca asa cu litere mari CARTUSELE CERAMICE de la bateriile de lavoar,bucatarie etc nu contin piese care se pot inlocui singura solutie este inlocuirea lor cu un cartus ceramic nou.Iaca asa se pot defecta si de la nisipul care patrunde in cartus.

Edited by lau83, 09 February 2017 - 22:40.


#10
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

 trigom, on 09 februarie 2017 - 21:44, said:

ma incanta ca l-am reparat eu;
Silicon, baga silicon.
va etansa, va tine fix cat va tine, apoi va trebui sa schimbi bateria .
alti bani, alta " distractie ', o vei instala tu singur singurel si te vei bate cu mainile pe burta satisfacut . Sa vezi atunci cum merge bereaa

#11
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015

 lau83, on 09 februarie 2017 - 22:37, said:

Iti zic iaca asa cu litere mari CARTUSELE CERAMICE de la bateriile de lavoar,bucatarie etc nu contin piese care se pot inlocui singura solutie este inlocuirea lor cu un cartus ceramic nou.Iaca asa se pot defecta si de la nisipul care patrunde in cartus.
Si eu iti zic iaca asa: CARTUSELE CERAMICE au piese care se pot inlocui. Deci garnitura din dreapta care se vede ca e fisurata, se poate inlocui

 tiomarami, on 09 februarie 2017 - 22:39, said:

Silicon, baga silicon.
va etansa, va tine fix cat va tine, apoi va trebui sa schimbi bateria .
alti bani, alta " distractie ', o vei instala tu singur singurel si te vei bate cu mainile pe burta satisfacut . Sa vezi atunci cum merge bereaa
Nu ii vad rostul acestei carpeli. Doar nu crezi ca ar proceda cineva asa. Si chiar de-as folosi silicon, nu ar influenta restul pieselor cu atat mai putin bateria. Siliconul la fel ca garnitura are rol doar de etansare, nimic mai mult

Attached Files


Edited by trigom, 09 February 2017 - 22:46.


#12
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 14.05.2010

 trigom, on 09 februarie 2017 - 22:43, said:

Si eu iti zic iaca asa: CARTUSELE CERAMICE au piese care se pot inlocui. Deci garniEu iti zic ura din dreapta care se vede ca e fisurata, se poate inlocui


Nu ii vad rostul acestei carpeli. Doar nu crezi ca ar proceda cineva asa. Si chiar de-as folosi silicon, nu ar influenta restul pieselor cu atat mai putin bateria. Siliconul la fel ca garnitura are rol doar de etansare, nimic mai mult
Da mi voie sa te felicit ptr descoperire dar ai totusi o problema sa fie nu ma garnitura albastra si chiar daca ar fi defecta de unde o cumperi?Eu iti zic doar asa cumpara alt cartus ca ptr.15 lei nu merita

#13
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015

 lau83, on 09 februarie 2017 - 23:08, said:

Da mi voie sa te felicit ptr descoperire dar ai totusi o problema sa fie nu ma garnitura albastra si chiar daca ar fi defecta de unde o cumperi?Eu iti zic doar asa cumpara alt cartus ca ptr.15 lei nu merita
Pai oricum asta am facut. Numai ca vechiul cartus as vrea sa-l repar. Si sigur voi gasi o garnitura

#14
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 14.05.2010

 trigom said:

Pai oricum asta am facut. Numai ca vechiul cartus as vrea sa-l repar. Si sigur voi gasi o garnitura
Iti zic doar atat succes si daca gasesti imi zici si mie

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,258
  • Înscris: 01.12.2001
Nu din cauza acelei garnituri iti picura cand e inchis.

#16
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015

 dorin_2k, on 10 februarie 2017 - 09:51, said:

Nu din cauza acelei garnituri iti picura cand e inchis.
Pai si nu spui si din cauza daca tot ai deschis subiectul? :)) Sau trebuie sa ghicim

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,258
  • Înscris: 01.12.2001
Tu l-ai deschis.
Din cauza uzurii suprafetelor de etansare. Am scris si mai sus, dar nu ai inteles.

#18
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

 trigom, on 09 februarie 2017 - 20:58, said:

Garnituri nu se gasesc pentru asa ceva?
Cele 3 garnituri corespund apa rece, apa calda si ieșire.
Muta garnitura ciupita pe partea de ieșire si se rezolva problema cu picuratul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate