Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Care au fost cele mai bune televizoare/proaste produse vreodată?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostDigix, on 09 februarie 2017 - 20:37, said:

Opera cu PL 500.

Nu e poza mea, dar am avut identic.

Exact din ăsta am avut și eu.

Eu am și acum un Daewoo cu diagonala de 37 cm fabricat prin 1994-95. Telecomanda i s-a stricat de mult (noroc cu aia de la mediabox), dar TV-ul merge perfect și în ziua de azi (o singură dată a fost defect în toți anii ăștia, un condensator străpuns).
Spunea cineva mai sus de Megavision. Am avut și de-ăsta, modelul DMQ2035, cumpărat în 1995. În 2003, când am divorțat, l-am lăsat fostei soții, în stare de funcționare. La un moment dat, prin 2007, cred, s-a stricat nu știu ce la el și cred că în loc să-l repare, și-a luat altul. Oricum, a mers foarte bine.

Edited by flomelomanul, 09 February 2017 - 21:00.


#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,563
  • Înscris: 13.06.2004

View Postalexa32, on 09 februarie 2017 - 20:45, said:

Poate nu cel mai bun, dar am avut un Nei din '93 facut la "Electronica" care mai merge si acum la soacra.

Proaste cred ca erau Elcrom, tv-urile rusesti.

"N.E.I" aveau componente străineze de calitate.
<<Elcrom>> aveau cinescoapele proaste. După ce puneai unul bun, cică se vedea ca lumea.

View Postvio1971, on 09 februarie 2017 - 20:25, said:

cel mai tare am avut un kyokoshiunkay  giaponez in 88-90 ,era color si avea telekomanda ,vremuri tata ,vremuri

Ăla e un stil de arte marţiale. Cred că "Kokunsay" se numea. De la ei veneau componentele pentru "Thomas".

View Postvio1971, on 09 februarie 2017 - 20:40, said:

nu mai postez alt topic
,, care au fost cele mai bune/proaste masini de tocat din toate timpurili ?,,

Mama a aruncat din păcate un mixer "Moulimex". Din ăla Made in Sweeden   Posted Image

Edited by djl, 09 February 2017 - 21:05.


#21
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Ce dracu' caută topicele de discuții specifice colecționarilor pe aria de electronică?

#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,563
  • Înscris: 13.06.2004
Televizoarele nu ţin de electronică?   :huh:

#23
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Topicul ăsta nu are ce căuta aici ci pe aria Multimedia/Video/Achizitii si discutii @ TV-uri/playere, sau în vreun loc pe aria de pasiuni comune, dar în niciun caz aici.  ?Si nu numai acest topic ci cam toate deschise de tine. N-ai nicio legătura cu electronica. și niciun topic deschis de tine nu are, ci doar cu fixurile tale despre adunat și discutat despre vechituri.

Edited by Dobrin_M, 09 February 2017 - 21:16.


#24
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Pai sectiunile alea le-a umplut cu alte balarii. Mai ramasese aici putin spatiu liber , si ce-a zis ...sa profite de el cat mai repede !!

Crezi ca se ajunge usor la 100.000 de posturi ?!!

Edited by ndor, 09 February 2017 - 21:18.


#25
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
JVC ;)

#26
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,563
  • Înscris: 13.06.2004
Sincer, nu am văzut vreunul mai vechi de anii '90   :(

#27
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 24.06.2004

View Postdjl, on 09 februarie 2017 - 20:40, said:

Cred că şi "MegaVision" erau bune. Cineva a aruncat acum 2-3 ani unul funcţional, cumpărat în 1990 cu banii de "Dacia".



Pune te rog frumos poze aici!!!  (I  Posted Image   old Trinitrons): https://forum.softpe...ie/page__st__36



"Alfa"?   Posted Image

Cred ca este vorba de Cromatic..L-am avut eu imediat dupa revolutie.. Tin minte ca am primit scrisoare acasa sa vin sa ridic TV-ul deoarece familia se inscrisese pe o lista de asteptare, cum se facea pe vremea comunismului...

#28
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
In prezent folosesc un Sony Wega de 72 cm cumparat cam in anul 2005. A functionat si functioneaza inca perfect.

#29
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,563
  • Înscris: 13.06.2004

View Postliviu_np, on 09 februarie 2017 - 20:42, said:

Diamant cu selector de canale si reglaj. Il am si acum in pod. Are vreo 35-40 de ani. Daca a tinut pana acum este bun, nu-i asa? Si inca mai tine Posted Image

Eu am dat un <<Sirius>> 208.  :(   Nu a mers mult, ce-i drept. Nu a avut probleme cu electronica.

#30
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011

View Postalexa32, on 09 februarie 2017 - 20:45, said:

Poate nu cel mai bun, dar am avut un Nei din '93 facut la "Electronica" care mai merge si acum la soacra.

Proaste cred ca erau Elcrom, tv-urile rusesti.
TV rusesc TEMP6M a functionat din 1968 pana in 1985 (i-am schimbat doar consumabile, cateva tuburi), apoi i-am inlocuit cineskopul si setul de tuburi si a mai fost folosit inca vreo 6 ani, cand a fost abandonat fiind inca functional. L-am dus intr-un pod pe la tara si prin 2000 i-am facut o proba de curiozitate, amaratul tot a functionat, dar cu imaginea cam aiurea, deformata si zgomotoasa. Cred ca am sa incerc sa-l readuc la viata, pentru muzeu.

#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,563
  • Înscris: 13.06.2004
Cinescoapele alb-negru Sovietice au fost bunicele până prin 1986, după care adios. Bunicul matern a avut un <<Diamant>> 213B postdecembrist şi imaginea era naşpa   :puke:
Însă unele televizoare au ţinut mult şi pt. că înainte de 199x nu te uitai aşa de mult la televizor   :D

#32
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Dar de  "ALFA" ati auzit ? Erau color rusesti. Au fost si pe la noi. Am reparat odata unul. Trebuia sa mananci bine, sa ai putere si sa mai chemi un prieten sa te ajute sa-l pui pe masa. Aveau o electronica de te durea capul...mai jalnica decat aia nu am vazut. Puneai pistolul de lipit si in secunda doi se exfolia cablajul.
Am mai reparat si Normende care daca nu ma insel erau de fabricatie nemteasca. ITT au mai fost bune iar cu timpul au fost denumite NOKIA..stiu ca schemele de la ITT erau identice sau aproape identice cu cele de la ITT.
Cele care m-au omorat pe mine la nivel de ucenic in ale electronicii au fost cele care aveau traful de linii comun cu sursa. Erau greu de diagnosticat daca e traful dus sau altceva si plus de asta nu aveau separatie galvanica...puneai manuta, te pisca Posted Image. Pe intrarea de la antena aveau condensatori de separare galvanica iar la unele veneau cu niste mufe adaptoare care aveau mama-tata  la fel ca cel de antena pana in selector. Odata am bagat antena fara acel adaptor....ghici ce s-a intamplat ?

Edited by tehnics, 09 February 2017 - 22:15.


#33
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdjl, on 09 februarie 2017 - 20:40, said:

"Alfa"?   Posted Image

Nu. Cromatic.

#34
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
am în pod un sirius de pe vremea împuşcatului
dejele ule dacă pui în cont paypal 5 e îți pun poză cu el

#35
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,563
  • Înscris: 13.06.2004
"Afla" erau asamblate în R. Moldova: http://www.rw6ase.na...lfa51tc485.html
http://www.rw6ase.na...fa51tc5155.html
Da, riscai să te "prăjeşti" dacă scoteai condensatorii de separaţie. Şi majoritatea televizoarelor cum nu aveau transformator   Posted Image
Da' care erau nenrocirile alea de aveau traful de linii comun cu cel de reţea?   :huh:

<<Cromatic>> aveau electronică R.D.G.-istă. Cineascoapele nu ştiu ce producţie erau.

Edited by djl, 09 February 2017 - 22:23.


#36
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View Postdjl, on 09 februarie 2017 - 22:22, said:

Da' care erau nenrocirile alea de aveau traful de linii comun cu cel de reţea?   Posted Image
Asta e cea mai nefericită expresie pe care puteai s-o scoți pe aici si care denota exact nivelul tău în acest domeniu.
Da, au fost televizoare la care etajul de linii era comun cu sursa în comutație, care funcționa bine-nțeles sincronizată pe frecvența liniilor, dar în niciun caz cu traful de linii  nu avea cum să fie comun cu traful de rețea (care e doar un traf, nu o sursă în comutație)

Edited by Wzzz, 09 February 2017 - 22:55.
limbaj


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate