Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Avans la dezvoltator

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
gcosmin2

gcosmin2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 10.06.2013
Buna ziua doamnelor si domnilor

Am ocazia sa va prezint un caz simplu dar cam ciudat

Desi am zis agentului ca vreau sa platesc cash , el tot vrea sa facem cu avans intai , ok bine hai sa ii dau avansul.

Ma intalnesc cu agentul si dezvoltatorul ( Soava Nustiucare ) , care imi zice ca imi da ceva la mana cum ca am platit avansul .....  ???????

Si eu zic : si daca nu e valabila hartia ,
El : sa vedeti ca asa se procedeaza .........

Bine si pana la urma asa e sau nu ? adica toata lumea da acolo o suma de bani la inceput orbeste ? am vreo incredere ca nu imi da teapa ? asa se  procedeaza ?

Cordiallementes

#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Mergeti la notar. Daca totusi dai avans,desi nu recomand, treceti termen clar de finalizare, stadiul in care trebuie sa fie lucrarile la finalizare, utilitatile la care trebuie sa fie racordata casa la predare. De la termenul convenit stabiliti penalitati pe fiecare zi intarziere. Dar astea la notar toate. Mai bine sa fie intarzierile pe banii dezvoltatorului decat pe nervii tai. Daca intarzierea depaseste Xzile (stabiliti de comun acord) te poti razgandi oricand si ii poti cere avansul inapoi fara sa pierzi, eventual puteti trece sa iti dea cu un procent mai mult. Dar LA NOTAR. Ca astia mint mai ceva ca Dragnea.
  Cam orice dezvoltator are intarzieri de minim 3 luni. Asta in cazul fericit. Daca esti "norocos" te poarta mai bine de un an.

Edited by PoeOvidiu, 09 February 2017 - 18:39.


#3
cooze28

cooze28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 30.09.2016
la fel am dat si eu avans.....dar neaparat la notar.........sa citesti bine antecontractul

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Nu mai crede toate balivernele. Cum a spus colegul de mai sus totul la notar. Absolut tot. Si penalitati in cazul nerespectarii contractului.
Daca vrea, bine, daca nu vrea eu zic sa cauti in alta parte.

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009
Vezi că are un topic dedicat aici:
https://forum.softpe...ud-rezidential/

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Teapa nu prea dau ei. Problema e cate poarta, Astia incep 5-6 case deodata. La care a primit avans o lasa balta si baga tare pe celelalte la care nu au client inca, sa le poata vinde. Aia la care a luat avansul o face ultima data, de obicei peste 6 luni-1 an sau chiar mai mult.
  De aceea trebuie puse clar penalitati de intarziere si ce trebuie sa aiba. Multi ti le dau fara utilitati legate si ti le leaga cand isi aduc aminte. Musai conectarea la utilitati trecuta in contractul de avans. Ca iti preda casa si te poti muta dupa alte 6 luni cand iti leaga utilitatile.

#7
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006

View PostPoeOvidiu, on 09 februarie 2017 - 21:51, said:

Teapa nu prea dau ei.

Esti dispus sa risti pe banii tai ca nu incep tocmai acum? Eu n-as risca. La notar, cum au zis colegii!

Edited by bluesnake, 10 February 2017 - 01:30.


#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Pai nu la notar am zis si eu? Eu nu risc banii mei. Am ales sa fiu eu dezvoltatorul care imi construieste casa.  Si nu am cerut nici avans :D

#9
all41

all41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.02.2017

View Postgcosmin2, on 09 februarie 2017 - 18:14, said:

Buna ziua doamnelor si domnilor

Am ocazia sa va prezint un caz simplu dar cam ciudat

Desi am zis agentului ca vreau sa platesc cash , el tot vrea sa facem cu avans intai , ok bine hai sa ii dau avansul.

Ma intalnesc cu agentul si dezvoltatorul ( Soava Nustiucare ) , care imi zice ca imi da ceva la mana cum ca am platit avansul .....  ???????

Si eu zic : si daca nu e valabila hartia ,
El : sa vedeti ca asa se procedeaza .........

Bine si pana la urma asa e sau nu ? adica toata lumea da acolo o suma de bani la inceput orbeste ? am vreo incredere ca nu imi da teapa ? asa se  procedeaza ?

Cordiallementes

Miroase a lucru necurat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate