Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cum fac sa nu raman fara tastatura la calculator

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Salutare.

Am cumparat acum cateva zile o tastatura. Are cateva taste imprimate gresit din fabrica. Cand apesi Enter iti introduce altceva de exemplu.

Am vorbit azi cu ei la telefon si i-am intrebat: aveti pe stoc acelasi model de tastatura ca sa pot veni sa mi-o schimbati ? Mi-au raspuns ca nu se mai poate schimba acum, pentru ca trebuia verificata in cel mai mic detaliu acolo cand am primit-o. Mi-au zis sa o aduc in service.

Ei acum in service stiu ca au dreptul legal sa o tina pana la jumatate de luna pana mi-o rapara (desi nu imi dau seama cum pot ei sa stearga vopseaua de pe taste si sa imprime caracterele corect, deci cred ca mi-o vor schimba). Alte tastaturi vechi am, dar nu le merg toate tastele, oricat am incercat eu sa le desfac si sa le curat inauntru. Am incercat sa le folosesc, dar sunt prea multe butoane care nu merg si-mi fac nervi.

Ce alte variante am ? Nu vreau sa stau pana la juma' de luna fara tastatura. (da, am mai patit)

Edited by BG_183, 09 February 2017 - 17:36.


#2
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Remapezi tastele cu KeyTweak. :)

#3
Azm2011

Azm2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 07.08.2011

Quote

Cum fac sa nu raman fara tastatura la calculator


Cumperi alta....Posted Image

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Exista mai multe layout-uri de tastaturi, dar sunt destul de sigur ca tasta Enter e la toate la fel pozitionata, si face acelasi lucru.

In mod normal iti scot tastele si le pun in alta pozitie.

O poza cu tastatura ar fi edificatoare.

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostBG_183, on 09 februarie 2017 - 17:34, said:

Cand apesi Enter iti introduce altceva de exemplu.
[...] sa imprime caracterele corect [...]

Asta inseamna fie tastaura defecta, fie te-ai "jucat" cu vreun program care remapeaza tastele si cumva ai asociat tasta Enter cu alt caracter sau este "jocul" unei forme de malware. Reimprimarea "corecta" a tastelor nu este o solutie...

#6
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Daca e vreo tastatura mai scumpa, du-o in garantie si foloseste ceva de 20-30 lei ( iti faci treaba foarte bine si cu ele ) pana se intoarce.. Daca e ceva ieftin, arunc-o, nu merita timpul pierdut.

Edited by Robiacs, 09 February 2017 - 17:44.


#7
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Cumperi alta de la emag si o returnezi cand iti vine asta din garantie :D

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Incerca la alt PC.

Ce afiseaza cand apesi Enter?

#9
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
BG_183, ce marca e tastatura ta?

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
O poza, chiar.

Tare ciudata imi pare..

Si un lucru atat de simplu sa fie atat de stricat, mai rar.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostBG_183, on 09 februarie 2017 - 17:34, said:

Salutare.

Am cumparat acum cateva zile o tastatura. Are cateva taste imprimate gresit din fabrica. Cand apesi Enter iti introduce altceva de exemplu.

Am vorbit azi cu ei la telefon si i-am intrebat: aveti pe stoc acelasi model de tastatura ca sa pot veni sa mi-o schimbati ? Mi-au raspuns ca nu se mai poate schimba acum, pentru ca trebuia verificata in cel mai mic detaliu acolo cand am primit-o. Mi-au zis sa o aduc in service.

Ei acum in service stiu ca au dreptul legal sa o tina pana la jumatate de luna pana mi-o rapara (desi nu imi dau seama cum pot ei sa stearga vopseaua de pe taste si sa imprime caracterele corect, deci cred ca mi-o vor schimba). Alte tastaturi vechi am, dar nu le merg toate tastele, oricat am incercat eu sa le desfac si sa le curat inauntru. Am incercat sa le folosesc, dar sunt prea multe butoane care nu merg si-mi fac nervi.

Ce alte variante am ? Nu vreau sa stau pana la juma' de luna fara tastatura. (da, am mai patit)

De ce iti place sa-ti complici viata? E 20 lei o tastatura la mana a doua, pe OLX sau la magazinele SH (gasesti tastaturi Dell sau Genius, de ex)
Iei una si o duci pe aia la reparat, daca tii musai la ea.

Edited by rosix, 09 February 2017 - 18:26.


#12
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

View PostRobiacs, on 09 februarie 2017 - 17:44, said:

Daca e vreo tastatura mai scumpa, du-o in garantie si foloseste ceva de 20-30 lei ( iti faci treaba foarte bine si cu ele ) pana se intoarce.. Daca e ceva ieftin, arunc-o, nu merita timpul pierdut.

Exact. Cumperi una de douaj' de lei, ca doar acum nu-i un cap de tara... si iti ramane de rezerva pe viitor.

Cat despre ce-au spus ei, daca ti-a venit prin curier, chestia cu "trebuia verificata in cele mai mici detalii" e vrajeala 100%. Chiar daca aveai optiunea de a deschide coletul la livrare, aia este doar pentru verificarea integritatii marfii - fizic vorbind (gen sa nu fie spart ecranul TV-ului, sa nu zburde butoane din tastatura prin cutie) - nici o firma de curierat nu-si ia angajamentul de a sta curierii dupa clienti pana verifica daca functioneaza tastaturi / televizoare / epilatoare / pliciul de muste / etc. Asa ca ar cam fi datori s-o schimbe fara alte comentarii.

Daca insa te-ai dus tu in magazin si ai cumparat-o, eventual ti-a facut si proba la ea... s-ar putea sa aiba dreptate. Ca fapt divers, ai luat-o de la Corsar Online?

View Postrosix, on 09 februarie 2017 - 18:25, said:

De ce iti place sa-ti complici viata? E 20 lei o tastatura la mana a doua, pe OLX sau la magazinele SH (gasesti tastaturi Dell sau Genius, de ex)
Iei una si o duci pe aia la reparat, daca tii musai la ea.

Ce second mai baiatule, e noua atat, uite aici, de exemplu. Posted Image Ca dpdv calitativ nu se compara cu un Dell sau Genius e alta poveste, si lui ii trebuie pentru 2 saptamani, poate si mai putin.

Edited by dasvik, 09 February 2017 - 18:38.


#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdasvik, on 09 februarie 2017 - 18:30, said:

Ce second mai baiatule, e noua atat, uite aici, de exemplu. Posted Image Ca dpdv calitativ nu se compara cu un Dell sau Genius e alta poveste, si lui ii trebuie pentru 2 saptamani, poate si mai putin.

Mai baiatule, tastatura Myria, de la Altex, sa-ti iei tu.... Eu cu 20 lei imi iau IBM, Dell sau Genius SH

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
initiator, daca ai umblat pe unde nu trebuie si ai busit maparea tastelor, si cu cea noua va face la fel. tu sa te asiguri ca nu ai umblat aiurea, apoi sa te gandesti la componenta.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBG_183, on 09 februarie 2017 - 17:34, said:

Salutare.

Am cumparat acum cateva zile o tastatura. Are cateva taste imprimate gresit din fabrica. Cand apesi Enter iti introduce altceva de exemplu.


Eu cred ca nu sunt imprimate gresit tastele.Eu cred ca trebuie doar reconfigurate.Sau schimbata limba.Sau etc.Adica sa fiu mai clar,problema nu-i la tastatura.
Si fa asa cum ti s-a mentionat mai sus:zi ce marca de tastaura ti-ai cumparat.Poza nu-i asa de relevanta.Marca doar.

Edited by adisz, 10 February 2017 - 11:04.


#16
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 17.02.2016

View PostBG_183, on 09 februarie 2017 - 17:34, said:

Nu vreau sa stau pana la juma' de luna fara tastatura. (da, am mai patit)

Adica ti s-a mai intamplat lucrul acesta? Atunci da-mi voie sa cred ca nu tastatura e problema.

#17
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View PostTort, on 09 februarie 2017 - 17:38, said:

Remapezi tastele cu KeyTweak. Posted Image

Ar fi o solutie rapida. Doar ca eu instalez si reinstalez win pe mai multe pc-uri destul de des, si-mi place sa folosesc la ele tastatura mea preferata. Csf, n-ai csf.

View PostAzm2011, on 09 februarie 2017 - 17:39, said:

Cumperi alta....

Orice salariu ai tu, vreau si eu. Sa cumpar alta tastatura doar pentru 2 saptamani nu prea-mi convine. Dar pana la urma cred ca e singura solutie.

Stiu ca era o chestie cu returul in x zile de la data cumpararii, fara nici un fel de explicatie data vanzatorului, cum e legea aia ? O returnam pe-asta si in mai putin de o saptamana cumparam din alta parte, acelasi model.

View PostAdm, on 09 februarie 2017 - 17:40, said:

Exista mai multe layout-uri de tastaturi, dar sunt destul de sigur ca tasta Enter e la toate la fel pozitionata, si face acelasi lucru.
In mod normal iti scot tastele si le pun in alta pozitie.
O poza cu tastatura ar fi edificatoare.

Am atasat o poza cu tastatura mea. Tastatura pe care am cumparat-o eu e asta, se poate mari poza de pe site: http://www.dc-shop.r...yYxNzAv-l/poze. Se poate vedea din imagini ca practic tasta 'Enter' si tasta '\' sunt inscriptionate din fabrica una in locul celeilalte, fix pe dos. Enter e o tasta des folosita, si cand o apas imi introduce altceva. Nu m-am putut obisnui cu ele inversate, nici sa le modific eu cu markere sau ceva fara sa arate ca dracu.

View PostNenea Zap, on 09 februarie 2017 - 17:45, said:

Cumperi alta de la emag si o returnezi cand iti vine asta din garantie Posted Image

Lol, chiar de la emag am cumparat azi un Genius, cel mai ieftin, la vreo 28 ron. Cred ca o sa o pastrez totusi, pentru situatii de avarie. Sa o returnez fix cand se intoarce cealalta...Satan, calm down !

View PostStickyFingaz, on 10 februarie 2017 - 11:11, said:

Adica ti s-a mai intamplat lucrul acesta? Atunci da-mi voie sa cred ca nu tastatura e problema.
Vroiam sa spun ca am mai patit sa ma tina cu produsul in service toate cele 15 zile, si nu neaparat tastaturi, si nu neaparat produse nou cumparate.

View Postdorin_2k, on 09 februarie 2017 - 17:47, said:

Incerca la alt PC.
Ce afiseaza cand apesi Enter?

Am montat-o si la alt PC si face la fel. Deci testata pe win 7 si win 10.

Attached Files


Edited by BG_183, 10 February 2017 - 15:51.


#18
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
E clar un defect de fabricatie.
Din pacate, politica firmelor de la noi e aberanta, dar nici cu clientii nu imi e teama.

Se urmeaza "procedura".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate