Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Sfat achizitie teleobiectiv pentru Nikon

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009
Ceau
Detin un Nikon D3200 cu obiectiv standard.Sufar ca nu pot mari suficient ceea ce vreau sa pozez de aceea m-am gandit la un teleobiectiv.Am vazut pe site-uri de specialitate teleobiectiv Tamron AF-S 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro sau mai este ceva la un pret asa de bun?Pe cat posibil cu stabilizare optica

#2
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Ce obiective ai in acest moment? Ce subiecte fotografiezi?

Intreb, deoarece cand zici ca nu poti mari suficient ceea ce doresti sa fotografiezi, eu inteleg unul din doua lucruri:

1) Vrei ai cat mai multe detalii in subiectul fotografiat si te poti apropia destul de mult de subiect. Ca atare, vei avea nevoie de un obiectiv de macro (recomandarea mea este: Sigma 105mm f2.8 OS).

2) Vrei sa ai cat mai multe detalii in subiectul fotografiat dar nu te poti apropia. Caz in care vei avea nevoie de un teleobiectiv  spre 300mm sau mai mult.
Aici as recomanda la buget Tamron 70-300 VC. Cateva cadre trase cu el la 300mm f8, 1/500s:
Attached File  _DSC2729S.jpg   888.15K   37 downloads Attached File  _DSC2986S.jpg   984.11K   37 downloads Attached File  _DSC2893S.jpg   953.69K   36 downloads

#3
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009

View PostStefanSC, on 09 februarie 2017 - 14:37, said:

Ce obiective ai in acest moment? Ce subiecte fotografiezi?

Intreb, deoarece cand zici ca nu poti mari suficient ceea ce doresti sa fotografiezi, eu inteleg unul din doua lucruri:

1) Vrei ai cat mai multe detalii in subiectul fotografiat si te poti apropia destul de mult de subiect. Ca atare, vei avea nevoie de un obiectiv de macro (recomandarea mea este: Sigma 105mm f2.8 OS).

2) Vrei sa ai cat mai multe detalii in subiectul fotografiat dar nu te poti apropia. Caz in care vei avea nevoie de un teleobiectiv  spre 300mm sau mai mult.
Aici as recomanda la buget Tamron 70-300 VC. Cateva cadre trase cu el la 300mm f8, 1/500s:
Attachment _DSC2729S.jpg Attachment _DSC2986S.jpg Attachment _DSC2893S.jpg
Raspunsul e la punctul 2,nu ma pot apropia.Am vazut ca nu mai e disponibil dar o sa-l caut si pe alt site

Edited by nandy007, 09 February 2017 - 16:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate