Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sistem audio.

- - - - -
  • Please log in to reply
371 replies to this topic

#289
duncan26

duncan26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.09.2012
Am vrut sã comentez despre poziționare, dar m-am abținut.

#290
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015

 audioresearch, on 11 decembrie 2017 - 12:32, said:

C315BEE cu Monitor Audio Bronze 1 din seria veche a fost vechiul meu sistem. Acum 10 ani cand l-am cumparat mi se parea ok, acum nu. Sunetul este prea intunecat pentru gusturile mele actuale. Seria asta de la MA comprima grav sunetul.
Ai ascultat comparativ Yamaha RN 303D cu NAD? Eu da si prefer Yamaha cu Davis Acoustics. Sunetul este mai deschis, scena sonora spatioasa, micile detalii sunt evidentiate mai usor.
PS: Ma asteptam sa critice cineva pozitia actuala a boxelor, aproape ascunse in comoda, ma mir ca nu a zis nimeni nimic. Le-am asezat acolo pana vine Yamaha.

MA am si eu, entry level :) , depinde pe ce amplificator le pui, nad are un caracter dark (acelea entry) , monitor audio la fel , amplificate necorespunzator... Daca le puneai pe un nad 375 era diferenta enorma... Davis exceleaza pe medii si inalte, chiar de la cele mai ieftine..  Sa le stapansati sanatos si asteptam impresii!

#291
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007

 edigee, on 07 decembrie 2017 - 09:17, said:

Monitoarele de studio ,chiar entry level ,nu-ti vor aduce nimic in plus pe partea de bas. Ba dimpotriva ,au raspuns mai liniar decat un  sistem HI-FI si posibilitati mai reduse de reglaj al basului. Plus ca nu sunt potrivite pentru auditie tocmai datorita caracterului liniar si mai ales pentru ca sunt nearfield. Adica trebuie puse strict intr-o anumita pozitie in camera si pot fi ascultate optim doar din fata lor la distanta mica intr-un anumit sweet spot. Adaugand si posibilitatile reduse de conectica comparativ cu un amplificator  ,faptul ca cel mai bine presteaza cu echipamente pro audio(placi de sunet profi sau mixere) de aici rezulta alte dezavantaje pentru uzul casnic.
Daca totusi te hotarasti la monitoare, alege JBL LSR 305/308.
Nu mai gasesc JBL LSR sh, am gasit niste KRK Rokit 6 RPG2, ar fi ok?

#292
mrgabone

mrgabone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 21.06.2007
Salut,
Am urmarit toate discutiile si am incercat sa-mi fac o parere. Dupa care am fost sa ascult Denon AVRX2400H 7.2 Surround AV Receiver impreuna cu o pereche de Focal 926 si pot spune ca mi-a placut foarte mult cum se auzeau. Acum intrebarea mea, pentru cei care au ascultat si Dali Zensor 5 (deoarece nu am unde sa le ascult acum) este: daca le imperechez cu Denonul de mai sus, cum sunt per total sistem fata de combinatia Denon+focal?
Bugetul este de aprox 1100 iar Denonul l-am gasit la 470€.

Ramasesm la acel denon pt ca pot face 5.1 cu tv-ul si in acelasi timp stereo in alta camera, mi se pare foarte versatil.

Orice sfat este binevenit.

#293
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Probabil nu ai auzit nici pe departe ce pot acele FOCAL conectate la un receiver de genul ala.

Nu stiu cum suna Zensor 5 cu 2400, dar pot sa-ti spun ca Zensor 3 alaturi de Denon 1300 suna decent. Am vazut ca se plang unii de lipsa basului pe seria zensor, dar eu personal nu am observat asa ceva pe Denon.

#294
mrgabone

mrgabone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 21.06.2007

 razor01, on 16 februarie 2018 - 15:29, said:

Probabil nu ai auzit nici pe departe ce pot acele FOCAL conectate la un receiver de genul ala.

Nu stiu cum suna Zensor 5 cu 2400, dar pot sa-ti spun ca Zensor 3 alaturi de Denon 1300 suna decent. Am vazut ca se plang unii de lipsa basului pe seria zensor, dar eu personal nu am observat asa ceva pe Denon.

Poti, te rog, sa-mi dai un sfat cu ce sa mai imperechez Focal-urile?

#295
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu sunt persoana potrivita sa faca acest lucru dar pot sa te sfatuiesc sa cauti un amplificator pur sange, nu un receiver.

#296
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 mrgabone, on 16 februarie 2018 - 15:31, said:

Poti, te rog, sa-mi dai un sfat cu ce sa mai imperechez Focal-urile?
Ce model ai de la Focal ?
In general se imperecheaza cu amplificatoare pe masura... scumpe, sau cu unul second hand de la Arcam sau Cambridge Audio .

Edited by titoo, 17 February 2018 - 02:27.


#297
audioresearch

audioresearch

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.08.2017
Am citit ca Focal merg bine cu Naim. Acum fac parte din aceeasi firma, ar avea logica informatia.

#298
mrgabone

mrgabone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 21.06.2007

 titoo, on 17 februarie 2018 - 02:06, said:

Ce model ai de la Focal ?
In general se imperecheaza cu amplificatoare pe masura... scumpe, sau cu unul second hand de la Arcam sau Cambridge Audio .

Nu am luat Focal-urile, erau modelul 926, mi se par scumpe pt bugetul meu 700€/bucata. As fi vrut ceva care sa sune asemanator dar intr-un buget de bun simt, pana in 1000€ doua boxe de podea.
Azi am ascultat niste Canton-uri, si nu suna complet. M-a pus dreq sa ascult la inceput Focal-urile alea si acum altele mi se par incomplete la cum suna. Sau nu am gasit eu inca mix-ul optim.

Merci pentru orice sugestie.

#299
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

 mrgabone, on 17 februarie 2018 - 23:04, said:

Nu am luat Focal-urile, erau modelul 926, mi se par scumpe pt bugetul meu 700€/bucata. As fi vrut ceva care sa sune asemanator dar intr-un buget de bun simt, pana in 1000€ doua boxe de podea.

https://www.avstore....wilkins-684-s2/
https://www.avstore....eference-r-28f/
https://www.avstore....emiere-rp-260f/

#300
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 audioresearch, on 17 februarie 2018 - 19:00, said:

Am citit ca Focal merg bine cu Naim. Acum fac parte din aceeasi firma, ar avea logica informatia.
Are logica , doar ca un Naim costa ...de asta ii recomandasem doua marci de amplificatoare pe care sa-si permita sa le cumpere.

#301
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 edigee, on 17 februarie 2018 - 23:23, said:


Sunt curios de ceva vreme sa vad cum suna gama Klipsch. O sa merg odata la o auditie unde exista asa ceva in showroom. Ziceau unii ca ar avea tendinte de sunet metalic, este doar o impresie?

Ma atrage foarte mult ideea unor boxe care, conectate la receiver (sa zicem un sistem complet 7.1.4, adica un dolby atmos complet), sa nu cocoseze amplificarea pentru a ajunge la un nivel sonor multumitor.

Edited by razor01, 18 February 2018 - 00:06.


#302
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 mrgabone, on 17 februarie 2018 - 23:04, said:

Nu am luat Focal-urile, erau modelul 926, mi se par scumpe pt bugetul meu 700€/bucata. As fi vrut ceva care sa sune asemanator dar intr-un buget de bun simt, pana in 1000€ doua boxe de podea.
Azi am ascultat niste Canton-uri, si nu suna complet. M-a pus dreq sa ascult la inceput Focal-urile alea si acum altele mi se par incomplete la cum suna. Sau nu am gasit eu inca mix-ul optim.

Merci pentru orice sugestie.
Mai apar la vanzare second hand cu preturi bune. Boxele Focal si Triangle au o amprenta sonora aparte si e cam greu sa gasesti boxe mai ieftine sau chiar mai scumpe care sa sune asemanator . Si daca ai de gand sa le folosesti intr-un sistem 5.1 nu merita sa arunci banii pe modelul respectiv de la  Focal, locul lor e intr-un sistem stereo, cu un amplificator pe masura, care sa le puna cu adevarat in valoare. Sunt si receivere multicanal capabile de un sunet bun si in modul stereo, dar costa mai mult decat ti-ai propus sa investesti.

#303
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 titoo, on 18 februarie 2018 - 00:06, said:

Sunt si receivere multicanal capabile de un sunet bun si in modul stereo, dar costa mai mult decat ti-ai propus sa investesti.

Cam de la ce nivel de pret in sus apar aceste receivere cu veleitati hi-fi?

#304
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 razor01, on 18 februarie 2018 - 00:05, said:

Sunt curios de ceva vreme sa vad cum suna gama Klipsch. O sa merg odata la o auditie unde exista asa ceva in showroom. Ziceau unii ca ar avea tendinte de sunet metalic, este doar o impresie?

Ma atrage foarte mult ideea unor boxe care, conectate la receiver (sa zicem un sistem complet 7.1.4, adica un dolby atmos complet), sa nu cocoseze amplificarea pentru a ajunge la un nivel sonor multumitor.
Au un bas foarte bun, personal pe medii nu mi-au placut, iar in combinatie cu majoritatea amplificatoarelor ieftine, pe tranzistori inaltele sunt tipatoare si apare acea coloratie metalica. Se aud decent pe unele amplificatoare pe tranzistori in clasa A. Cel mai mult mi-au placut in combinatie cu amplificatoarele pe lampi si pe un Krell (cu multi finali pe canal, nu mai stiu exact modelul).

#305
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

 razor01, on 18 februarie 2018 - 00:05, said:

Sunt curios de ceva vreme sa vad cum suna gama Klipsch. O sa merg odata la o auditie unde exista asa ceva in showroom. Ziceau unii ca ar avea tendinte de sunet metalic, este doar o impresie?

Deloc.
Merg perfect si cu amplificatoare cu tuburi.
Si atentie la asezare
Post simultan!

Edited by edigee, 18 February 2018 - 00:16.


#306
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 edigee, on 18 februarie 2018 - 00:13, said:

Merg perfect si cu amplificatoare cu tuburi.

In sensul ca le mai domoleste inaltele?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate