Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Restituirea taxei de poluare pentru cererile la care s-a început plata

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Buna seara!
Sper sa nu fi deschis un topic aiurea...

Problema mea: am cumparat o masina in februarie 2013, tot in acea luna am achitat si taxa de poluare (valoare maricica). Anul trecut am facut cerere la ANAF pentru restituire esalonata, in iunie am primit prima transa. Odata cu noile legi am inteles ca s-a anulat restituirea. Intrebarea este: nu se mai restituie taxa in genberal? Cei care urmeaza sa primeasca ratele anuale le mai primesc sau trebuie interventie in instanta? Mai am de primit 4 rate si as dori sa stiu la ce sa mai astept.

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pai.. am inteles ca cei care au solicitat rambursarea si li s-a aprobat, vor beneficia de ea. Doar cei care n-au facut niciun demers de restituire nu mai pot cere banii... Eu asa am inteles.

#3
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Cred că se poate recupera și diferența în cazul tău,dar numai în urma unei acțiuni în instanță.
Sper să nu greșesc,dar eu așa am įnțeles.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Pentru cei care au depus cererile înainte de 1 februarie nu s-a schimbat nimic, îți vei primi banii în continuare.
Eu cred că se va reglementa și pentru cei care vor să le depună de acum înainte.

Edited by althea, 09 February 2017 - 08:06.


#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu am urmart celalalt topic pe care s-a discutat , insa va rog sa-mi dati si mie un link ,cu trimitere la o lege ,prin care Timbrul de Mediu este declarat ilegal . Faptul ca se renunta la o taxa nu presupune si restiturea ei celor care au platit-o . Taxa lui Boc a fost declarata ilegala si in consecinta s-a trecut la restituirea ei , dar Timbrul de Mediu al  Rovanei Plumb are doar statutul de taxa la care s-a renuntat . Inteleg ca initiatorul este in prima situatie , eu ma refer la cei aflati in cea de-a doua .

#6
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Legea 1 din 2017

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Timbrul de mediu a fost declarat ilegal (parca asa l-a denumit) de UE,nu de Romania.
Romania doar a hotarat restituirea.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 JurasikMan, on 09 februarie 2017 - 08:34, said:

Nu am urmart celalalt topic pe care s-a discutat , insa va rog sa-mi dati si mie un link ,cu trimitere la o lege ,prin care Timbrul de Mediu este declarat ilegal . Faptul ca se renunta la o taxa nu presupune si restiturea ei celor care au platit-o .

Nu era vorba in spetza de "timbrul de mediu" ci de taxa de poluare. Cei carora li s-a aprobat restituirea esalonata e normal, cred eu, sa-si primeasca banii.  Doar pentru cei care n-au facut demersuri nu se mai restituie pentru ca e anulare de taxa, nu altceva. O taxa platita care a fost reglmentata legal si acum nu mai este.
Scrie aici care e treaba cu timbrul de mediu:
http://www.legal-lan...rului-de-mediu/

Edited by rosix, 09 February 2017 - 08:41.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 Afrikaner76, on 09 februarie 2017 - 08:38, said:

Legea 1 din 2017

Scrie in aceea lege ca timbrul este ilegal?
JurasikMan asta a intrebat.

 JurasikMan, on 09 februarie 2017 - 08:34, said:

insa va rog sa-mi dati si mie un link ,cu trimitere la o lege ,prin care Timbrul de Mediu este declarat ilegal .


#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Nu timbrul de mediu a fost declarat ilegal, ci scutirea de la plata lui pentru mașinile cu taxele plătite înainte de martie 2013 și nerecuperate.  CJUE a zis că e parțial ilegal:

Quote

Articolul 110 TFUE (Tratatul privind Funcţionarea Uniunii Europene - n. red.) trebuie interpretat în sensul că:
– nu se opune ca un stat membru să instituie o taxă pe autovehicule care se aplică autovehiculelor rulate importate cu ocazia primei lor înmatriculări în acest stat membru şi autovehiculelor deja înmatriculate în statul membru respectiv cu ocazia primei transcrieri în acelaşi stat a dreptului de proprietate asupra acestora din urmă;
– se opune ca statul membru respectiv să scutească de această taxă autovehiculele deja înmatriculate pentru care a fost plătită, dar nu a fost restituită o taxă în vigoare anterior declarată incompatibilă cu dreptul Uniunii
http://www.avocatnet...-să-ştii.html

Edited by althea, 09 February 2017 - 09:41.
completare link


#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 JurasikMan, on 09 februarie 2017 - 08:34, said:

Nu am urmart celalalt topic pe care s-a discutat , insa va rog sa-mi dati si mie un link ,cu trimitere la o lege ,prin care Timbrul de Mediu este declarat ilegal .
Nu e cu trimitere la o lege, deci nu știu dacă așa ceva vrei:
https://www.juridice...-timisoara.html
Ignoră mesajul dacă nu ți-e de folos, e doar încă o decizie ca aceea pusă de rosix.

Edited by althea, 09 February 2017 - 13:23.


#12
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Cred ca ai inteles gresit. Pune link cu respectiva lege care spune acest lucru(ca nu mai pimesti urmatoarele transe).

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Cine a zis că inițiatorul nu mai primește următoarele tranșe?

#14
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
El, ca asa a inteles din nu stiu ce lege. Eu nu am auzit de asa lege, de altfel mai am si eu de primit 4 transe si as vrea sa citesc respectiva lege.

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Cine știe peste ce aiureală de articol o fi dat :)

#16
all41

all41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.02.2017

 Lucian_M, on 09 februarie 2017 - 00:52, said:

Buna seara!
Sper sa nu fi deschis un topic aiurea...

Problema mea: am cumparat o masina in februarie 2013, tot in acea luna am achitat si taxa de poluare (valoare maricica). Anul trecut am facut cerere la ANAF pentru restituire esalonata, in iunie am primit prima transa. Odata cu noile legi am inteles ca s-a anulat restituirea. Intrebarea este: nu se mai restituie taxa in genberal? Cei care urmeaza sa primeasca ratele anuale le mai primesc sau trebuie interventie in instanta? Mai am de primit 4 rate si as dori sa stiu la ce sa mai astept.

Cei carora li s-a aprobat si s-a inceput plata, programul merge inainte. Pentru ceilalti ramane de vazut, la fel si in cazul timbrului de mediu.

#17
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Cam așa înțelesesem și eu, dar tata m-a stresat cu întrebãri, a sunat si la Anaf Neamț etc. Sunt curios ce valoare va avea a doua transa, ca nu am primit un grafic de restituire.

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Trebuia să-ți trimită, nu prea cred că n-au făcut-o. Poate ți-a luat-o cineva din poștă.
Dacă ai depus în primul semestru  o vei primi în aprilie, dacă ai depus în al doilea o vei primi în noiembrie - asta în fiecare an până în 2020.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate