Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Sfat achiziție azotat de amoniu

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postpatrutm, on 09 februarie 2017 - 12:57, said:

Calitativ,sunt cei mai buni.
Sa l inchida şi pe asta si sa ramanem la mâna importurilor si atunci sa vedeti preturi la ingrasaminte

Pretul la ingrasaminte este una,pretul unei vieti omenesti nu este cuantificabil.

#20
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
O dam in diverse, dar este sigura ca o sa il darame pentru ca incet construiesc altul nou  http://www.azomures....pecte-de-mediu/

Eu am mers pe Slobozia anul acesta din cauze de pret. Preferam Azomures pentru distanta mai mare de imrpastiere (densitate si volum marite a granulelor) si solubilitatea graduala.

Edited by IdI1, 09 February 2017 - 13:58.


#21
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Ai mai folosit cumva în trecut azotat de la ei?
Eu am folosit până acum doar azotat de Azo Mureș dar anul ăsta din motive financiare sunt nevoit să recurg la alternative.
De aceea eram curios dacă cel de Slobozia e cât de cât în regulă. Îl prefer pe acela în detrimentul celui bulgăresc.

#22
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Este mai ok decat cel bulgaresc.

Bulgaresc: 10-15% prafos, granulatie mica, retine imediat umezeala, se lipeste de utilaje si are solubiliatate mare implicit levigare
Slobozia:  5-10% prafos, granulatie medie, ”trage” umezeala, dar nu este asa lipicios de utilaje ca cel bulgaresc
Azomures: sub 5% prafos, granulatie mare, si acesta se umecteaza in spatii improprii (daca ambalajul este deteriorat, altfel este ambalat etans), cea mai mica aderenta la utilaje.

Latimea maxima acoperita de MIG-ul meu la 50 cm inaltime de la sol: bulgaresc 12m, Slobozia 15m, Azomures 18m. La semanatoare intre Azomures si Slobozia nu sunt diferente; bulgaresc nu cunosc.

Referitor la sporul de productie intre Slobozia si Azomures nu am observat diferente. Diferente am observat intre timpul de dizolvare, cel de azomures s-a descompus mai greu, as zice avantaj cert pentru culturile de prasitoare. Despre cel bulgaresc nu ma pronunt pentru ca am dat cu e la un prieten doar  pe grau.

Azotatul bulgaresc, din ce am descifrat eu de  sac este produs in Grecia. Toti ziceau in zona mea ca e bulgaresc, dar eu asa am citit pe sac.

#23
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Calitativ, cele mai bune mi se par ingrasamintele de provenienta austriaca. Granulatia este excelenta .
Produsele de Azomures au granulatie variabila si mult praf. Nu stiu cum sunt cele de Slobozia / bulgaresti.
Parerea mea este sa te uiti si la acest aspect cand alegi intre cele 3, influenteaza eficienta distributiei cu mig-ul si cantitatea livrata ( mig/ semanatoare ).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate