Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Procedura externare

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010
Cum este mai exact procedura de externare? Dupa ce dosarul unui pacient este vazut de catre o comisie de medici, de ce trebuie trimis la judecatoria de sector si vizat de aceia? Nu se poate face externarea pe proprie semnatura sau pur si simplu sa isi dea doar medicul lui acordul? Nu am avut tangenta cu domeniul asta si nu m-a lamurit nimeni din pacate. Dureaza mult sa vina avizul celor de la judecatorie? Mentionez ca spitalul este Obregia, in caz ca fiecare spital are regulile lui si le cunoasteti mai bine.
P.S. Prietenul meu s-a internat voluntar saptamana trecuta, dupa ce a fumat prea multa marijuana si a inceput sa aiba un comportament ciudat si s-a speriat. Apoi am inteles ca internarea a trecut la nevoluntara, asta nu stiu nici eu cum pentru ca nu m-a anuntat nimeni. Nu a fost agresiv, nu a avut halucinatii, nu a avut auzenii si nici tendinte de suicid. Ba chiar din a doua zi de tratament isi revenise. Nu vreau sa dau de inteles ca m-as pricepe eu mai bine ca un doctor, dar vreau sa stiu si eu cum se procedeaza ca sa pot intelege de ce dureaza asa mult sa il externeze.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 zts13, on 08 februarie 2017 - 19:44, said:

P.S. Prietenul meu s-a internat voluntar saptamana trecuta, dupa ce a fumat prea multa marijuana si a inceput sa aiba un comportament ciudat si s-a speriat.
Inainte sa se sperie, ce a facut? Sigur judecatorul stie, el poate NU.

#3
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010
Nu a facut nimic, adica nu are vreo treaba cu legea sau stiu eu ce, daca la asta te referi. Nu a agresat pe nimeni, nu a condus o masina, nimic de genul, era acasa cand s-a intamplat. Doar a fumat si s-a panicat. Am inteles de la o asistenta ca asa se procedeaza la Obregia, ca toate dosarele pacientilor care ori vin nevoluntar ori se transforma din dorinta medicului in internare nevoluntara, trebuiesc semnate si de cineva de la judecatoria sectorului 4. Nici eu nu am inteles ce legatura are judecatoria cu spitalul. Ma gandeam ca poate e cineva pe forum care s-a mai lovit de treaba asta.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Daca nu a facut NIMIC, de ce s-a internat? Pt un pat, caldura si mancare? Are asigurare?

#5
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010
pentru ca initial nu a recunoscut ca a fumat. noi toti am crezut ca a patit ceva si doamne fereste sa nu fie razna. am zis sa il ducem sa il vada un medic si a ramas  sa se interneze si a semnat ca vrea sa ii faca analize si etc. abia apoi s-a descoperit ca a fumat.

P.S. munceste, are o situatie materiala ok, asigurare de sanatate. nu stiu nici eu ce naiba a fost in mintea mea sa il duc acolo.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Pai... sigur ca a patit ceva.
Oare i-a trecut?
Peste o luna trece la level 2. Apoi... next level.

#7
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Asa este procedura de internare/externare nevoluntara. Probabil ca prietenul s-a internat voluntar, apoi a vrut sa plece dar medicul a considerat ca este un pericol pentru sine sau ceilalti si i-a transformat internarea in internare nevoluntara, care a fost confimata de o comisie de internare nevoluntara formata din 3 medici, decizie care mai apoi a fost aprobata de un judecator de drepturi si libertati. Pentru externare se procedeaza in sens invers, medicul curant observa pacientul si decide ca nu mai este un pericol pentru sine sau ceilalti, solicita examinarea de aceiasi comisie pentru internarea nevoluntara, care daca constata ca pacientul nu mai reprezinta un pericol pentru sine sau ceilalti trimite concluziile sale aceluiasi judecator de drepturi si libertati care va decide in final incetarea internarii nevoluntare. Toata procedura este bine reglementata in legea sanatatii mintale 487/2002 republicata in 2012 si in Ordinul nr 48/2016 care reglementeaza normele de aplicare.

Edited by ccdsah, 08 February 2017 - 22:32.


#8
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010
Am inteles, multumesc enorm  de mult ccdsah. M-am linistit si eu un pic acum ca stiu ca e ceva normal. Am tot intrebat in stanga si in dreapta si nu stia nimeni sa imi explice de ce e implicata judecatoria, m-am gandit ca cine stie ce se intampla. In fine, cred ca in curand o sa ajung si eu pacienta acolo daca ma mai stresez mult. Ma bucur ca am postat aici si ai vazut mesajul meu. Multumesc inca odata!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate