Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Montare placute memorie pe placa de baza

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Nu la tine super8, ci la cei care au scris in primele 3 post-uri, dupa cel al initiatorului.
Daca nu stii, mai bine nu dai sfaturi ca poate cineva le va lua de bune.

#20
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
initiatorul vad ca nu a mai dat pe topic, dar abia astept sa vina si sa clarifice situatia, sa va arate ca gresiti, nu am timp sa fac poze, ca v-as arata exact. dar observ ca nici postarea mea nu a citit-o careva, inafara de super8 care m-a intrebat de ce, dar care nici acum nu s-a edificat.

#21
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
OK, @Dany_Darke ! mi-am facut timp sa citesc si sa caut pe google misteriosul tau raspuns.
Si am aflat ca pe unele placi de baza memoriile Ram functioneaza in dual channel numai pe doua sloturi; 1 cu 3 sau 2 cu 4  -depinde de producator.
Daca le pui pe celelalte sloturi, memoria nu va functiona in dual channel desi sunt puse corect  -ori 1 cu 3 ori 2 cu 4.

Dau ca exemplu placa mea de baza
[ https://i.imgur.com/Wtf2O0C.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
la care producatorul spune ca pt. a functiona in dual channel memoria Ram, acestea trebuie puse in sloturile 2 cu 4.
Daca sunt puse in sloturile 1 cu 3, acestea nu vor functiona in dual chanell.

Acum sa vedem ce scrie si in manualul placii de baza a @initiatorului, Gigabyte GA-B250-HD3:[ https://i.imgur.com/YubbPiM.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/e4KHapH.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca citesc corect, se pare ca pe placa de baza a @initiatorului nu conteaza pe ce sloturi pui memoria Ram ca sa functioneze in dual channel ! atata timp cat respecti culorile:
1 cu 3 sau 2 cu 4.

Daca nu am citit corect instructiunile din manualul placii de baza Gigabyte, oricine e binevenit sa ma corecteze  Posted Image

#22
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Le-ai citit corect, stai linistit.

#23
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ai citit bine, dar ai inteles tot gresit. nu aveam timp pt asa ceva, dar iti scriu ca sa intelegi, idem si pt restul care sustin acelasi lucru.

plecand de la ce am scris anterior cu culorile, hai sa-ti descifrez ce scrie in manual. ai 2 canale pe acea placa, fiecarui canal ii corespund cate 2 sloturi de aceeasi culoare. asadar ai canalul A cu slotul 2 si 4, canalul B cu slotul 1 si 3. asadar tu daca folosesti combinatia 1 cu 3 sau 2 cu 4, te afli de fapt pe doar 1 din cele 2 canale.

abia cand sari din combinatia asta si treci la 1 cu 2 sau 3 cu 4, abia atunci ai sa mergi pe dual chanel, pt ca abiaatunci ai cate o placuta pe cate 1 slot corespondent unui singur canal.

iar pt faptul ca nu ai verificat placa de care se mentioneaza in acest topic, priveste bine ce scrie in dreptul sloturilor de memorie. asta e inca o metoda de a verifica cele scrise de mine mai sus. apoi revii si-mi scrii la ce concluzie ai ajuns.

[ http://www.gigabyte.com/fileupload/product/2/6128/20161220140153_big.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Incredibil cum ai reusit sa intelegi fix pe dos.
Se vede si din prima poza din topic ca daca vrei dual channel folosesti 1 cu 3 sau 2 cu 4.
De asta sunt si colorate la fel.
Si asa a fost de la primele placi pe socket A care suportau dual channel pana in zilele noastre.
1 cu 3, 2 cu 4.

#25
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
colegu, cu pozele in fata si tot pe langa te uiti? chiar nu inteleg de ce nu puteti admite cand gresiti. admiterea greselii nu a omorat pe nimeni niciodata, la fel si logica.

#26
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Dany_Darke, on 10 februarie 2017 - 21:04, said:

ai citit bine, dar ai inteles tot gresit.
Am spus ca daca gresesc, oricine e binevenit sa ma contrazica !
Eu nu doar ca admit ca am gresit, dar mai si invat ceva.

Asadar, vrei sa spui ca placile de baza functioneaza in dual channel numai cand toate 4 sloturi sunt ocupate ?
Adica sloturile 1 cu 3 e o jumatate de channel [nici nu stiu cum sa ma exprim !] iar 2 cu 4 e a doua jumatate de channel ?
Si cand toate sloturile sunt populate cu memoria Ram, abia atunci functioneaza in dual channel ?!
Ca asta am inteles din ce ai spus mai sus.

Ca sa vezi ! eu stiam ca daca ai un singur modul Ram pe placa de baza, ruleaza in single channel (64-bit);
iar cand pui 2 sau 4 placute Ram [deobicei acelasi producator/specificatii], va rula in dual channel (128-bit).
Dar daca zici ca gresesc, admit ca am gresit  Posted Image

#27
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Se pare ca toti avem dreptate ... in felul nostru. Din fotografie reiese ca sloturile ram nu sunt numerotate conventional cu 1,2,3,4 (slot nr.1 presupunând a fi cel de langa procesor), ci sunt numerotate 4,2,3,1 (slot nr.4, fiind cel de langa procesor). Din manual reiese ca pentru dual channel se vor folosi sloturile numerotate de catre producator, adica 2 cu 1   si   4 cu 3, daca ar fi fost numerotate conventional cu 1,2,3,4 ar fi fost aceeasi treaba pe placa de baza (adica ar fi fost ocupate aceleasi sloturi).
Ca sa nu gresim, cartea mai scrie ca e bine sa fie instalate "in the same colored sockets". Sper ca am fost de folos.
http://www.gigabyte....0-HD3-rev-10#kf

Attached Files


Edited by MrNiceGuy, 11 February 2017 - 01:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate