Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cadere zapada de pe bloc pe masina. Cine raspunde

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Parcare la minim 5 metri de blocurile de locuit http://stirileprotv....-februarie.html
Asa ca el castiga repararea masini de catre asociatie iar asociatia il da in judecata ca le-a bagat fum in casa si datorita gazelor s-a topit zapada si a cazut pe masina , scor 1-1 Posted Image

#56
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 24.12.2004
Saraca Fiesta.
Stai linistit ca o faci cu 2500 numai ca o sa ai mereu senzatia aia de masina turtita si reparata.

#57
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Adm, on 08 februarie 2017 - 12:26, said:

..........
2. Nu stiu care sunt sansele sa castigi acest proces,.......
Inteleg ca blocul are acoperis "in ape", iar zapada a alunecat si cazut cu bolta?
4. Cine s-ar fi urcat pe un astfel de acoperis sa dea jos zapada? Superman?
..........
Toate sansele sa cistige
Da , zapada cade si cu bolta ...
Si superman putea , dar proprietarul cladirii este obligat sa ia masuri de evitare a caderii zapezii . problema lor pe cine chema sau cum rezolva .
Curentul si degivrarea costa ??? Ghinion , acum sa plateasca .

 dreaQ, on 08 februarie 2017 - 12:48, said:


Bai baiatule tu te auzi? Trotuarul e pentru masini nu pentru pietoni. Vezi si in poze ca oamenii merg pe strada iar masinile stau pe trotuar Posted Image
Nu conteaza , vinovata este tot asociatia ...

 Kroghy, on 08 februarie 2017 - 14:00, said:

Fiind parcata incorect proprietarul masinii suporta jumatate din reparatii.
Pentru cealalta jumatate trebuie data in judecata asociatia de proprietari.
Asta e lege facuta in piata ?

#58
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Noi am facut acoperisul cu chiu cu vai. eu as fi vrut sa se faca ca la carte , cu parazapezi si coloane iesite in afara, dar vecinii s-au opus , ca nu dau ei atatia bani.... Prietena ta banuiesc ca a fost una din vecina care s-a opus acestor cheltuieli.

#59
mf_iones

mf_iones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.01.2007
In Sibiu pentru blocurile vechi de 10 etaje se da autorizatie de constructie pentru acoperis? Nu stiu cum sunt reglementarile in alte orase, dar in Craiova am inteles ca nu se da autorizatie de constructie pentru blocurile vechi care au mai mult de 4 etaje - blocul in care locuiesc are 7 etaje si, desi locatarii ar fi contribuit pentru constructia acoperisului, s-a refacut izolatia.
Poti intreba asociatia despre autorizatia de constructie, iar daca aceasta nu exista poti sa le reamintesti ca daca se apeleaza la calea legala s-ar putea sa trebuiasca sa dea acoperisul jos.

Edited by mfMembruAnonimes, 09 February 2017 - 01:30.


#60
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 mf_iones, on 09 februarie 2017 - 01:26, said:

In Sibiu pentru blocurile vechi de 10 etaje se da autorizatie de constructie pentru acoperis? Nu stiu cum sunt reglementarile in alte orase, dar in Craiova am inteles ca nu se da autorizatie de constructie pentru blocurile vechi care au mai mult de 4 etaje - blocul in care locuiesc are 7 etaje si, desi locatarii ar fi contribuit pentru constructia acoperisului, s-a refacut izolatia.
Poti intreba asociatia despre autorizatia de constructie, iar daca aceasta nu exista poti sa le reamintesti ca daca se apeleaza la calea legala s-ar putea sa trebuiasca sa dea acoperisul jos.
Gresesti. Daca nu au autorizatie trebuie sa:
-plateasca amenda,
-sabdea jos acoperisul,
-sa despagubeasca pagubele produse.

#61
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
dupa cum arata blocurile acelea din sibiu, cu siguranta s-au dat ceva aprobari/autorizatii pentru acoperisuri si mansardari. sunt multe blocurile din sibiu care au capatat acoperis, si eu am fost uimita sa vad asta in vara anului trecut, cand am vizitat o ruda care locuieste in sibiu.
nu cred ca se apucau locatarii/asociatiile sa investeasca atatia bani intr-o chestie ilegala, pe care oricand pot fi obligati s-o dea jos.
poate o fi fost mai ieftin sa puna acel acoperis decat sa tot repare/carpaceasca terasa blocului. plus ca in acest fel, cei care locuiesc la ultimul etaj, nu mai au de suferit atat de mult din cauza frigului - iarna si a caldurii-vara, acoperisul ofera o protectie termica mai buna fata de clasica terasa a blocului.

#62
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
O terasa bine facuta este mult mai buna decat o sarpanta improvizata.

#63
dcg3

dcg3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.02.2017

 calinix, on 08 februarie 2017 - 12:14, said:

Buna ziua,

Acum vreo 4 saptamani, dupa vremea ninsorii aceleia nebune care a durat o saptamana si dupa ce s-a mai incalzit vremea, prietenei mele i-a cazut zapada de pe un bloc cu 10 etaje si i-a indoit plafonul vreo 10 centimetri.

Long story short, asociatia de proprietari raspunde.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate