Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Cadere zapada de pe bloc pe masina. Cine raspunde

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Se scoate cu pompa de vacuum , exista firme care se ocupa de asa ceva , poate nici revopsire nu cere .

"il tansporti cu punga? ca din cate stiu sunt o gramada de reglementari de respecta in cazul tau."
Da , dar vine un destept cu masina puternica , ataca o curba , masina pe gaz , intra in tine si un sfert de oras sufera din cauza unui idiot inside.

Edited by xilo, 08 February 2017 - 14:19.


#38
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Kroghy, on 08 februarie 2017 - 14:00, said:

Fiind parcata incorect proprietarul masinii suporta jumatate din reparatii.
Pentru cealalta jumatate trebuie data in judecata asociatia de proprietari.
Asa ar fi normal.
Dar la mine in bloc nu exista asociatie de proprietari.
Pe cine ar da in judecata? Posted Image

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 ericmario, on 08 februarie 2017 - 14:17, said:

Asa ar fi normal.
Dar la mine in bloc nu exista asociatie de proprietari.
Pe cine ar da in judecata? Posted Image
Proprietari la gramada, sau doar pe cei de ultimul nivel care au facut acel acoperis si si-au facut acolo debara.

Edited by arg, 08 February 2017 - 14:22.


#40
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

 ericmario, on 08 februarie 2017 - 14:17, said:

Dar la mine in bloc nu exista asociatie de proprietari.
Conform Legii 230/2007 actualizata in 2016 sunteti bananieri.

#41
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Umpli gaura cu două-trei găleți de chit și scapi ieftin! :)

#42
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Nu merge cu niste ventuze si niste ciocane cauciucate?

#43
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu exista nici o dovada ca acolo s-a petrecut ceva, orice, constatarea este facuta ulterior la politie, nu la locul faptei si nici nu este cu ora/data producerii vreunui incident asa ca nu are relevanta.

#44
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

 Digix, on 08 februarie 2017 - 14:25, said:

Umpli gaura cu două-trei găleți de chit și scapi ieftin! Posted Image
Nu este nevoie de atat : dai capitonajul jos si ai nevoie de 3 mingi , una de tenis pentru iarba , cu guma mai tare , una pentru teren de zgura cu guma mai moale si o minge de fotbal , incepi din exterior catre interior sa rotesti mingile mici dupa care cea mare , va trebui foarte putin chit spre deloc daca folosesti un pistol de aer cald dupa care racire cu spray de racit .
Ce nu iese rapid dai la pompa de desfundat chiuvete sau dispozitive cu vacuum pentru geam termopan.

Edited by xilo, 08 February 2017 - 14:31.


#45
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 calinix, on 08 februarie 2017 - 13:42, said:

Pai daca zapada a cazut de dimineata si eu am ajuns doar seara acolo cand am iesit de la munca cand era topita nu inseamna ca a fost indoita de zapada? De ce ar fi putut fi indoita daca nu de zapada? Daca nu era de zapada si era lovita de un obiect ceva se zgaria vopseaua, si nu este cazul, vopseaua este intacta.
Exista si constatare de la politie, adica am luat masina si am mers la ei si au zis ca da este de la zapada.

ai avea oarece sansa de izbanda daca in zona exista camere de supraveghere (magazine, banci, intrari in bloc, unii isi pun pe balcon sa-si supravegheze masina personala, etc.), si sa nu fi fost stearsa inregistrarea in care se vede cum zapada cade pe masina prietenei tale.

#46
calinix

calinix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.07.2008
Blocul de langa care este parcata masina este singurul cu acoperisul in doua ape, deci e clar ca de pe ala a cazut, nu avea cum sa cada de altundeva.
Daca cineva vine si sare cu bocancii pe plafon/da cu barosu lasa urme, in cazu de fata nu e absolut nici o urma, deci numai un volum mare de fluid ar putea sa faca asta (cum este zapada de pe acoperis). Eu cred ca se vede destul de clar din poze ca in jurul masinii zapada e proaspata si alba fata de jegu care e pe jos, plus nivelul cu juma de metru mai inalt al zapezii...

Edited by calinix, 08 February 2017 - 15:14.


#47
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
La proces nu conteaza ca este "clar" "nu avea cum sa cada" asa apare in poza, etc, trebuie dovedit concret ce pretinzi cu date, ore, martori, expertize tehnice.Daca nu iti iese ceva platesti tot, inclusiv cheltuielile de judecata.
Chiar daca ai dreptate si este stabilita cauza este foarte posibil ca asociatia sa nu raspunda, vina poate cade spre firma care a proiectat, firma care executat lucrarea, catre cine a autorizat lucrarea si atunci trebuie sa ii dai pe aia in judecata pentru prejudiciu, daca mai exista...

#48
calinix

calinix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.07.2008
Masina era in locu incercuit, zapada a cazut de pe blocu ala. O sa incerc sa fac rost de o filmare cu caderea. Martori care au constatat (dar care nu am vazut caderea propriu-zisa ) suntem 5 in total, eu, prietena mea, maicamea, taicamio si soramea, pentru ca in momentu cand a observat mi-a dat telefon si eram in masina cu ei si am mers direct acolo.

Pozele le-am facut imediat ce am ajuns acolo, si am si sunat la 112 exact atunci, si aia mi-au spus sa fac pozele si sa ma duc la politie pentru constatare.

Fara filmare nu e dovada suficienta?

Attached Files


Edited by calinix, 08 February 2017 - 15:39.


#49
calinix

calinix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.07.2008
Alte imagini:

Masina era unde e in poza masina aia mica neagra :)

Attached Files



#50
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Initiator : Atentie la locul unde a fost parcata masina.
Aici s-ar putea sa fie o problema daca asociatia are un avocat destept.

Verifica inainte daca DPDV legal nu cumva nu era permis sa pui masina acolo.
Daca totul e Ok inarmeaza-te cu rabdare si da-i in judecata.

Later edit. daca masina era acolo nu cred ca , castigi procesul.
E "chestia" aia cu 1 metru pt pietoni care te pune in ilegalitate.

Edited by goguboeru, 08 February 2017 - 16:16.


#51
all41

all41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.02.2017

 calinix, on 08 februarie 2017 - 12:14, said:

Buna ziua,

Acum vreo 4 saptamani, dupa vremea ninsorii aceleia nebune care a durat o saptamana si dupa ce s-a mai incalzit vremea, prietenei mele i-a cazut zapada de pe un bloc cu 10 etaje si i-a indoit plafonul vreo 10 centimetri. Masina era proaspat cumparata si neinregistrata, si buf s-a si produs nenorocirea Posted Image
Din ce am citit pe net, responsabila cu decontarea cheltuielilor cu reparatiile dpdv. legal este asociatia de proprietari, existand precedente de procese castigate de reclamanti cu masini facute praf de zapada langa blocuri, precum si de firme de asigurare la care masinile distruse aveau casco, care au dat in judecata asociatiile de proprietari si au castigat.

Cheltuielile cu reparatiile sunt in jurul sumei de 2500 de lei, deci nu e chiar o suma neglijabila.

Pentru ca in prostia noastra am crezut ca se poate sa ne intelegem amiabil cu asociatia de proprietari a blocului respectiv, am mers intr-o "audienta" la ei sa discutam despre problema. Modul in care am pus problema a fost asa: i-am zis despre patanie, i-am zis ca exista precedente de astfel de situatii in care asociatiile de proprietari au fost obligate sa plateasca despagubirile, si am oferit optiunea de a ni se plati reparatiile fara a recurge la judecata, caz in care daca se va ajunge vor trebui sa plateasca si cheltuielile de judecata si si costurile de reparatii. Evident, totul a decurs asa cum va imaginati, femeia care era acolo a inceput sa strige la noi ca nu ea e responsabila, ca de ce ne parcam masina langa bloc, ca in fata blocului sunt parazapezi (total irelevant avand in vedere ca in spate nu sunt parazapezi si acolo s-a produs fericirea Posted Image ), si cate si mai cate cuvinte colorate si urari numai de bine Posted Image . Noi ne-am pastrat calmul, frumos, elegant si am parasit incaperea cand am vazut ca n-ai cu cine discuta.

Din cate am citit este o lege care spune ca proprietarii de imobile sunt responsabili de a curata zapada si a asigura siguranta trecatorilor, a masinilor, etc, pe baza careia s-au castigat si procesele mai sus mentionate.

Eu nu am mai dat niciodata pe nimeni in judecata dar se pare ca in cazul asta suntem nevoiti sa o facem, pentru a ne recupera cheltuielile cu reparatiile.

Si acum, intrebarile:

A mai fost cineva intr-o situatie similara?
Merita pentru suma asta sa ma judec cu asociatia de proprietari?
E adevarat ce am mai citit ca marea majoritate a avocatilor au in vedere doar sa il tina pe client cat mai mult in proces pentru a capata un onorariu cat mai consistent, si si ca se mai fac "intelegeri" cu avocatii din aparare (acestia stiindu-se intre ei), nepasandu-le de interesele clientilor?  Daca da cum si daca as putea sa gasesc un avocat in care as putea sa am incredere?
Ar putea asociatia de proprietari sa motiveze ca masina nu era intr-un loc de parcare trasat, etc, deci ea nu este responsabila?
Care ar fi alte lucruri de care ar trebui sa tin cont si pe care ar trebui sa le stiu in situatia asta?

Nu as dori sa ma arunc in lupta fara sa stiu ca sunt sanse mari sa castig.

Va multumesc si o zi buna.

In primul rand te vor intreba daca masina a fost parcata pe un loc de parcare legal, marcat de primarie. Daca a fost pe trotuar, a fost parcare ilegala si nu cred se poate face ceva. Vezi ca informativ stiu ca exista alocat pe langa primarie un fond pentru plata daunelor cu autori necunoscuti. Merita sa verifici. Succes!

#52
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Poze, poate vreun martor, intentat proces la asociatie.
Asociatia pierde si platesc toti din blocul respectiv.

Acoperisul este parte comuna.

#53
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
off-topic : ce uratenie la blocurile astea din sibiu, care cu acoperis, care nu, unele mansardate, altele nu.
initiator, daca parca prietena ta masina cativa metri mai sus, era perfect, scara de alaturi nu are acoperis in doua ape.
later-edit : am dezlegat misterul, gheata/zapada nu a cazut neaparat de pe acoperisul blocului, ci mai degraba de pe acoperisul balconului de la ultimul etaj !!! zapada a avut practic o rampa de lansare, care a proiectat-o la o distanta mai mare fata de baza blocului, in comparatie cu situatia in care cadea direct de la marginea acoperisului din dreptul geamurilor. poate ca acoperisul blocului o fi avut cele necesare pe margine pentru a preveni caderea zapezii, dar acoperisul acelui balcon pare sa nu aiba nimic pe margine, care ar putea opri/incetini alunecarea zapezii.
si eu locuiesc la ultimul etaj si iarna am mereu grija sa inlatur turturii care se formeaza la streasina si pervazul balconului meu (normal, ma asigur ca nu e nici-o masina parcata si nici nu trece cineva pe acolo), pentru ca se parcheaza si la baza blocului, chiar sub zona de balcoane.

Edited by corinadaniela, 08 February 2017 - 17:01.


#54
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Discută cu un avocat. Sfaturile de aici sînt date de amatori (inclusiv eu) prin prisma experienței fiecăruia. Experiență care poate fi valabilă în cazul tău sau nu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate