Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cadere zapada de pe bloc pe masina. Cine raspunde

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Hai ma bosilor mai terminati-va cu dauna totala, dezmembrari etc. Masina se repara fara probleme. Cu putin efort te pui cu spatele pe bancheta si impingi cu picioarele in plafon pana se indreapta. Daca ai calcaie mai puternice o scoti chiar bine.

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
1. masina e parcata regulamentar? incalca vreo regula de circulatie?
2. a fost chemata politia si inregistrat "evenimentul"?
3. acoperisul a fost construit legal cu toate actele?
4. acoperisul are elemente de siguranta contra caderi zapezi si ghetii de pe el?
5. asociatia de locatari, locatari au asiguare?
6. daca era un copil acolo cum se judeca cazul (decesul)?

@initiator
Depune o plangere prelabila la politie ca te lamuresc ei ce si cum.

Edited by arg, 08 February 2017 - 14:00.


#21
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Fiind parcata incorect proprietarul masinii suporta jumatate din reparatii.
Pentru cealalta jumatate trebuie data in judecata asociatia de proprietari.

#22
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007

View Postcalinix, on 08 februarie 2017 - 12:14, said:

Buna ziua,

Acum vreo 4 saptamani, dupa vremea ninsorii aceleia nebune care a durat o saptamana si dupa ce s-a mai incalzit vremea, prietenei mele i-a cazut zapada de pe un bloc cu 10 etaje si i-a indoit plafonul vreo 10 centimetri. Masina era proaspat cumparata si neinregistrata, si buf s-a si produs nenorocirea

Trecand peste parerile de (mai mult sau mai putin) bun simt, sansele de castig sunt mari, DACA situatia s-a produs cum spui tu.
Da, vor fi necesare expertize.
Da, procesul o sa dureze (mai mult sau mai putin in functie de inteligenta celor de la asociatia de proprietari).
Da, o sa te coste.
Vestea buna este ca, in principiu, iti vei recupera cheltuielile de judecata la sfarsitul procesului.
Intelegeri intre avocati eu n-am vazut (cel putin in Bucuresti) si nici nu vad de ce s-ar face, ca nu castigi nimic. Simplul fapt ca se cunosc nu trebuie sa te duca la concluzia ca aranjeaza ceva. Imi place sa cred ca astea sunt doar povesti inventate de unii oameni (am trecut printr-o situatia in care vorbeau 2 avocati, care nici nu se cunosteau anterior si a venit una dintre parti sa-si ia avocatul de acolo, pentru ca avocatul celalalt e dusmanul lor....ce sa mai zici.)
Pentru problema cu durata procesului si cresterea onorariului avocatului, rezolvarea e simpla: nu lua un avocat care iti ia onorariu in functie de cate termene vor fi, cauta unul care vrea un onorariu fix.

#23
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Nu poti sti daca este parcata ilegal (in bucuresti sunt/exista locuri de parcare amenajate pe trotuar). Nu sunt convins ca e ceva cu jumatate daca...

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostKroghy, on 08 februarie 2017 - 14:00, said:

Fiind parcata incorect proprietarul masinii suporta jumatate din reparatii.
Pentru cealalta jumatate trebuie data in judecata asociatia de proprietari.
cum ai dedus ca era parcata incorect?

#25
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
In alta ordine de idei :
"vinovatu" : adica asociati nu spune nimic ca tu lasi masina pe trotuar pietonal dar tu vi sa o dai in judecata ca a cazut vezi Doamne zapada de pe acopertis ...
Dar TU care ai lasat masina de ce nu te-ai uitat ca exista posiblitate de accident de la zapada ? utopic intreb exact cum toate asociatiile curata zapada de pe acoperis ...

#26
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postrich1974, on 08 februarie 2017 - 12:29, said:

e si legea cretina. cine dracu se urca sa curete zapada de pe un bloc cu patru etaje.

sunt oameni specilizați în treburi din astea. Doar că trebuie plătiți.

#27
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Procese, avocat, nebunii...bai fratilor, macar de era un seria 7Posted Image .
Toate cheltuielile il duc pe bietul om la niste sume cu 3 zerouri.
E un cotet de hatchback ford, ieftin si prost, daca te apuci sa-l repari..Posted Image

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostAdm, on 08 februarie 2017 - 12:42, said:

Masina aia e "dauna totala".

Cum asa ? Tehnic, functionneaza.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postxilo, on 08 februarie 2017 - 14:06, said:

In alta ordine de idei :
"vinovatu" : adica asociati nu spune nimic ca tu lasi masina pe trotuar pietonal dar tu vi sa o dai in judecata ca a cazut vezi Doamne zapada de pe acopertis ...
Dar TU care ai lasat masina de ce nu te-ai uitat ca exista posiblitate de accident de la zapada ? utopic intreb exact cum toate asociatiile curata zapada de pe acoperis ...
Domnule xilo, daca tu erai pe acel trotuar in monemtul nefericit ce crezi ca s-ar fi intamplat?
De crezi ce exista autorizatie de constructie, proiect, verificare proiect etc.
De crezi ca nu este voie sa faci acoperis in pante in oras, in zone circulate la cladiri inalte, fara masuri spediale impotriva caderii de zapada si gheta?

Edited by arg, 08 February 2017 - 14:10.


#30
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
Daca vrei sa te doara capu si sa cheltui cat nu face, iar in final sa o iei in freza te duci in justitie.

#31
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Nu exista nici o dovada ca paguba a fost produsa de zapada de pe acel bloc, nu exista nici un martor, nici o declaratie.
Paguba putea fi produsa de orice,de la vandalism pana la accident provocat de lucratorii de la salubritate care au scapat un sac de gunoi apoi au pus zapada.
Poti demonstra ca a fost zapada de pe exact acel bloc? poate a batut vantul si a trantit altceva sau de la alt bloc.Poti demonstra ca masina a fost parcata neregulamentar fix acolo si nu in alta parte? ai platit amenda pentru parcare care sa ateste ca fost fix acolo?mai exista si alte masini cu aceeasi paguba?
Si chiar daca ar fi asa, asociatia nu poate raspunde pentru fenomene meteorologice neprevazute, pentru asta exista asigurare.
Inainte de a te gandi la proces incearca sa raspunzi la chestii elementare.

#32
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"daca tu erai pe acel trotuar in monemtul nefericit ce crezi ca s-ar fi intamplat?"
Poate nu mai postam aici, caz tipic de ghinion , pisica neagra ...au fost care au mancat o inghetata si au cazut cu capacul de la canal la 3 m in hau , asta e , treieste-ti clipa ! Posted Image cand transport toluen asa vreo 40 de t crezi ca sunt mai fericit Posted Image

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@FC72
Pozele alea ce sunt?

De ce crezi ca am intrebat daca a chemat polita sa faca o constatare?

View Postxilo, on 08 februarie 2017 - 14:12, said:

"daca tu erai pe acel trotuar in monemtul nefericit ce crezi ca s-ar fi intamplat?"
Poate nu mai postam aici, caz tipic de ghinion , pisica neagra ...au fost care au mancat o inghetata si au cazut cu capacul de la canal la 3 m in hau , asta e , treieste-ti clipa ! Posted Image cand transport toluen asa vreo 40 de t crezi ca sunt mai fericit Posted Image
cu sigranta, da
p.s. il tansporti cu punga? ca din cate stiu sunt o gramada de reglementari de respectat in cazul tau.
Tocmai niste reglementari in constructii cer masuri speciale pentru acel tip de acoperis.

Edited by arg, 08 February 2017 - 14:15.


#34
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcalinix, on 08 februarie 2017 - 13:42, said:

Pai daca zapada a cazut de dimineata si eu am ajuns doar seara acolo cand am iesit de la munca cand era topita nu inseamna ca a fost indoita de zapada? De ce ar fi putut fi indoita daca nu de zapada? Daca nu era de zapada si era lovita de un obiect ceva se zgaria vopseaua, si nu este cazul, vopseaua este intacta.
Exista si constatare de la politie, adica am luat masina si am mers la ei si au zis ca da este de la zapada.
Mai exista posibilitatea ca cineva sa fi urcat pe masina , vreun razbunator , sau poate asa a fost cumparata iar acum doreste reparatia gratuita inventand treaba cu zapada . Cam greu la asa distanta de bloc .Plus ca socul ar fi facut tzandari geamurile .

#35
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postcalinix, on 08 februarie 2017 - 13:42, said:

Pai daca zapada a cazut de dimineata si eu am ajuns doar seara acolo cand am iesit de la munca cand era topita nu inseamna ca a fost indoita de zapada? De ce ar fi putut fi indoita daca nu de zapada? Daca nu era de zapada si era lovita de un obiect ceva se zgaria vopseaua, si nu este cazul, vopseaua este intacta.
Exista si constatare de la politie, adica am luat masina si am mers la ei si au zis ca da este de la zapada.
Am patit-o si eu acum cativa ani, la un Ford Focus, se repara destul de usor, adica m-a costat cam 1.000 lei si in doua zile a fost gata, scos captuseala plafon, indreptat, pus la loc...cauta un service mai mic si vezi cat costa, eu nu am mai stat de procese, aveam nevoie de masina, in week-end am facut-o...

#36
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcalinix, on 08 februarie 2017 - 13:42, said:

Exista si constatare de la politie, adica am luat masina si am mers la ei si au zis ca da este de la zapada.

S-a clarificat situatia:are constatare de la politie.

View PostFC72, on 08 februarie 2017 - 14:11, said:

Nu exista nici o dovada ca paguba a fost produsa de zapada de pe acel bloc, nu exista nici un martor, nici o declaratie.

View Postarg, on 08 februarie 2017 - 14:14, said:

De ce crezi ca am intrebat daca a chemat polita sa faca o constatare?


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate