Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cadere zapada de pe bloc pe masina. Cine raspunde

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
calinix

calinix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.07.2008
Buna ziua,

Acum vreo 4 saptamani, dupa vremea ninsorii aceleia nebune care a durat o saptamana si dupa ce s-a mai incalzit vremea, prietenei mele i-a cazut zapada de pe un bloc cu 10 etaje si i-a indoit plafonul vreo 10 centimetri. Masina era proaspat cumparata si neinregistrata, si buf s-a si produs nenorocirea :)
Din ce am citit pe net, responsabila cu decontarea cheltuielilor cu reparatiile dpdv. legal este asociatia de proprietari, existand precedente de procese castigate de reclamanti cu masini facute praf de zapada langa blocuri, precum si de firme de asigurare la care masinile distruse aveau casco, care au dat in judecata asociatiile de proprietari si au castigat.

Cheltuielile cu reparatiile sunt in jurul sumei de 2500 de lei, deci nu e chiar o suma neglijabila.

Pentru ca in prostia noastra am crezut ca se poate sa ne intelegem amiabil cu asociatia de proprietari a blocului respectiv, am mers intr-o "audienta" la ei sa discutam despre problema. Modul in care am pus problema a fost asa: i-am zis despre patanie, i-am zis ca exista precedente de astfel de situatii in care asociatiile de proprietari au fost obligate sa plateasca despagubirile, si am oferit optiunea de a ni se plati reparatiile fara a recurge la judecata, caz in care daca se va ajunge vor trebui sa plateasca si cheltuielile de judecata si si costurile de reparatii. Evident, totul a decurs asa cum va imaginati, femeia care era acolo a inceput sa strige la noi ca nu ea e responsabila, ca de ce ne parcam masina langa bloc, ca in fata blocului sunt parazapezi (total irelevant avand in vedere ca in spate nu sunt parazapezi si acolo s-a produs fericirea :) ), si cate si mai cate cuvinte colorate si urari numai de bine :) . Noi ne-am pastrat calmul, frumos, elegant si am parasit incaperea cand am vazut ca n-ai cu cine discuta.

Din cate am citit este o lege care spune ca proprietarii de imobile sunt responsabili de a curata zapada si a asigura siguranta trecatorilor, a masinilor, etc, pe baza careia s-au castigat si procesele mai sus mentionate.

Eu nu am mai dat niciodata pe nimeni in judecata dar se pare ca in cazul asta suntem nevoiti sa o facem, pentru a ne recupera cheltuielile cu reparatiile.

Si acum, intrebarile:

A mai fost cineva intr-o situatie similara?
Merita pentru suma asta sa ma judec cu asociatia de proprietari?
E adevarat ce am mai citit ca marea majoritate a avocatilor au in vedere doar sa il tina pe client cat mai mult in proces pentru a capata un onorariu cat mai consistent, si si ca se mai fac "intelegeri" cu avocatii din aparare (acestia stiindu-se intre ei), nepasandu-le de interesele clientilor?  Daca da cum si daca as putea sa gasesc un avocat in care as putea sa am incredere?
Ar putea asociatia de proprietari sa motiveze ca masina nu era intr-un loc de parcare trasat, etc, deci ea nu este responsabila?
Care ar fi alte lucruri de care ar trebui sa tin cont si pe care ar trebui sa le stiu in situatia asta?

Nu as dori sa ma arunc in lupta fara sa stiu ca sunt sanse mari sa castig.

Va multumesc si o zi buna.

Attached Files



#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. La cum arata, ma indoiesc ca reparatia va costa doar 2500 lei.
2. Nu stiu care sunt sansele sa castigi acest proces, dar va fi unul de durata, cu expertize etc.
3. Cel putin in pozele atasate, masina e la mare distanta de bloc.
Inteleg ca blocul are acoperis "in ape", iar zapada a alunecat si cazut cu bolta?
4. Cine s-ar fi urcat pe un astfel de acoperis sa dea jos zapada? Superman?

Sansele de castig sunt infime, cheltuielie si durata mare.
Data viitoare casca ochii unde parchezi bolidul...

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
e si legea cretina. cine dracu se urca sa curete zapada de pe un bloc cu patru etaje.
si in final, vinovat este cel care a adus zapada. cine a nins, sa plateasca. Posted Image

#4
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
La cum e justitia noastra ma indoiesc ca vei putea face ceva.

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
si eu am dubii mari ca vei repara masina cu 2500 de lei. am patit si eu asta din pacate, la mine era ceva mai rau, dar oricum - reparatia a costat in jur de 4000 de euro. noroc cu casco :)

din cate stiu, si firma de asigurare a platit si asta a fost tot, nu s-au mai apucat sa se judece cu proprietarul. ma gandesc ca fiind o suma mult mai mare, ar fi facut asta, daca ar fi considerat ca au sanse de reusita.

#6
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Din poze vad ca masina este pe un trotuar pietonal.

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011

 rich1974, on 08 februarie 2017 - 12:29, said:

e si legea cretina. cine dracu se urca sa curete zapada de pe un bloc cu patru etaje.
si in final, vinovat este cel care a adus zapada. cine a nins, sa plateasca. Posted Image
Nu trebuie să se suie nimeni,  există site care se montează pentru a întâmpină astfel de situații.  Un astfel de eveniment poate fi cauzator de moarte.

#8
calinix

calinix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.07.2008

 Adm, on 08 februarie 2017 - 12:26, said:

1. La cum arata, ma indoiesc ca reparatia va costa doar 2500 lei.
2. Nu stiu care sunt sansele sa castigi acest proces, dar va fi unul de durata, cu expertize etc.
3. Cel putin in pozele atasate, masina e la mare distanta de bloc.
Inteleg ca blocul are acoperis "in ape", iar zapada a alunecat si cazut cu bolta?
4. Cine s-ar fi urcat pe un astfel de acoperis sa dea jos zapada? Superman?

Sansele de castig sunt infime, cheltuielie si durata mare.
Data viitoare casca ochii unde parchezi bolidul...

Da, blocul are acoperis in ape, si acolo ajunge zapada cand cade.
Pai nu e vorba ca se urca nu se urca dar nu cred ca ii oprea nimeni de la a pune parazapezi pe ambele parti ale acoperisului, daca au pus pe o parte. Cand faci un acoperis in ape pe o cladire de 10 etaje ma gandesc ca ar trebui sa ai in vedere asta in vreun plan si nu ar trebui sa primesti aprobare, ce se intampla daca ii cadea la unu in cap cand trecea pe langa bloc?
Bine, la cum se dau aprobarile in Sibiu, numai cu sfanta spaga, ma gandesc ca asta a fost solutia la ei sa o primeasca :)

Edited by calinix, 08 February 2017 - 12:39.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Daca blocul a fost facut pre 89...
Exista doua chestii: taietoare de zapada (cad bucati mai mici) si parazapezi.
La taietoare e ieftin, la parazapezi e discutabil, depinde de acoperis si solutie tehnica.

Nu cred ca exista in legislatie asaceva ca obligativitate, dar mai ales sunt sigur ca orice asociatie se uita la fiecare leu.

Mai mult de vina va fi firma inchisa, care a executat acoperisul :)

Masina aia e "dauna totala".

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 xilo, on 08 februarie 2017 - 12:35, said:

Din poze vad ca masina este pe un trotuar pietonal.

Bai baiatule tu te auzi? Trotuarul e pentru masini nu pentru pietoni. Vezi si in poze ca oamenii merg pe strada iar masinile stau pe trotuar :D

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 Adm, on 08 februarie 2017 - 12:26, said:

4. Cine s-ar fi urcat pe un astfel de acoperis sa dea jos zapada? Superman?
Proprietarul clădirii, în cazul de față asociația de proprietari în frunte cu președintele ei, are datoria să întrețină clădirea. Asta include montarea de parazăpezi sau datul zăpezii sau orice altceva e necesar. Dacă zăpada aia pica în capul cuiva acum dădeau toți cu subsemnatul la procuratură.

 rich1974, on 08 februarie 2017 - 12:29, said:

e si legea cretina. cine dracu se urca sa curete zapada de pe un bloc cu patru etaje.
Nu vrei să te sui pe acoperiș, angajezi pe cineva. Sau montezi parazăpezi. Ai o casă ai și niște obligații.

 xilo, on 08 februarie 2017 - 12:35, said:

Din poze vad ca masina este pe un trotuar pietonal.
Asta nu-i scutește pe cei care au provocat paguba.

ON
O discuție cu un avocat, o scrisoare oficială de notificare cu semnaturi, ștampile și citate din lege plus descrierea viitoarelor acțiuni și a posibilelor consecințe financiare s-ar putea să facă minuni. Depusă cu număr de înregistrare și dată. Sau trimisă recomandat cu confirmare de primire în caz că fac pe nebunii și nu vor să dea număr de înregistrare.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
O sa ti se spuna ceea ce o sa-ti spun si eu:
Trebuia sa ai asigurare
Exact de-asta sunt asigurarile.
Cum zise si adm, aia nu e "reparatie" de 2500

#13
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
In lumea civilizata plafonul indoit clasifica o masina ca dauna totala, nu se repara din motive de siguranta pasagerilor. La noi se mai face.

Edited by SpeedDemon, 08 February 2017 - 13:04.


#14
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007

 rich1974, on 08 februarie 2017 - 12:29, said:

e si legea cretina. cine dracu se urca sa curete zapada de pe un bloc cu patru etaje.
si in final, vinovat este cel care a adus zapada. cine a nins, sa plateasca. Posted Image

Din primul post reiese ca blocul avea 10 etaje deci este si mai si. Si eu consider ca legea asta este cretina si practic nu ai cum sa o aplici.

 radunic, on 08 februarie 2017 - 12:51, said:

Asta nu-i scutește pe cei care au provocat paguba.

Imi pare rau dar nu cred ca este asa. Fiind parcata pe trotuar, deci ilegal (o spun cu regret dar asta e realitatea), nu avea ce sa caute acolo asa ca paguba este a proprietarului masinii.

#15
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
da cum a ajuns zapada aia asa la 3-5m de bloc ca sa cada pe masina?

Daca v-ati busit in alta parte masina?

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 calinix, on 08 februarie 2017 - 12:14, said:

Nu as dori sa ma arunc in lupta fara sa stiu ca sunt sanse mari sa castig.
Va multumesc si o zi buna.

Cu toata parerea de rau,dar acele poze nu sunt concludente si nu reprezinta absolut nimic.
Poze cu tonele de zapada pe masina nu ai?
Acolo se vede un Ford Fiesta cu pavilionul indoit,acoperit sporadic cu ceva zapada.
Cum poti demonstra ca zapada a fost vinovata si nu altceva?
Stiu ca suna cinic,dar nu trebuia sa astepti topirea zapezii.
Eu cred ca nu vei avea castig de cauza.Cu toate ca as dori din tot sufletu' contrariul.

Edited by adisz, 08 February 2017 - 13:36.


#17
calinix

calinix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.07.2008

 adisz, on 08 februarie 2017 - 13:35, said:

Cu toata parerea de rau,dar acele poze nu sunt concludente si nu reprezinta absolut nimic.
Poze cu tonele de zapada pe masina nu ai?
Acolo se vede un Ford Fiesta cu pavilionul indoit,acoperit sporadic cu ceva zapada.
Cum poti demonstra ca zapada a fost vinovata si nu altceva?
Stiu ca suna cinic,dar nu trebuia sa astepti topirea zapezii.
Eu cred ca nu vei avea castig de cauza.Cu toate ca as dori din tot sufletu' contrariul.

Pai daca zapada a cazut de dimineata si eu am ajuns doar seara acolo cand am iesit de la munca cand era topita nu inseamna ca a fost indoita de zapada? De ce ar fi putut fi indoita daca nu de zapada? Daca nu era de zapada si era lovita de un obiect ceva se zgaria vopseaua, si nu este cazul, vopseaua este intacta.
Exista si constatare de la politie, adica am luat masina si am mers la ei si au zis ca da este de la zapada.

Edited by calinix, 08 February 2017 - 13:43.


#18
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Reparatia costa 1/3 din pretul masinii. La dezmembrat si alta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate