Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Cost taxi Gara de Nord - Aeroport Otopeni

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
7SINS

7SINS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 13.02.2009
Salutare! Maine trebuie sa ajung la aeroport Otopeni din Gara de Nord. E primul meu contact cu Bucurestiul si nu stiu la ce pret ma pot astepta de la taximetristi. Cam cat face aceasta cursa? Multumesc!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
E considerata cursa interurbana. Mai mult n-am idee... ai putea incerca un autobuz, sigur e mai ieftin :)

#3
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Maxim 35 lei.

#4
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
35 lei ... maxim 40

#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
in mod normal ar fi undeva la 30-40 de lei. Sunt aprox 16 km. Depinde si la ce ora vrei sa faci cursa.
Ca alternativa ai putea lua in calcul linia expres 780 Gara de Nord - Aeroport Otopeni.

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu stiu cat face, dar din experienta, sunt ultimii jegosi. Asa ca mai bine cauti trenul care pleaca tot din Gara de Nord si te duce la aeroport.
Si mai exista o cursa speciala, parca 783, care are capatul in Pta Unirii. Da, tariful e ceva mai mare decat la autobuzele normale, dar nu e un cap de tara.
Daca suntei mai multi, da, taxiul e o solutie. Am platit de langa Piata Muncii pana la aeroport cam 25 +spaga.
Era noapte, deci drumul a fost aproape gol. Si eram eu, sotia si plodul.

Edited by Prien, 08 February 2017 - 09:48.


#7
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...doar ca trebuie sa fi atent/a in ce fel de Taxi te urci

#8
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,821
  • Înscris: 26.02.2010
Faci comanda la Speed taxi prin telefon la 0219477.
Tariful este 1,39 ron/km. Sa ceri taxi cu rovignieta. Succes!

Edited by aris86, 08 February 2017 - 09:48.


#9
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Ai MARE MARE grija cu taximetristii din fata Garii.

Daca iesi din gara, te sui direct in taxi si spui ca vrei la aeroport, omu' se prinde 100% ca nu esti de-al locului, si o da pe "boss, 70 de lei e bine? ca ma intorc pe gol mancati-as...."

Deci iesi din gara, te duci in zona LA COLOANE (vezi ca sunt si semne in acest sens), te uiti pe usa la tarif (este 1,39 RON / km in Bucuresti), te sui in masina, te asiguri ca pune aparatul si mergi.

Mai mult de 35-40 de lei nu face cursa.

#10
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008

 Prien, on 08 februarie 2017 - 09:45, said:

Nu stiu cat face, dar din experienta, sunt ultimii jegosi. Asa ca mai bine cauti trenul care pleaca tot din Gara de Nord si te duce la aeroport.

Fara tren spre aeroport ca te lasa undeva in camp

#11
7SINS

7SINS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 13.02.2009
Da, am luat in calcul si trenul...Dar nu am vazut vreo legatura directa, din Gara de Nord ma duce la H.Coanda si de acolo schimb alt tren spre Otopeni.

#12
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,821
  • Înscris: 26.02.2010
Trenul te duce la Balotesti si apoi un autobuz te duce direct la aeroport.

Edited by aris86, 08 February 2017 - 09:56.


#13
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Sau 5 lei cu autobuzul parca. Cel putin asa era acum vreo 2 ani cand eram prin Bucuresti.

Edited by SpeedDemon, 08 February 2017 - 09:57.


#14
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Eu am fost in situatia ta luna trecuta.
Asa cum ti-au spus si colegii de mai sus, fereste-te de taximetristii care stau in fata garii.
Daca ai destul timp, poti lua catre Otopeni trenul din gara ( ai microbuze de transfer gratuit de la gara Otopeni pana la aeroport ) sau linia 780 ( in dreapta cand iesi de la coloane e statia - vezi ca face aproape 1 ora in fctie de trafic ).
Cea mai comoda solutie este sa comanzi telefonic un taxi ( Cobalcescu, Speed, Leone, etc ) si sa spui ca vrei o masina pentru aeroport. Poti folosi si expresia magica : ,,vreau bon fiscal pentru decont''...Posted Image
Maxim 35 lei.

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Mda, Gara de Nord a ramas unul dintre locurile unde poti gasi multi "fazani", pe care sa ii pacalesti.

1. Daca doresti taxi normal, vezi ca nu au loc de "meseriasi" in fata garii.
2. Automatele de chemat taxi nu functioneaza, adica nu vine nimeni la comanda, de frica.
3. Casca ochii pe taxi, sa fie o marca cunoscuta si mai ales la pretul pe km, adica 1.39-1.40 lei/Km!

Poti folosi UBER sau Black Taxi. Au aplicatii si sunt foarte civilizate, mai ales ca la Blacktaxi ai tarif fix, adica in aglomeratia din Bucuresti, nu te intereseaza daca stai in bara la bara 2 ore.
Poti face rezervare si te asteapta la gara.

Din ce vad eu, Black Cab e 55 lei.

#16
7SINS

7SINS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 13.02.2009
Exista autobuz prin apropierea garii de Nord care duce la Aeroport? Sau de unde se ia mai exact?

#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,635
  • Înscris: 21.06.2016

 7SINS, on 08 februarie 2017 - 09:40, said:

Salutare! Maine trebuie sa ajung la aeroport Otopeni din Gara de Nord. E primul meu contact cu Bucurestiul si nu stiu la ce pret ma pot astepta de la taximetristi. Cam cat face aceasta cursa? Multumesc!

Cam 25 de lei, 30 cu bacsis.
IA o firma, nu lua bulangii care asteapta la gara. Cobalcescu, Speed Taxi, Meridian (?) etc, mai sint. Daca n-ai bagaj mergi 100m sa iesi din raza lor.
Citi ani ai si cum e posibil sa nu fi ajuns vreodata in bucuresti?

Edited by vrajitoruldinoz, 08 February 2017 - 10:13.


#18
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
autobuzul 780
cel mai sigur si ieftin (7 lei 2 calatorii)
orarul de plecare (de la Basarab)
http://www.ratb.ro/p...i/780/780_0.pdf

statiile sunt pe bd. Dinicu Golescu, atat capatul de la Basarab (statia e in dreptul Kaufland) sau cea de la Gara de Nord (cum vii de la liniile de tren iesi din gara pe la iesirea din dreapta si traversezi). statia e vis-a-vis, inainte de semafor

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate