Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Curatare body DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Buna ziua,

Fetita mea de 7 ani e foarte fericita cand ii dau DSLR-ul sa faca poze asa ca am decis ca de ziua ei sa ii iau un Nikon D60 la care o sa ii pun un 18-55 ce sta nefolosit.

Un D60 este clar vechi si as vrea sa va intreb daca exista vreo solutie cu care pot da pe corpul aparatului ca sa il "revigorez" putin.
Am in cap solutiile de silicon cu care dadeam, acum 20 de ani, pe bordul daciei de il faceam ca nou.

Exista ceva in genul asta si pentru un body DSLR ?
Multumesc.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Depinde din ce material este corpul.
Există soluţii pentru curăţarea ecranelor monitoarelor, poate că ar putea fi de folos aşa ceva.
Dacă eşti din Bucureşti sau treci prin el, vizitează magazinul Foto Hobby de pe str. Covaci şi cere un sfat acolo. Nu-i obligatoriu să şi cumperi, băieţii (fotografi profesionişti) te vor ajuta şi cu doar un sfat.

#3
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Mersi.
Am citit pe net ca acetona ar fi buna dar ma gandesc ca poate e prea puternica pentru plasticul/cauciucul din care e facut DSLR-ul.

Edited by bibi, 08 February 2017 - 10:48.


#4
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
In nici un caz acetona Posted Image

Cauta in supermarket ceva pentru ''revigorarea'' plasticului si a cauciucului.  De obicei produsele dedicate camerelor foto sunt mai scumpe.

Edited by mircea812, 08 February 2017 - 11:12.


#5
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Carpa de bumbac / periuta pentru locuri inguste si solutie de curatat geamuri / monitoare / ochelari. Nou oricum nu se face.

#6
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
daca e vorba doar  de body poti incerca Body Lotion

#7
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Nu trebuie utilizat nimic lichid care nu se evapora rapid(inainte de asamblarea camerei) vaporii degajati ulterior se vor de pune pe lentilele obiectivului, pe oglinda, sau pe orice altceva nu ai dori o depunere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate