Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Fetcu Casa P-M

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#145
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Multumesc dana84. Am facut un calcul asa repede...si sper sa nu fi gresit. Dar mi.a iesit ca 5 cm de xps costa la fel cat 10 cm de eps120... Care ar fi mai bine de pus , 5 xps sau 10 esp120?

#146
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostFetcu, on 22 aprilie 2017 - 16:54, said:

Multumesc dana84. Am facut un calcul asa repede...si sper sa nu fi gresit. Dar mi.a iesit ca 5 cm de xps costa la fel cat 10 cm de eps120... Care ar fi mai bine de pus , 5 xps sau 10 esp120?

Daca e sub placa 10 cm sunt mai buni  daca este la exterior pe elevatie mergi pe xps.

#147
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Hm, eu nu cunosc preturile la A120, dar as estima o diferenta de pret de vreo 60-70%. Totusi nu cred ca e e dublu.
Insa in varian cu A120 trebuie sa calculezi si mai multe tuburi de spuma.
Cred ca cel mai bine e sa iei decizia asta la fata locului. Vezi ce echipa ai, cat de atenta e la detalii. Daca sunt atenti la detalii atunci poti lua A120 si sa le ceri sa puna atent spuma la imbinari, insa daca sunt mai neglijenti ...
Oricum nu cred ca faci o mare economie cu A120 in cazul asta, poti sti doar dupa ce estimezi cantitatea de eps/xps, spuma ...

Edited by dana84, 22 April 2017 - 20:13.


#148
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Xps de 5 cm ii 416lei mc.  Si austroterm esp120 costa 22lei mp. Dar ai dreptate ttebuie sa iau in calcul si costul spumei. Ideia mea era poate ii mai eficient 10 cm esp120 sub placa decat 5 xps.
Decizia la fata locului nu stiu daca o pot lua... Eu lucrez in germania.. Tata o sa supravegheze echipa. Dar trag sperante ca o sa pot lua 1 saptamana concediu prin octombrie (daca echipa o sa poata in octombrie) sa fiu si eu prezent macar la fundatie temelie si placa cota 0.


#149
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
ambele preturi le-ai cam gafat putin...xps-ul il gasesti o idee mai ieftin iar EPS 120 ceva mai scump ..sau cel putin asa e pe la Cluj...deci XPS de 5 este undeva la 20 lei/mp in timp ce cu EPS 120 iesi cam la 30 lei/mp ....concluzia ar fi ca EPS120 este cu 50% mai scump decat XPS-ul dar e dublu ca grosime...
Acum XPS are λ = 0,035 W/mK iar EPS 120 are λ = 0,034 W/mK...deci din punct de vedere al transferului termic tot pe acolo sunt...Eu personal as merge pe EPS-ul 120 de 10 cm grosime...iti pregatesti niste scoabe sa bagi din loc in loc intre placi sa le tina adunate si eu zic ca va fi ok....

#150
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Da ai dreptate. Mam uitat acum pe alt site si cand am bifat 100mm mia dat peetul de 71lei baxul si are 2.5 m2. Prima data cred ca mia dat pretul la alta grosime. Dar austrotermul asta il gasesc la vanzatorii din oras sau trebuie comandat online? Vad ca la d...man nu au densitate 120. O sa tin cont si de varoianta ta de prindere dar sa vad ce o sa zica si constructorul... Spunemi te rog aia 10 15 cm de piatra(16/24) trebuie compactat cu placa sau nu?

#151
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Dedeman nu lucreaza cu Austrotherm...au marca lor proprie de polistiren, la fel si Arabesque ...la Leroy Merlin am vazut Austrotherm ... asta daca discutam de marile magazine de bricolaj (apropo de ce le ascundem numele...nu e ca si cum le-am face reclama, nu?) incearca si la distribuitorii locali de materiale de constructii... din cate am cautat eu distribuitorii tin pe stoc pana la EPS 100 ce depaseste densitatea asta se aduce numai pe comanda.
Pietrisul de sub placa se compacteaza....sau mai bine zis umplutura de sub pietris...pietrisul fiind alcatuit din particule rotunde nu o sa il poti compacta niciodata pentru ca nu se impaneaza....

#152
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Daa..cam toti au mărcile lor favorite de xps..Dede ii cu Adeplast si zentys..parca.. se merge mult si pe produsele marca proprie dar lasa impresia de low-cost - calitate pe masura.

#153
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Spunetimi va rog ii rau daca torn anul asta fundatia si temelia si sa las asa peste iarna? Urmand ca anul viitor sa termin la rosu? Ce probleme pot aparea?

#154
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Eu as alege sa torn si placa si doar apoi sa o las asa, ca sa nu balteasca apa in casete peste iarna.

#155
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Pai sincer de asta as fi vrut sa nu torn placa. Vreau sa pun pamant inauntru si in timpul iernii sa se aseze foarte bine pana in primavara. Dar nu as vrea sa am probleme cu altceva. Habar nu am ce poate fi rau daca las asa?..

#156
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Pamantul ca sa se taseze natural are nevoie de mult mai mult decat o iarna. Daca asta este singurul motiv, nu ai de ce sa astepti o iarna degeaba.

#157
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
ce facem cu mustatile pentru stalpi care, dupa ce vor sta o iarna intreaga in aer liber, vor fi bune de aruncat la gunoi? Eu nu m-as apuca de constructie daca nu o termini la rosu anul asta...las-o naibii asa si incepi la primavara....cu 100-200 lei inchiriezi un mai compactor si o zi intreaga bati pamantul ala in casete de dracii il ia...spor

#158
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Le vom da cu lapte de ciment :)

#159
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Daca le dai cu lapte de ciment nu mai ruginesc?

#160
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostFetcu, on 02 mai 2017 - 17:11, said:

Daca le dai cu lapte de ciment nu mai ruginesc?

Brawnie exagerează puțin. Evident nu e bine sa ruginească armăturile dar otelul beton nu pătește nimic in 2-3 luni expus elementelor. Poate dacă stai la malul marii e necazul mai mare. In mod normal formează un strat de oxid superficial care protejează împotriva coroziunii .Am citiva colaci de fier din 2015 si au stat afara. Dai cu mina pe ei si se curată impecabil, deci nu e dracul chiar așa de negru. Nu le dai cu nimic.

#161
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
La noi la tara sincer se practica foarte des treaba asta. Lumea nu are bani gramada si face fiecare cum poate...

Astazi am primit proiectul :D urmeaza sa scot autorizatia. Echipa am gasit dar nu stie sigur daca are timl de mine anul asta(posibil doar temelia) pretul fiind 60 euro mp

#162
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Le pretul asta sper ca vorbesti despre o firma (serioasa). Daca nu, keep searching.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate