Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cont pe site-uri ale caselor de pariuri

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
1cris1

1cris1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.01.2017
Buna seara!

In seara am vrut sa-mi fac cont pe un site al unei case de pariuri, am fost surprins sa vad ca imi cer CNP-ul... sunt putin speriat de treburile astea cu datul CNP-ului. E in regula?

#2
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Da, e in regula. Trebuie sa il dai pentru a putea fi impozitat.

Edited by baliosss, 07 February 2017 - 23:59.


#3
1cris1

1cris1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.01.2017

View Postbaliosss, on 07 februarie 2017 - 23:59, said:

Da, e in regula. Trebuie sa il dai pentru a putea fi impozitat.
Multumesc pentru raspuns Posted Image
Ti-as da si-un like, dar nu ma lasa...

Edited by 1cris1, 08 February 2017 - 00:21.


#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
Asa este. Multe situri cereau la intamplare si pana acum copii scanate de pe buletin + scan de pe o factura curent, telefon, ceva, de pe adresa pe care ai declarat-o, iar daca primeai cererea asta nu mai puteai juca/retrage pana nu le trimiteai, nu-i ceva nou. Daca imi aduc bine aminte, 888 cand a introdus noua platforma pentru romani, au zis la inscriere ca poti sa-ti faci cont, poti sa depui si sa joci, dar nu o sa poti retrage pana nu trimiti si scanare de pe buletin.
Poate ca pare ciudat dar e si o masura de securitate chestia asta.

Edited by Phobos, 08 February 2017 - 00:28.


#5
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View Post1cris1, on 07 februarie 2017 - 23:54, said:

Buna seara!

In seara am vrut sa-mi fac cont pe un site al unei case de pariuri, am fost surprins sa vad ca imi cer CNP-ul... sunt putin speriat de treburile astea cu datul CNP-ului. E in regula?
Da e in regula. ITi  poate cere si altceva copie permis, pasaport.
Daca retragi trebuie sa completezi o cerere sau ceva de genu la Anaf.si sa astepti sa iti vina acasa o scrisoare sau ceva de genu ca sa platesti impozit de 1 % ca daca nu risti amenda de 5000 lei noi.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Post1cris1, on 07 februarie 2017 - 23:54, said:

Buna seara!

In seara am vrut sa-mi fac cont pe un site al unei case de pariuri, am fost surprins sa vad ca imi cer CNP-ul... sunt putin speriat de treburile astea cu datul CNP-ului. E in regula?

Pai sunt obligate sa raporterze la ANAF cat castigi. Vezi ca, daca n-ai job, ANAF calculeaza CASS la salariul minim si iti trimite cat ai de plata, alaturi de impozitul pe venit care inca e de 16% (pana baga PSD cota progresiva pentru chiaburi)

#7
1cris1

1cris1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.01.2017
Trebuia sa spuneti asta până sa-mi fac un cont:))) l-am facut deja, nu-s parior înrăit, bag din cand in cand la Polonia, deci aș plăti degeaba...
Oricum, inca nu le-am trimis nimic... poze cu ce-mi cereau.

Edited by 1cris1, 08 February 2017 - 08:36.


#8
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Se rezolva in Photoshop. :))

#9
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostUn-ZeU, on 08 februarie 2017 - 03:31, said:

Daca retragi trebuie sa completezi o cerere sau ceva de genu la Anaf.si sa astepti sa iti vina acasa o scrisoare sau ceva de genu ca sa platesti impozit de 1 % ca daca nu risti amenda de 5000 lei noi.
Prostii!

#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View Postrosix, on 08 februarie 2017 - 07:09, said:

Vezi ca, daca n-ai job, ANAF calculeaza CASS la salariul minim si iti trimite cat ai de plata, alaturi de impozitul pe venit care inca e de 16% (pana baga PSD cota progresiva pentru chiaburi)

Din cate stiu, conform noului cod fiscal, veniturile din jocurile de noroc nu mai intra in categoria veniturilor pentru care platesti la sanatate. Mi se pare si normal, din moment ce vorbim de retrageri, nu de profit.

In plus, nu stiu daca nu cumva casele de pariuri cu sediul in Romania iti retin impozitul la sursa (chiar si online), caz in care nu mai ai nimic de declarat la ANAF.

View Post1cris1, on 08 februarie 2017 - 08:26, said:

Trebuia sa spuneti asta până sa-mi fac un cont:))) l-am facut deja, nu-s parior înrăit, bag din cand in cand la Polonia, deci aş plăti degeaba...
Oricum, inca nu le-am trimis nimic... poze cu ce-mi cereau.

Unde ti-ai facut cont? Da-le un telefon sau du-te la un ghiseu la ei si intreaba concret: "daca joc la voi, pe site, online, cum mi se retine impozitul? La sursa sau trebuie sa-l declar eu la ANAF?" Si cu asta basta. Daca e "la sursa", te doare la basca.

Edited by Phobos, 12 February 2017 - 17:11.


#11
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Am cont la superbet si am vrut sa retrag pt prima oara o suma de bani si imi pun tot felul de piedici. Ba ca trebuie sa trimit o poza dupa CI si cardul de pe care am alimentat, ba ca trebuie sa trimit o factura la utilitati. Dupa ce comentez, le trimit ce cer dar acum gasesc altceva. Acum vreo luna o cunostinta a alimentat contul meu cu 20 lei pt un bilet dar nu a fost castigator, Acum insista sa trimit poza cu CI si card si de la acea persoana. E normal ce fac ei ?

#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
Pai depinde ce inseamna "normal".

Da, e normal sa-ti fie cerute tot felul de acte, de fapt e spre binele tau, in momentul in care ai bani mai multi stocati in cont, nu ti-ar place sa te trezesti intr-o dimineata cu 0 lei ca ti i-a retras altul. Cum am patit eu. N-aveam foarte multi, dar tot nu-i placut. 380 $.

Oricum nu esti prea protejat, insa e o masura in plus.


Acuma, daca se exagereaza sau nu cu cererile astea, in cazul tau, nu stiu ce sa zic, mi se pare prea mult chestia aia cu CI de la prietenul tau. Pai cum adica sa trimiti buletinu` altuia? Pai daca te cunoaste omul de pe internet? Pe 888 de exemplu am trimis catorva jucatori bani cu imprumut, si nu-i stiam decat de la masa de joc, nici macar nu erau romani. No, ia-le la aia buletinul.

Eu nu stiu cum e la superbet, dar daca zici ca omul ti-a alimentat contul...  asta inseamna ca softul lor permite transfer de bani, sau cum?

Edited by Phobos, 01 March 2017 - 11:05.


#13
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Si ei o tin tot cu siguranta contului. Dar e aberant sa-mi ceri sa trimit copie dupa CI si cardul omului daca eu iti confirm ca mi-a alimentat contul cu 20 lei, bani pe care i-am pierdut atunci la un bilet. Am trimis pt mine tot ce au cerut ca e contul meu, CI, card si factura utilitati si ei o tin cu treaba asta, in conditile in care a alimentat nu a retras bani. Am cerut sa inchida contul si asta e. Raman cu paguba unor bani pe care nu-i am avut. Daca o sa mai pun vreodata o sa pun un bilet in agentie si gata. La noi online-ul e un bau-bau la toate. Tot la hartii si caietele suntem. Nu-mi face placere sa intru in agentie si am spus ca e o vaianta ok  sa depui de acasa, joci de acasa si primesti banii acasa. Daca nu ma insel pt o suma retrasa pe online trebuie declarat la fisc si platit impozit? Ceea ce la egntie nu e asa. Asta se vrea, doar la pacanele nu cu telefonul sau tableta in fotoliu de acasa.
PS: Contul a fost alimentat cu sume mici astfel: depunere personala in agentie, cardul meu si odata cardul prietenului. Eram intr-o seara la un pahar si am zis de fun sa punem la niste meciuri in NBA si de acolo mi se trage.

Edited by Ditian, 01 March 2017 - 12:13.


#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
Dar totusi cum a "alimentat" prietenul ala contul? Prin ce metoda, ma refer.

#15
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
In contul meu am ales depunere suma online, am ales suma minima de 20 lei, tipul cardului, am precizat numele posesorului de card si cifrele pe care le-au cerut inclusiv cvv-ul si aproape instant au aparut banii in cont. Vad ca invers e mai greu!

#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View PostDitian, on 01 martie 2017 - 15:25, said:

In contul meu am ales depunere suma online, am ales suma minima de 20 lei, tipul cardului, am precizat numele posesorului de card si cifrele pe care le-au cerut inclusiv cvv-ul si aproape instant au aparut banii in cont. Vad ca invers e mai greu!

Am intrebat prin ce metoda ti-a alimentat prietenul contul, nu tu.

Sau era cardul lui!?

Edited by Phobos, 01 March 2017 - 16:20.


#17
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Era cardul lui!
Ce am descris mai sus ea situatia in care a alimentat cu cardul lui.

Edited by Ditian, 01 March 2017 - 19:22.


#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
In mod normal nici nu ar fi trebuit sa-ti dea voie sa folosesti un card care nu e pe numele tau, nici la depuneri, nici la retrageri. Faptul ca te-au lasat inseamna ca nu-s prea preocupati de securitatea conturilor, dupa parerea mea.

Probabil si-au dat seama si ei ca au gresit sau ca au lipsuri in verificarea cardurilor, lasandu-te sa alimentezi cu un card care nu era al tau, si acum iti cer probe suplimentare. Foarte bine fac, zic eu, ca verifica situatia mai in detaliu, insa nu trebuia sa va lase sa faceti asa ceva din start.

Practic ce ati facut voi s-ar incarda asa, un pic, la frauda. Tie ti-ar conveni sa iti gaseasca cineva cardul pe jos si sa te trezesti ca banii de pe el ti-au fost jucati la pacanele?

Eu nu zic ca tu ai fost de rea credinta, insa acuma ei, daca ar fi seriosi macar in al 12-lea ceas, iti cer copiile alea de pe buletine asa cum au facut, si daca nu le trimiti tot ce ti-au cerut ar trebui sa-ti inchida contul.

Edited by Phobos, 05 March 2017 - 01:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate