Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

stick(usb flash disk) blocat sau in carantina ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
scuze s-ar putea sa nu fi postat unde trebuie, problema mea este urmatoarea : am un sticked 8GB cu diverse aplicatii uzuale, documente private, poze de familie ,etc ocupat cam 80%, toate bune si frumoase pana azi cand l-am introdus intr-un laptop nou un asus cu win. 10 pro care mi-a detectat virusi si pana sa ma dumiresc , eram intr-o discutie, l-am scos imediat ce am vazut dar acum desi stickul este inca ocupat 80% imi spune ca-i gol si nu mai pot sa am acces la ce aveam inainte ?, sa fie blocat ? sau pus in carantina de windows diffender (antivirusul cel continea sistemul de operare win 10 de pe laptop) ?, va rog ajutati-ma ?, cu stima

#2
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Am patit si eu asta. Probabil ca virusul este prezent in laptop-ul in care l-ai introdus. In cazul meu documente erau prezente pe stick dar pe orice laptop cu exceptia celui virusat aparea pe stick doar un short-cut desi spatiul era evident ocupat. Eu am introdus din nou sick-ul in laptop-ul virusat (care vedea structura originala a stick-ului) si am trimis documentele prin mail apoi am formatat stick-ul (evident intr-un laptop fara virusi).

Edited by Toxic00, 07 February 2017 - 21:20.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
Detaliaza: ocupat 80% dar spune ca e gol. Cine spune?

Verifica.

#4
dan2626

dan2626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 14.02.2009
La un pc cu antivirus oprit sau lpsa antivirus :  
1= recuperezi datele cu EaseUS Data Recovery Wizard Professional  sau alt soft asemanator(chiar daca arata gol) sa nu incerci reformatare/rescriere cu alte date ca pierzi ce aveai pe stick
2= dupa ce ai salvat reformatezi stickul si copia o scanezi de virusi daca e nevoie .
bafta

Edited by dan2626, 07 February 2017 - 21:43.


#5
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
cind introduc stickul fie in p.c fie in laptop fie chiar si in laptopul ce a creeat problema , mesajul la deschidere este : '' This folder is empty''iar pe click dreapta la propietati la general in cercul ce exprima continutul informationalimi arata 6,7GB used space dar nu vad ce contine ?, exista vreo aplicatie ce-mi poate salva continutul nu de stick este problema !, va rog

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
dan2626 ti-a dat toate detaliile
cauta si tu pe googleca nu e greu: recover files from USB stick

Alta data nu mai folosi stick-ul ca spatiu de stocare. Hdd extern folosit doar pentru asa ceva e cea mai buna optiune.

Edited by tehnics, 07 February 2017 - 22:04.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
USB show te rezolva rapid.

#8
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 19.11.2006
Mulți colegi au venit pe la mine cu o problemă asemănătoare. De obicei cu Show hidden files apareau pe stick intr-un folder cu un nume mai ciudat. Pe un calculator sau laptop cu un antivirus bun de obicei kasp.. sau orice antivirus cu licență, copiam fisierele intr-un folder, formatam stick-ul si apoi copiam datele la loc. A mers de fiecare dată. Posted Image

Edited by Zuy, 08 February 2017 - 16:02.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
Ce importanta are daca PC-ul are AV? Fisierele NU sunt virusate.  Doar folderele devin hidden si apar inca 3 fisiere in radacina. Alea se sterg fara problema.
Cel mai simplu cu "USB show" ce face totul in 2 secunde.

#10
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 04.05.2009
Sau mai simplu: USBFix

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate