Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Mama-soacra cu pretentii la divort

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
frate,cu punctul 4 o arzi si tu pervers,cand esti invitat la nunta o dai cotita,ba ca una,ba alta,ori zici ca te-ai pocait si nu ai voie la distractii

#38
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Divorteaza cat de repede de ea.Tribunalul cu partaj=drumuri,taxe nervi soacra langa tine.Zile luni pana se rezolva.Asa ca scutura-ti praful de pe talpi iesind din casa si priveste spre viitor si casca ochii la ce fel de soacra ai si cat de mamoasa e sotia

#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,768
  • Înscris: 20.10.2015
Juridic, TOTUL dobandit dupa casatorie se imparte
Masinile vandute amandoua si impartiti banii sau negociezi.
La nunta nu te mai duci sau mergi singur.
Ai semnat vreun contract cu rudele?
Dar daca-ti murea sotia cum facei cu nuntile?

Moral:
Casa e a soacra-tii. N-ai platit chirie
Masina, soacra-ta a pus bani destui

Eu vad o problema la tine nu la ea.



View Postcleo23, on 07 februarie 2017 - 20:05, said:

Ar fi interesant de aflat si parerea partii adverse. Posibil sa fie lucruri care i-au "scapat" initiatorului.

Corect

View Postgoguboeru, on 07 februarie 2017 - 20:05, said:

Daca nu vrei sa dai masina nu poate sa o ia atat timp cat tu esti in posesia ei.Cine o are in posesie poate sa o pastreze. Ii dai bani pe jumate din valoarea ei .
Vorbeste cu un avocat . Daca vrei recomandari pe PM.

Ce vorbesti?
Si cine-i stabileste valoarea?
In curte poate

Eu i-as propune sa-i las Audi-ul ei.

#40
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,477
  • Înscris: 19.04.2009
Bunurile obtinute impreuna se impart la notar (sau la judecatorie).

Cel mai probabil darul de nunta s-a facut cash, nu cu ordin de plata.
Asa ca baba nu are ce comenta ce-ai facut cu banii.

Acuma, masinile cumparate impreuna trebuie impartite, indiferent pe numele cui sunt (s-ar putea sa gresesc aici, nu stiu exact cum ii cu auto)


Cam tarziu sincer, nu vreau sa-mi inchipui cu ce femeie ai stat, acuma nu ma bag, dar sa bagi divort la 7 zile dupa scandal e cam... fara palarie. Indiferent de motiv.

Lucruri de genul se intampla. Asta este, mergi mai departe. Eu daca as fi in locul tau as pleca (cu mini-ul)


Si faza cu nuntile, ii o tampenie. Nunta voastra a fost facuta pe piloni gresiti.
Scuza-ma ca-ti spun, dar nuntile nu-s ca sa vina neamurile cu neamurile lor. Ca nu faceti nunta pentru ei, o faceti pentru voi. (Asta ca raspuns la "ei nu au venit decat cu 5 familii")

La restul nuntilor poti sa nu mergi Posted Image

ps. ce nunti cu "datorie". Te duci din obligatie sau din placere pentru persoana respectiva?

Eu la o singura nunta am fost de placere (la altele 2 carat de neamuri acum multi ani). Si urmatoarea la care o sa merg probabil o sa fie peste vreo 10 ani, cand gasesc pe altcineva care sa-mi merite prezenta.

Edited by Lex404, 07 February 2017 - 21:06.


#41
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Noaptea mintii pe acest forum...
Apare unu cu o poveste in care baga niste personaje negative si gata, toti simpatizeaza cu el. Chiar asa creduli si lipsiti de viziune sunteti?
Chiar daca n-aveti si varianta celeilalte parti, vi se pare obisnuit ca o femeie sa ceara divort asa fara un motiv serios? Sau ca o soacra sa-si ajute ginerele cu casa si masina si dupa niste ani de zile sa-l dea afara din casa asa fara un motiv? Cate femei ati vazut ca renunta la o casnicie pt ca sotul e gelos si nu o lasa sa se fardeze?! De unde stiti ca omul nu-si bate nevasta si aia s-a saturat?
Macar rezumati-va la sfaturi strict tehnice si nu mai judecati daca nu cunoasteti ce-i familia lor cu adevarat

#42
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View Postmichael78, on 07 februarie 2017 - 19:48, said:

...mama soacra care de fapt nu ma vrut niciodata,ea fiind marul discordiei dintre noi...vrea sa-mi ia masina(audi) ca cica e luata din banii ei.....asta la partaj vorbind.Eu as dorii s-o pastrez si sa le dau despagubire.
...
4)in continuare o sa mai fie nunti,la care eu o sa primesc invitatie si la care trebuie sa dau bani,dar bani care ar trebui sa ii punem jumatate-jumatate.
ROMÂNIA! TE IUBESC!
Nu vreau să te supăr dar era mai productiv să investeşti banii de la nuntă într-o şcoală mai acătării.
Educaţia ţi-ar fi şoptit, de exemplu, că familia-i mult mai importantă decât masina (audi) şi ţi-ar fi sugerat care sunt pârgiile necesare unui nou început, luând în considerare vina ta absolută.
Posted Image

Edited by Peter Blood, 07 February 2017 - 21:56.


#43
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

View PostAlexaLesby, on 07 februarie 2017 - 21:31, said:

De unde stiti ca omul nu-si bate nevasta si aia s-a saturat?
Pe dracu ...
Era la racoare demult, ca in ziua de azi s-au smecherit fatucile.
De cunoscut, normal ca nu cunoastem tot, decat ce se spune p-aici ... datul cu parerea e sport national, nu stiai ??
In schimb, schimbarea asta de atitudine (a femeii), tam-nesam, nu-i chiar asa, un mare woow, o mare necunoscuta.
In ultimul an (am eu o vorba ...) "a intrat dracu-n femei". Stiu o gramada de persoane care au ajuns la limita cu relatiile, dupa zeci de ani, in urma unor certuri iscate din nimic.
Oameni cu situatie, oameni cititi, cu copii mai mici sau mai mari ...

View Posteczorcistul, on 07 februarie 2017 - 21:44, said:

Despre ce datorie tot vorbesti? Ai cerut bani unora ca sa-i primesti la tine la nunta si acum trebuie sa-i restitui?
In unele zone e o traditie, o "datorie", sa mergi la nunta/botezul/inmormantarea/divortul/orice paranghelie a celor ce ti-au venit la nunta/botez/divort/shaormerie ...

Edited by shymano, 07 February 2017 - 21:53.


#44
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Invatare de minte si pentru urmatorii care ii mananca in cur. Daca nu esti sigur 108% ca merita nici sa nu va treaca prin cap. Poti sa te phuti, sa ai copii, job, vacante, casa si toate cele fara sa fii casatorit.

Daca e sa insele unul din cuplu o face si cu acte si fara, daca e sa se razgandeasca unul si sa renunte la relatie pentru altcineva, ghici, se poate intampla si daca are verigheta pe deget si daca nu o are.

La ce va trebuie casatorie cu acte?

Ce mai smechera chestie e logodna cu contract prenuptial. 0 dureri si batai de cap. Logodna e mai mult ca sa-i inchizi gura soacrei. Daca mustaceste, o impachetezi pe fi-sa si o expediezi in origini.

Punct.

#45
Bitz

Bitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 02.12.2005
Chiar daca nu mergi se trimite un plic de obicei...

#46
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postshymano, on 07 februarie 2017 - 21:10, said:

I-as da dauna totala acelui audi ... sa moara ma-sa de inima.
...
M-am spart de atata ras Posted Image

Pt suspiciosi ( despre cum s-au/se desfasoara de fapt lucrurile ) : initiatorul a cerut un sfat si a primit ; sa faca si ex-nevasta initiatorului un topic , sa ceara sfaturi si va primi si dansa .

View Postbobalex18, on 07 februarie 2017 - 20:31, said:

fă un copil cu „încă actuala soție” și o să vezi cum totul se schimbă. a mea nevastă avea numai „intenții/pretenții”  de genul ăsta (iar cu soacra era similar) dar după ce a apărut copilul și a văzut cât se poate bizui pe mama ei, nu îndrăznește să zică nici „miau” în casă.
..
Asta e de departe cea mai mare greseala pe care o poti face ; daca relatia scartaie , degeaba pusti 1-10 copchii , ca femeia care te desconsidera nu te va iubi niciodata ci doar te va accepta ca " vaca de muls " ....

#47
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
... si-ti mai bati si joc de saracii copii, care n-au nicio vina ca au parinti prosti.

#48
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,516
  • Înscris: 05.06.2009
du-te la un mediator autorizat, sa va puneti cu totii la masa negocierilor, sa stabiliti cum impartiti bunurile.

#49
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu mai postați offtopic!

#50
all41

all41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.02.2017

View PostYOUR_GOD, on 07 februarie 2017 - 19:56, said:

Ai facturi? Doar asa poti demonstra ci si ce a cumparat.
Eu stiu ca bunurile dobandite in timpul casatoriei cu acte, sunt bunuri comune.

Iar pentru celelalte cu alte mijloace de proba, de exemplu martori.

#51
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,905
  • Înscris: 01.01.2010

View Postall41, on 08 februarie 2017 - 16:52, said:

Iar pentru celelalte cu alte mijloace de proba, de exemplu martori.
Cu martori, lucrurile devin distractive.

#52
unabomber

unabomber

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.08.2012

View Poststormlord, on 07 februarie 2017 - 20:03, said:

In caz ca nu ati inteles, soacra este proprietara apartamentului si a dat darul de nunta, din care s-a luat masina Audi.
Masina cine a cumparato? Daca apare numele tau pe factura este a ta,dar fiind cumparata dupa casatorie atunci nu detii decat 1/2 din masina ! Va trebui sa negociezi cu sotia/soacra daca vrei sa o pastrezi...!Posted Image

#53
dcg3

dcg3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.02.2017

View Postmichael78, on 07 februarie 2017 - 19:48, said:

...

Tot ce ati dobandit in timpul casatoriei se prezuma 50% - 50%, in afara cazului in care poti sa demonstrezi in instanta ca ai contribuit cu mai mult de 50%.

#54
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Soacra cum ar putea dovedi darul? O alta persoana pt viitor poate face vreun act care sa dovedeasca darul pt partaj?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate