Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Mama-soacra cu pretentii la divort

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Sotia are dreptul la jumate din ce a-ti "facut"/cumparat cat timp a-ti fost casatoriti ,casa, masini, frigider ,tablou, mileu, prosop etc.
Soacra daca in actul de vanzare cumparare Audi nu apare ca"procurator fonduri"sau alta denumire, legal nu are nici un drept.
Iar lucrurile din casa  ar trebui impartite intre voi.Daca nu te lasa sa iei ceva dovedesti cumva ca a fost cumparat in timpul casniciei si se imparte sau hotarati de comun acord
cine il ia iar celalalt primeste bani pe jumate din valoare sau va compensati cu altceva.
Daca nu vrei sa dai masina nu poate sa o ia atat timp cat tu esti in posesia ei.Cine o are in posesie poate sa o pastreze. Ii dai bani pe jumate din valoarea ei .
Vorbeste cu un avocat . Daca vrei recomandari pe PM.

#20
cooze28

cooze28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 30.09.2016
teoretic tot ce e pe numele tau sau al ei se imparte. vinde prima masina si fa ceva cu banii......si cu a doua imparti la doi

#21
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016
Totul se imparte la 2. Incearca sa te intelegi cu viitoarea fosta sotie cum impartiti bunurile.
Daca nu se poate cu frumosul atunci cere o evaluare a bunurilor si despagubeste jumatatea...
Daca nu te tin nervii eu zic sa lasi de la tine si sa-ti vezi de viata chiar daca pierzi o masina.

#22
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postgoguboeru, on 07 februarie 2017 - 20:05, said:

...
mileu,
...
Off topic ( scuze )  : Asta e de departe cea mai tare replica , 10 cu steluta .

#23
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Ia-ti cel mai bun prieten, vinde-i lui ambele masini, pe o suma modica ... si le dai prin gurita.
Ce ramane nevandut si e pe numele vreunuia diontre voi, impartiti intre voi doi si atat, soacra poate decat sa stea la coada, daca vrea si ea "s-o pupe".
LE: poti sa gasesti chiar 2 prieteni, sa le vinzi separat ... asa cred ca-i mai indicat.

Edited by shymano, 07 February 2017 - 20:10.


#24
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca face asta inainte sa inceapa divortul , da , poate face manevra asta .

#25
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Cu cat mai repede, cu atat mai bine ...

#26
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Ce noroc au unii...sa repare aparate stricate si sa le vanda pe olx !!!!!!!!!!!...Si din banii aia sa-si ia masina !!!!!!!!!!!!!! Lasa-le restul si du-te cu cooperul dumitale !!!!!!!!!!!! Nu oricine scoate atatia bani din afacerea asta. SUNT ALTII CARE NU VAND...SI MULTI CARE IAU ''TEPE'' de la nemernici care le vand aparate defecte !!!!!!!!!!!!!!!!

#27
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
E trist daca dupa atatia ani astea sunt problemele la care e nevoie de sfaturi.

#28
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
fă un copil cu „încă actuala soție” și o să vezi cum totul se schimbă. a mea nevastă avea numai „intenții/pretenții”  de genul ăsta (iar cu soacra era similar) dar după ce a apărut copilul și a văzut cât se poate bizui pe mama ei, nu îndrăznește să zică nici „miau” în casă.

legal, totul se împarte la doi și deși te-aș sfătui să urmezi sfatul cu vânzarea mașinilor, mai bine fii corect în primul rând față de tine și împarte totul la doi (oare se înțelege ce am vrut să scriu????)

P.S: pe principiul „dragnea, dati-ar dumnezeu un fiu care să-ţi fie frate” poți să faci un copil și cu soacra....

pretențiile soacrei? dacă nu are acte pe împrumut cu voi, poate „să-ți înghită viitorii fii”

Edited by bobalex18, 07 February 2017 - 20:33.


#29
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,623
  • Înscris: 28.11.2001

View Postbobalex18, on 07 februarie 2017 - 20:31, said:

fă un copil cu „încă actuala soție” și o să vezi cum totul se schimbă.
Așa este. Fiind supărată te va băga la viol după care treci la pensie alimentară.Posted Image

Edited by badmania98, 07 February 2017 - 20:38.


#30
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postmichael78, on 07 februarie 2017 - 19:48, said:

1).mama soacra care de fapt nu ma vrut niciodata,ea fiind marul discordiei dintre noi...vrea sa-mi ia masina(audi) ca cica e luata din banii ei.....asta la partaj vorbind.Eu as dorii s-o pastrez si sa le dau despagubire.
2).cu masina de am cumparat-o eu in 2016 la care sotia nu a pus nici un ban....ce se intampla?
3).cu toate lucrurile cumparate impreuna....ce se intampla?
4)in continuare o sa mai fie nunti,la care eu o sa primesc invitatie si la care trebuie sa dau bani,dar bani care ar trebui sa ii punem jumatate-jumatate.

Se prezuma ca ati contribuit egal la bunurile dobandite in timpul casatoriei, deci 1/2 totul. Insa ar trebui demonstrat cine si cu cat a contribuit pentru a se imparti corect bunurile (de ex., ultima masina a fost achizitionata exclusiv din banii tai). In cazul primei masini puteti negocia - e bun comun, fiind cumparata din banii de la nunta, care sunt considerati donatie facuta cuplului.
Nu vad rostul intrebarii nr 4...?

Edited by Arianna-D, 07 February 2017 - 20:49.


#31
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Audi-ul l-au luat cu banii de la ceilati nuntasi...ai lui...ca ai ei nu aveau + o parte de la soacra
...eu asa am inteles.Adica de la aceeia la care trebuie sa mearga...
PS ...ce bine ca nu am facut Nunta...ce probleme as mai fi avut

#32
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Mai bine lasa-ti nevasta si ia-o pe soacra-ta de nevasta.
Sa vezi atunci ce "trage" cu tine ...
Vinde, frate, tot, inainte de a baga actele, si du-te cat mai departe de ele. Sa nu te puna dracu sa-i mai faci si copil, ca esti mancat cu astea ...
La viitoarele nunti te duci cu viitoarea. Sau singur. Nu trebuie neaparat sa dai cat pentru 2, daca esti singur. Intelegi tu schema ...

Edited by shymano, 07 February 2017 - 20:45.


#33
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004

View Postcobi1, on 07 februarie 2017 - 20:07, said:

Off topic ( scuze )  : Asta e de departe cea mai tare replica , 10 cu steluta .
pai am zis si io de "mileu" ca daca se baga soacra precis ca il vrea Posted Image

aaa am uitat de pestele de sticla de pe TV

Edited by goguboeru, 07 February 2017 - 20:45.


#34
michael78

michael78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.02.2017
multi imi spuneti sa ma inteleg cu sotia pe cale amiabila:n-am cu cine parca a "drogat-o"ma-sa....parca i-a spalat creierul;si numarul de telefon si l-a schimbat ca sa nu mai dau de ea;a si amenintat-o ma-sa ca daca se mai impaca cu mine,o da si pe ea afara din apartament;masinile nu pot sa le vand sau sa le trec pe numele unul prieten bun cu suma modica...da,se putea pana in data bagarii divortului;ce copii sa fac cu "actuala sotie" cand asta simt ca ar fii unul dintre motivele divortului;la punctul 4)ma refer caci ar trebuii si fosta nevasta sa puna jumatate din bani  ca sa platesc datoria celor care au fost la mine la nunta.

#35
dan2626

dan2626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 14.02.2009
tribunal = avocat / bani pt plata taxa timbru pe ce vrei sa recuperezi la partaj si alte cheltuieli / rabdare / 2-3 ani min.  / nopti nedormite cu gandul la... / drumuri batute pe la birocrati,tribunal, certuri in familia la care ai revenit sau ai refacut-o s.a.   si dupa ce ai terminat toate astea incep cheltuielite pt executor / timp / ...   Sistemul e facut astfel incat atunci cand 2 se cearta = al 3-lea castiga = adica STATUL si notarul,avocatul,executorul...
La mine a murit tatal meu in 2013 si abia acum in 2017 am terminat cu procesul de partaj (tatal fiind divortat eu ramanand la mama) eu am deschis procesul=eu am platit totul deoarece la mediere copii femeii cu care a fost combinat taica-miu nu au vrut sa ne intelegem . pana la urma am castigat dar dupa aproape 4 ani de procese , bani (aprox 10000 ron) . Taxa de timbru e cea mai mare .

Edited by dan2626, 07 February 2017 - 20:57.


#36
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
tu serios iti faci probleme pt un audi care acum 10 ani a costat 13.000? asta ca sa nu mai zic de datorii fata de cei ce au fost la nunta - ce inseamna asta?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate