Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Mama-soacra cu pretentii la divort

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
michael78

michael78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.02.2017
In 2005 am facut cununia civila,in 2007 nunta,ambele undeva la tara.Cununia civila si nunta au fost facute de catre parintii mei 100% in totalitate.Ca dar de nunta socrii mei ne-au dat cheile de la un apartament,ei neavand oameni,venind la nunta decat cu 5 familii..Cu banii stransi dupa nunta,imediat ne-am cumparat o masina second care a costat 13000 euro(audi) eu inmatriculand-o pe numele meu dar la aceasta suma de 13000 de euro mai punand o parte si mama soacra,si tot imediat dupa nunta ne-am mutat la oras  in apartamentul mamei soacre,ea fiind proprietara in acte.Tot imediat dupa nunta eu m-am angajat la stat.Sotia avea deja 4 ani de munca tot angajata la stat.De atunci toate bune si frumoase pana acum de Revelion cand am avut o cearta mai urata intre mine si sotie,nu ne-am vorbit vre-o cateva zile si pe 5 ianuarie 2017 mi-a zis sa-mi iau" zborul" din acel apartament.Am plecat impreuna cu hainele carate de catre ea la masina....la tara la parintii mei.Pe data de 7 ianuarie a si bagat actele de divort si la motive a precizat ca eram gelos,ca n-o duceam in concedii,ca ma comportam dur cu ea,ca n-o lasam sa rujeze,sa fardeze.Copii nu avem. Precizez caci in acel apartament am cumparat multe lucruri impreuna,am renovat anual.Mai precizez caci pe langa salariu care nu il vedeam la culoare si il consumam impreuna cu al ei in cheltuielile lunare pe gaze,lumina,intretinere,mancare,etc,eu  mai ma ocup cu reconditionatul de aparatura electronica avand un atelier la tara si pe care aparatura reparata o vindeam pe OLX unde ieseau bani frumosi,bani din care in 2016 mi-am mai cumparat o masina(mini couper) inmatriculand-o pe numele meu.
Acum intrebarile sunt:
1).mama soacra care de fapt nu ma vrut niciodata,ea fiind marul discordiei dintre noi...vrea sa-mi ia masina(audi) ca cica e luata din banii ei.....asta la partaj vorbind.Eu as dorii s-o pastrez si sa le dau despagubire.
2).cu masina de am cumparat-o eu in 2016 la care sotia nu a pus nici un ban....ce se intampla?
3).cu toate lucrurile cumparate impreuna....ce se intampla?
4)in continuare o sa mai fie nunti,la care eu o sa primesc invitatie si la care trebuie sa dau bani,dar bani care ar trebui sa ii punem jumatate-jumatate.
Astept pareri.Multumesc.

#2
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
mama soacra o sa o ia prin gurita,cu tot respectul,ce treaba are ea la partaj?

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
frate, legal, ce ai dobandit in timpul casatoriei, e bun comun.
acuma iti spun sincer, nu te mai targui, ia-ti masina mino-cooper si mergi cu dumnezeu. chuar daca aparent pierzi, de fapt castigi. nu iti mai consuma nervii, mai bine cauta alta muiere.

#4
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005

 sebastiansebi, on 07 februarie 2017 - 19:51, said:

mama soacra o sa o ia prin gurita,cu tot respectul,ce treaba are ea la partaj?
Are pentru ca ficasa va spune ce vrea mama.Bunurile dobandite in timpul casatoriei se impart.Pentru renovari daca nu ai dovezi nu intra in discutie.

#5
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ce este dobandit dupa cununie se imparte.
Numai cu martori si judecata poti demonstra cele sustinute de tine.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Ai facturi? Doar asa poti demonstra ci si ce a cumparat.
Eu stiu ca bunurile dobandite in timpul casatoriei cu acte, sunt bunuri comune.

#7
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

 michael78, on 07 februarie 2017 - 19:48, said:

In 2005 am facut cununia civila,in 2007 nunta,ambele undeva la tara.Cununia civila si nunta au fost facute de catre parintii mei 100% in totalitate.Ca dar de nunta socrii mei ne-au dat cheile de la un apartament,ei neavand oameni,venind la nunta decat cu 5 familii..Cu banii stransi dupa nunta,imediat ne-am cumparat o masina second care a costat 13000 euro(audi) eu inmatriculand-o pe numele meu dar la aceasta suma de 13000 de euro mai punand o parte si mama soacra,si tot imediat dupa nunta ne-am mutat la oras  in apartamentul mamei soacre,ea fiind proprietara in acte.Tot imediat dupa nunta eu m-am angajat la stat.Sotia avea deja 4 ani de munca tot angajata la stat.De atunci toate bune si frumoase pana acum de Revelion cand am avut o cearta mai urata intre mine si sotie,nu ne-am vorbit vre-o cateva zile si pe 5 ianuarie 2017 mi-a zis sa-mi iau" zborul" din acel apartament.Am plecat impreuna cu hainele carate de catre ea la masina....la tara la parintii mei.Pe data de 7 ianuarie a si bagat actele de divort si la motive a precizat ca eram gelos,ca n-o duceam in concedii,ca ma comportam dur cu ea,ca n-o lasam sa rujeze,sa fardeze.Copii nu avem. Precizez caci in acel apartament am cumparat multe lucruri impreuna,am renovat anual.Mai precizez caci pe langa salariu care nu il vedeam la culoare si il consumam impreuna cu al ei in cheltuielile lunare pe gaze,lumina,intretinere,mancare,etc,eu  mai ma ocup cu reconditionatul de aparatura electronica avand un atelier la tara si pe care aparatura reparata o vindeam pe OLX unde ieseau bani frumosi,bani din care in 2016 mi-am mai cumparat o masina(mini couper) inmatriculand-o pe numele meu.
Acum intrebarile sunt:
1).mama soacra care de fapt nu ma vrut niciodata,ea fiind marul discordiei dintre noi...vrea sa-mi ia masina(audi) ca cica e luata din banii ei.....asta la partaj vorbind.Eu as dorii s-o pastrez si sa le dau despagubire.
2).cu masina de am cumparat-o eu in 2016 la care sotia nu a pus nici un ban....ce se intampla?
3).cu toate lucrurile cumparate impreuna....ce se intampla?
4)in continuare o sa mai fie nunti,la care eu o sa primesc invitatie si la care trebuie sa dau bani,dar bani care ar trebui sa ii punem jumatate-jumatate.
Astept pareri.Multumesc.
1. Scapa de Audi, sigur valoreaza mult mai putin acum
2. Pastreaza masina din 2016
3. ce fel de lucruri? maruntzisuri?
4. ? Pai o sa mergeti impreuna la nunti? nu inteleg.

#8
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Totul ce s-a dobandit dupa ce v-ati casatorit se imparte la 2 intre tine si fosta sotie , restul is gura-casca care nu au ce cauta la partaj . Daca reusesti sa te intelegi cu sotia amiabil , ok , daca nu va fi cu circ ...
La pct 4 , aici depinde de tine pt ca vei merge singur deci banii pe jumate ( doar partea ta ) .

Edited by cobi1, 07 February 2017 - 19:57.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Lasa totul in urma si priveste la viitor. Sanatatea este cel mai valoros lucru.

#10
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Astea toate le rezolvi la un notar impreuna cu soția, ori la tribunal.
Tu crezi ca cei ce nu te cunosc, nu știu amănunte, știu cum sa împartă bunurile voastre?

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cobi1, on 07 februarie 2017 - 19:56, said:

Daca reusesti sa te intelegi cu sotia amiabil , ok , daca nu va fi cu circ ...

Si recomandatat, altfel castiga altii.

#12
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
pai si ce ar putea spune ma-sa?ala de judeca cred ca se ia dupa acte nu dupa vorbe

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

 gcom61, on 07 februarie 2017 - 19:56, said:

Numai cu martori si judecata poti demonstra cele sustinute de tine.
Asta daca esti gata sa pierzi ani din viata in Instanta.

 sebastiansebi, on 07 februarie 2017 - 19:51, said:

Stiu caz de "intre mama si tine, o aleg pe mama", asa ca crede-ma soacra are intotdeauna un cuvant de spus, cat timp se afla in fruntea lantului trofic (exact cazul de fata).

#14
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 pasilla, on 07 februarie 2017 - 19:58, said:

Si recomandatat, altfel castiga altii.
Sincer e mai bine sa se inteleaga si s-o rezolve rapid ; crede-ma ca nu e placut sa ajungi in instanta cu chitantele / facturile cumparaturilor ... bleah ; mai bine te lipsesti .
P.S. Bine ca nu sunt si copii la mijloc .

Edited by cobi1, 07 February 2017 - 20:03.


#15
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Inițiator, lasă că acum ai mai mult timp liber, poți face și mai multi bani.
Plus ca sunt doar ai tai.

#16
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006
In caz ca nu ati inteles, soacra este proprietara apartamentului si a dat darul de nunta, din care s-a luat masina Audi.

#17
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 stormlord, on 07 februarie 2017 - 20:03, said:

In caz ca nu ati inteles, soacra este proprietara apartamentului si a dat darul de nunta, din care s-a luat masina Audi.
Pai apartamentul e clar ca nu se imparte dar la masina , baba nu poate ridica pretentii ..

#18
cleo23

cleo23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.08.2007
Ar fi interesant de aflat si parerea partii adverse. Posibil sa fie lucruri care i-au "scapat" initiatorului.

Edited by cleo23, 07 February 2017 - 20:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate