Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Puncte de fidelitate Telekom

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,888
  • Înscris: 04.03.2016
Salut!
Am servicii de telefonie fixa (de peste 10 ani) +internet fix de la telekom (de peste 6 ani, anul asta cred ca fac 8 ani - dar nu asta este important).
Platesc lunar in jur de 80 de lei pentru aceste 2 servicii.
Astazi cineva din familie a vrut sa isi daca abonament la telekom mobil iar in cadrul "promotiei" i se oferea un Samsung J5 cadou, DAR cu conditia sa reinosc contractul la ei iar pentru 2 ani + sa imi scada viteza de la internet fix + sa platesc pe luna inca vreo 60 de lei abonamentul la telefonul mobil. Deci facusem un calcul rapid, o suma de 150-160 lei. Tipa de la Germanos ii spune ca DETIN puncte de fidelitate in valoare 2600 lei, este posibil asa ceva ? Ce as putea sa fac cu aceste puncte de fidelitate in afara de a face un abonament la ei la telefonie mobila ? Eu stiam ca aceste puncte erau in urma cu ceva timp la abonament de TELEFONIE MOBILA, in nici un caz la telefonie fixa si internet fix.
Ceva detalii in acest sens ?

P.S specific ca, contractul meu se termina pe  1 noiembrie 2017.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,362
  • Înscris: 01.12.2001
Am avut servicii fixe vreo 20 de ani. Nu am auzit de puncte de fidelitate.

#3
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Incurcate or fi caile, Telekomului...

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Ghiordi, on 07 februarie 2017 - 19:23, said:

Salut!
Am servicii de telefonie fixa (de peste 10 ani) +internet fix de la telekom (de peste 6 ani, anul asta cred ca fac 8 ani - dar nu asta este important).
Platesc lunar in jur de 80 de lei pentru aceste 2 servicii.
Astazi cineva din familie a vrut sa isi daca abonament la telekom mobil iar in cadrul "promotiei" i se oferea un Samsung J5 cadou, DAR cu conditia sa reinosc contractul la ei iar pentru 2 ani + sa imi scada viteza de la internet fix + sa platesc pe luna inca vreo 60 de lei abonamentul la telefonul mobil. Deci facusem un calcul rapid, o suma de 150-160 lei. Tipa de la Germanos ii spune ca DETIN puncte de fidelitate in valoare 2600 lei, este posibil asa ceva ? Ce as putea sa fac cu aceste puncte de fidelitate in afara de a face un abonament la ei la telefonie mobila ? Eu stiam ca aceste puncte erau in urma cu ceva timp la abonament de TELEFONIE MOBILA, in nici un caz la telefonie fixa si internet fix.
Ceva detalii in acest sens ?

Parerea mea este sa nu faci prelungire de contract strict din motive de telefonie mobila fiind atras de nu stiu ce puncte din care poti sa-ti iei nu stiu ce telefon... E o capcana sa te tina in contract 24 de luni, timp in care vei plati la contract mai mult decat face.

#5
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016
Stiu ca sunt off topic dar trebuie sa intreb daca esti multumit de internetul oferit de Telekom?
Mie mi se pare cam scump fata de alti provideri.

#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Ghiordi, on 07 februarie 2017 - 19:23, said:


"Tipa de la Germanos ii spune ca DETIN puncte de fidelitate in valoare 2600 lei, este posibil asa ceva ?."
Am impresia ca tipa respectiva lucreaza sub acoperire (e de fapt angajata Vodafone sau Orange) sau a lucrat pentru Vodafone sau Orange si acum nu stie pentru cine lucreaza ! :)

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Ghiordi, on 07 februarie 2017 - 19:23, said:

Am servicii de telefonie fixa (de peste 10 ani) +internet fix de la telekom.
Platesc lunar in jur de 80 de lei pentru aceste 2 servicii.
Astazi cineva din familie a vrut sa isi daca abonament la telekom mobil iar in cadrul "promotiei" i se oferea un Samsung J5 cadou, DAR cu conditia sa reinosc contractul la ei iar pentru 2 ani + sa imi scada viteza de la internet fix + sa platesc pe luna inca vreo 60 de lei abonamentul la telefonul mobil.
Deci facusem un calcul rapid, o suma de 150-160 lei.

P.S specific ca, contractul meu se termina pe  1 noiembrie 2017.
[ https://i.imgur.com/QK2F1wz.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Adica platesti 80 Lei pt. doua servicii [iar la net ai o viteza mica] si pt. a lua gratis un telefon ce costa 749 Lei la liber ti se cere prelungirea abonamentului la ei pe doi ani si 80 Lei abonamentul separat la cartela SIM ?!
Asta inseamna ca platesti 160 Lei pe trei servicii:
TV, internet si telefon mobil.

Eu zic ca nu merita ! nu merita nici 80 Lei pe cele doua servicii; dar 160 Lei pe 3 servicii ?!
Daca ai in zona ta RDS sau UPC, te sfatuiesc cu tarie sa reziliezi contractul cu Telekom si sa faci altu cu una din cele doua mentionate.
Au viteze mai mari la internet + preturi mai mici  Posted Image

#8
mihai190

mihai190

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 18.07.2013

 Ghiordi, on 07 februarie 2017 - 19:23, said:

Salut!
Am servicii de telefonie fixa (de peste 10 ani) +internet fix de la telekom (de peste 6 ani, anul asta cred ca fac 8 ani - dar nu asta este important).
Platesc lunar in jur de 80 de lei pentru aceste 2 servicii.
Astazi cineva din familie a vrut sa isi daca abonament la telekom mobil iar in cadrul "promotiei" i se oferea un Samsung J5 cadou, DAR cu conditia sa reinosc contractul la ei iar pentru 2 ani + sa imi scada viteza de la internet fix + sa platesc pe luna inca vreo 60 de lei abonamentul la telefonul mobil. Deci facusem un calcul rapid, o suma de 150-160 lei. Tipa de la Germanos ii spune ca DETIN puncte de fidelitate in valoare 2600 lei, este posibil asa ceva ? Ce as putea sa fac cu aceste puncte de fidelitate in afara de a face un abonament la ei la telefonie mobila ? Eu stiam ca aceste puncte erau in urma cu ceva timp la abonament de TELEFONIE MOBILA, in nici un caz la telefonie fixa si internet fix.
Ceva detalii in acest sens ?

P.S specific ca, contractul meu se termina pe  1 noiembrie 2017.

Fugi de Telekom.

#9
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,888
  • Înscris: 04.03.2016

 dorin_2k, on 07 februarie 2017 - 19:31, said:

Am avut servicii fixe vreo 20 de ani. Nu am auzit de puncte de fidelitate.
Nici eu pana astazi, asta i sa spus fratelui meu azi cand sa interesat de un abonament de mobil la ei

 ph13xlv, on 07 februarie 2017 - 19:32, said:

Incurcate or fi caile, Telekomului...
Incurcate si mai ales jegmaneala pe fata Posted Image

 rosix, on 07 februarie 2017 - 19:35, said:

Parerea mea este sa nu faci prelungire de contract strict din motive de telefonie mobila fiind atras de nu stiu ce puncte din care poti sa-ti iei nu stiu ce telefon... E o capcana sa te tina in contract 24 de luni, timp in care vei plati la contract mai mult decat face.
Asta incerc sa conving si eu pe fratele meu, sper sa il conving sa scap de telekom!!!!


 mephistotel, on 07 februarie 2017 - 19:46, said:

Stiu ca sunt off topic dar trebuie sa intreb daca esti multumit de internetul oferit de Telekom?
Mie mi se pare cam scump fata de alti provideri.
Scump ? Foarte scump !!!
In primul an cand am bagat de la ei net eram 100% multumit (oricum era singura optine pe care o aveam in acel moment), cu timpul acel 100% a scazut iar in momentul de fata este am de 5% multumit de ei, in urma cu 1 an si ceva chiar dupa ce am reinoit contractul cu ei au venit in zona mea cei de la UPC, iar acum astept luna noiembrie sa REZILIEZ contractul cu telekom!!!
In momentul de fata am doar 2 oferte in zona mea: Telekom - viteza maxima 12Mbps, si UPC - cred ca 500Mbps ...

 stlk, on 07 februarie 2017 - 19:46, said:

Am impresia ca tipa respectiva lucreaza sub acoperire (e de fapt angajata Vodafone sau Orange) sau a lucrat pentru Vodafone sau Orange si acum nu stie pentru cine lucreaza ! Posted Image

 super8, on 07 februarie 2017 - 19:51, said:

Adica platesti 80 Lei pt. doua servicii [iar la net ai o viteza mica] si pt. a lua gratis un telefon ce costa 749 Lei la liber ti se cere prelungirea abonamentului la ei pe doi ani si 80 Lei abonamentul separat la cartela SIM ?!
Asta inseamna ca platesti 160 Lei pe trei servicii:
TV, internet si telefon mobil.

Eu zic ca nu merita ! nu merita nici 80 Lei pe cele doua servicii; dar 160 Lei pe 3 servicii ?!
Daca ai in zona ta RDS sau UPC, te sfatuiesc cu tarie sa reziliezi contractul cu Telekom si sa faci altu cu una din cele doua mentionate.
Au viteze mai mari la internet + preturi mai mici  Posted Image
La ce servicii au in momentul de fata in zona mea, nici 20 de lei nu le-as plati pentru servicii, pentru ca telefon fix NU vorbesc la el si platesc bineinteles abonament, viteza la net de rahat rau de tot!!!
Aici am vazut si eu si de aceea ma opun impotriva fratelui meu, in noiembrie imi expira contractu cu telekom si vreau sa bag de la UPC ca doar oferta asta am in zona mea, adica Telekom sau UPC, atat am in zona mea.

 mihai190, on 07 februarie 2017 - 20:21, said:

Fugi de Telekom.
Incerc si sper sa reusesc sa scap cat mai repede de ei.

Ma mai enervat de curand ca nu imi vine factura la timp, am data scadenta pe 20 ale lunii, factura vine pe 24-25, la astia daca intarzii o zi iti baga penalitati!!!!

Edited by Ghiordi, 07 February 2017 - 21:02.


#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Si ce faci ? stai sa platesti in rate 480 Lei 6 luni la Telekom cand poti sa platesti acum sa reziliezi contractul si sa te duci la UPC sa faci abonament la acelasi pret ca la Telekom dar cu internet de 500 Mbps ?!
[ https://i.imgur.com/crf1S32.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si daca vrei sa platesti mai putin decat la Telekom, tot ai garantata o viteza de 300 Mpsc  Posted Image

Daca ai posibilitatea, rezilieaza contractul acum; e pacat sa te chinui 6 luni pana la incheiere.

#11
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006

 Ghiordi, on 07 februarie 2017 - 19:23, said:

Salut!
Am servicii de telefonie fixa (de peste 10 ani) +internet fix de la telekom (de peste 6 ani, anul asta cred ca fac 8 ani - dar nu asta este important).
Platesc lunar in jur de 80 de lei pentru aceste 2 servicii.
Astazi cineva din familie a vrut sa isi daca abonament la telekom mobil iar in cadrul "promotiei" i se oferea un Samsung J5 cadou, DAR cu conditia sa reinosc contractul la ei iar pentru 2 ani + sa imi scada viteza de la internet fix + sa platesc pe luna inca vreo 60 de lei abonamentul la telefonul mobil. Deci facusem un calcul rapid, o suma de 150-160 lei. Tipa de la Germanos ii spune ca DETIN puncte de fidelitate in valoare 2600 lei, este posibil asa ceva ? Ce as putea sa fac cu aceste puncte de fidelitate in afara de a face un abonament la ei la telefonie mobila ? Eu stiam ca aceste puncte erau in urma cu ceva timp la abonament de TELEFONIE MOBILA, in nici un caz la telefonie fixa si internet fix.
Ceva detalii in acest sens ?

P.S specific ca, contractul meu se termina pe  1 noiembrie 2017.

Nu exista puncte de fidelitate la T. Am multe abonamente la ei si punctele de fidelitate sunt ceva inexistent. Au ceva de genul dar pe partea de business. In functie de abonamentul semnat si de perioada contractuala primesti fie echipamente, fie "buget". Si asta daca nu il folosesti, expira in doi ani pe partea de servicii mobile si in 6 luni pe partea de servicii fixe. Iti spun sigur asta pentru ca am avut de recuperat un buget de 800 euro expirat, si s-a rezolvat destul de greu, cu mailuri, aprobari peste aprobari si alte alea, a transpirat managerul de cont ca sa il urce iar pe cont.

Las-o pe desteapta de la Germanos, cere oferta de prelungire servicii fixe + numar de telefon mobil in pachet Magenta One, te scoti sub 100 lei cu toate. Sau mai bine da mesaj aici pe forum colegului @dic_star79 , e reprezentant T si iti face oferta buna.

#12
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Sunt niste carnati obositi pe ultimul drum. Nu merita ce ti.au propus. Ai nevoie de telefon? Poti lua ce vrei fara sa te legi la cap. Banuiesc ca trag cu dintii acum de clienti, ca sa aiba ce vinde/portofoliu.
Am avut 2 ab la ei, trecute dupa vreo 8 ani pe cartela, la prelungire imi dadeau reducere 1.50E, am zis pas, mai ales ca foloseam mai mult in roaming. Practic nu foloseam la nimic beneficiile ab, in afara ca puteam vb linistit fara sa reincarc, dar uite ca de cand cu tehnologia, imi reincarcam online in maxim 1 minut, iar ce m.a scos din sarite, culmea, aveam tarife mai mari decat pe cartela in roaming
Iar zilele trecute, ma suna ca imi ofera nu stiu ce.beneficii ca am fost "ales" sa am parte ele. Am inchis scurt discutia, ca nu am vrut sa am vreo surpriza, dupa ce donsoara ma intreaba sa zic clar daca sunt de acord cu inregistrarea convorbirii, citind pe aici ca pot interpreta orice da, ca pe o aprobare a ceea ce prezinta ei. Stiu, paranoia :) De curiozitate, ce iti pot oferi la cartela?

Edited by Karogs, 07 February 2017 - 23:13.


#13
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,888
  • Înscris: 04.03.2016

 super8, on 07 februarie 2017 - 21:22, said:

Si ce faci ? stai sa platesti in rate 480 Lei 6 luni la Telekom cand poti sa platesti acum sa reziliezi contractul si sa te duci la UPC sa faci abonament la acelasi pret ca la Telekom dar cu internet de 500 Mbps ?!
Si daca vrei sa platesti mai putin decat la Telekom, tot ai garantata o viteza de 300 Mpsc  Posted Image

Daca ai posibilitatea, rezilieaza contractul acum; e pacat sa te chinui 6 luni pana la incheiere.
Stiu de pachetele de la UPC, eu momentan am doar televiziune( fara receiver si alte echipamente, pur si simplu intra cablul in televizor ) :D
Iti dai seama ca nu ma vor lasa sa termin cu ei contractul, vor incepe ca trebuie sa platesti nu stiu cat ca sa renunti la ei ... ca e un contract la mijloc si chestii de genul ....

 chris_t, on 07 februarie 2017 - 21:38, said:


Nu exista puncte de fidelitate la T. Am multe abonamente la ei si punctele de fidelitate sunt ceva inexistent. Au ceva de genul dar pe partea de business. In functie de abonamentul semnat si de perioada contractuala primesti fie echipamente, fie "buget". Si asta daca nu il folosesti, expira in doi ani pe partea de servicii mobile si in 6 luni pe partea de servicii fixe. Iti spun sigur asta pentru ca am avut de recuperat un buget de 800 euro expirat, si s-a rezolvat destul de greu, cu mailuri, aprobari peste aprobari si alte alea, a transpirat managerul de cont ca sa il urce iar pe cont.

Las-o pe desteapta de la Germanos, cere oferta de prelungire servicii fixe + numar de telefon mobil in pachet Magenta One, te scoti sub 100 lei cu toate. Sau mai bine da mesaj aici pe forum colegului @dic_star79 , e reprezentant T si iti face oferta buna.
Eu abia astept sa scap de "marele" T :)) , abia astept sa se termine contractul si sa il reziliez, NU mai vreau asa "oferte bune" de la ei la "pret mic" :)))


 Karogs, on 07 februarie 2017 - 23:05, said:

Sunt niste carnati obositi pe ultimul drum. Nu merita ce ti.au propus. Ai nevoie de telefon? Poti lua ce vrei fara sa te legi la cap. Banuiesc ca trag cu dintii acum de clienti, ca sa aiba ce vinde/portofoliu.
Am avut 2 ab la ei, trecute dupa vreo 8 ani pe cartela, la prelungire imi dadeau reducere 1.50E, am zis pas, mai ales ca foloseam mai mult in roaming. Practic nu foloseam la nimic beneficiile ab, in afara ca puteam vb linistit fara sa reincarc, dar uite ca de cand cu tehnologia, imi reincarcam online in maxim 1 minut, iar ce m.a scos din sarite, culmea, aveam tarife mai mari decat pe cartela in roaming
Iar zilele trecute, ma suna ca imi ofera nu stiu ce.beneficii ca am fost "ales" sa am parte ele. Am inchis scurt discutia, ca nu am vrut sa am vreo surpriza, dupa ce donsoara ma intreaba sa zic clar daca sunt de acord cu inregistrarea convorbirii, citind pe aici ca pot interpreta orice da, ca pe o aprobare a ceea ce prezinta ei. Stiu, paranoia Posted Image De curiozitate, ce iti pot oferi la cartela?
Eu am telefon, fratele meu era cel ce vroia sa isi schimbe telefonul, dar pana la urma cred ca l-am convins sa renunte la ideea asta si cred ca am gasit alta solutie :D
Eu am renuntat la ei la cartela, m-am portat la Vodafone de aproape 1 an si sunt 95% multumit, acum vreau sa ma portez la digi la abonament.

#14
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
1.Exista Limita de Credit,poti face rate la ei pe unele telefoane de la ei.
Eu am "PUNCTE" in val de 1300lei.

#15
all41

all41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.02.2017

 dorin_2k, on 07 februarie 2017 - 19:31, said:

Am avut servicii fixe vreo 20 de ani. Nu am auzit de puncte de fidelitate.
Si eu sunt abonatul lor la toate serviciile, dar nu mi-au spus vreodata ca as putea obtine in vreun fel puncte de loialitate. La Vodafone, da am puncte.

#16
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,888
  • Înscris: 04.03.2016

 Nimcid25, on 08 februarie 2017 - 15:33, said:

1.Exista Limita de Credit,poti face rate la ei pe unele telefoane de la ei.
Eu am "PUNCTE" in val de 1300lei.
Si ce pot face cu ele in afara sa imi fac abonament la tel mobila si sa imi dea un "telefon gratis" ?
Pot plati facturile de tel fixa si internet fix cu aceste "puncte" ?

Edited by Ghiordi, 08 February 2017 - 18:40.


#17
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Nimic.
Nu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate