Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema calitate somn

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
Salut! In primul rand daca nu am postat unde trebuie imi cer scuze.

Problema sta cam asa: De o luna incoace calitatea somnului meu a devenit asa de proasta incat ma trezesc mai obosit decat eram seara.
Ore de somn destule am, de la 21:00 - 23:00 (Depinde de zi) dorm pana la 6:30 - 8:00 (Depinde de zi).
Surse de stres in viata nu prea am. Am o viata ok, iar stres nu prea exista in viata mea.
Schimbarea patului nu ar fi o optiune...

Intrebarea mea este: (am 2)
  • Pe termen lung exista probleme care ar putea aparea inafara de oboseala?
  • Cum as putea rezolva?
Daca nu am dat destule detalii intrebati-ma, iar eu voi face tot posibilul sa va raspund!


Multumesc anticipat! Si va rog sa imi scuzati greselile gramaticale (Daca exista, iar daca exista va rog sa mi-le indicati).

O seara faina!

#2
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Cat bei?
Alcoolul regulat, dereguleaza somnul. Adormi repede, dar somnul e obositor.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Varsta? Ce muncesti?

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cata miscare in aer liber faci zilnic ?

#5
stihia

stihia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 08.09.2006
Ai probleme cu coloana? Daca da... mergi la un control. Altfel ai sa ai probleme belele (din ce in ce mai mari) toata viata.
Alte simptome in afara de oboseala?

Greselile gramaticale exista, dar trebuie sa faci efortul de a le gasi si corecta singur - e cel mai bine asa.
Cum am facut eu la propriul post.    Posted Image

Edited by stihia, 07 February 2017 - 18:44.


#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
O posibila cauza a tulburarilor de somn este dereglarea functionarii tiroidei. Daca esti supraponderal, ar putea fi vorba despre apnee in somn.

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Respiri greu, ai deviatie de sept, polipi, etc?

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ce inseamna "calitate"? Ai probleme de mediu (zgomote, temperatura nepotrivita - de obicei e bine sa nu dormi in foarte mare caldura!, etc) ?
Virsta?

#9
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014

 aaddyy2005, on 07 februarie 2017 - 18:31, said:

Cat bei?
Alcoolul regulat, dereguleaza somnul. Adormi repede, dar somnul e obositor.
Doar apa / suc beau.

 dorin_2k, on 07 februarie 2017 - 18:38, said:

Varsta? Ce muncesti?
20. Momentan nimic.

 pasilla, on 07 februarie 2017 - 18:39, said:

Cata miscare in aer liber faci zilnic ?
30 minute pe putin.

 stihia, on 07 februarie 2017 - 18:40, said:

Ai probleme cu coloana? Daca da... mergi la un control. Altfel ai sa ai probleme belele (din ce in ce mai mari) toata viata.
Alte simptome in afara de oboseala?
Doar oboseala. Probleme cu coloana nu cred ca am.

 corinadaniela, on 07 februarie 2017 - 18:43, said:

O posibila cauza a tulburarilor de somn este dereglarea functionarii tiroidei. Daca esti supraponderal, ar putea fi vorba despre apnee in somn.
Nu sunt supraponderal, dar sunt grasut, 85kg la 1.72.

 Friskey, on 07 februarie 2017 - 18:45, said:

Respiri greu, ai deviatie de sept, polipi, etc?
Respir la un ritm ok as spune..

 f300, on 07 februarie 2017 - 18:50, said:

Ce inseamna "calitate"?
Ai probleme de mediu (zgomote, temperatura nepotrivita - de obicei e bine sa nu dormi in foarte mare caldura!, etc) ?
Virsta?
Calitate - adica sa ma trezesc odihnit.
Zgomote nu prea exista, inafara de zgomotele de pe strade, temperatura e ok (18-20 grade C)
20.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Ce s-a intamplat in viata ta, in familia ta in urma cu o luna-doua ? Poti face legatura intre un eveniment, o intamplare de acum o luna si momentul aparitiei oboselii ?

#11
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014

 corinadaniela, on 07 februarie 2017 - 18:53, said:

Ce s-a intamplat in viata ta, in familia ta in urma cu o luna-doua ? Poti face legatura intre un eveniment, o intamplare de acum o luna si momentul aparitiei oboselii ?
Pai... nu prea s-a intamplat nimic in familia mea... Familia nu e o problema, sunt in relatii super bune cu ei.
Edit: Acum 2 luni m-am despartit de iubita, dar nu cred ca ar fi o problema avand in vedere ca eu m-am despartit de ea... (Nu mai era nimic intre noi)

Edited by qwertyuiop123467890, 07 February 2017 - 18:56.


#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 qwertyuiop123467890, on 07 februarie 2017 - 18:16, said:

Salut! In primul rand daca nu am postat unde trebuie imi cer scuze.

Problema sta cam asa: De o luna incoace calitatea somnului meu a devenit asa de proasta incat ma trezesc mai obosit decat eram seara.
Ore de somn destule am, de la 21:00 - 23:00 (Depinde de zi) dorm pana la 6:30 - 8:00 (Depinde de zi).
Surse de stres in viata nu prea am. Am o viata ok, iar stres nu prea exista in viata mea.

De unde stii ca n-ai stress? Daca, atunci cand te trezesti din somn te apuca gandurile si te intorci de pe o parte pe alta, fara sa ajungi la niciun rezultat, stressul este prezent.
Calitatea ideala a somnului este in programul 22.30 - 06.00, daca ai putea dormi continuu.  Apoi, mai sunt tot felul de factori disturbatori:  vecinul care foloseste masina de spalat noaptea, ca are mai mult timp liber, idioti care bat cuie in apartament noaptea, draci de copii care alearga prin casa la 1 noaptea, etc. Daca esti sensibil la zgomote - neaparat dopuri de urechi.
Daca inainte mancai seara si brusc te-ai luat dupa Oana Cuzino de la PROTV cum ca ultima masa ar trebui sa fie la ora 17, te-ai lasat pacalit. Incearca sa mananci in programul pe care il aveai, nu foarte greu, ca e seara si poti lua si o chestie ceva mai dulce inainte sa te culci.

Daca totusi, ce am scris mai sus nu ti se aplica, trebuie sa te apuci de efort fizic, sport, gradual pana la epuizare. Nevoia de odihna va veni de la sine.

Edited by rosix, 07 February 2017 - 18:57.


#13
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014

 rosix, on 07 februarie 2017 - 18:55, said:

De unde stii ca n-ai stress? Daca, atunci cand te trezesti din somn te apuca gandurile si te intorci de pe o parte pe alta, fara sa ajungi la niciun rezultat, stressul este prezent.
Calitatea ideala a somnului este in programul 22.30 - 06.00, daca ai putea dormi continuu.  Apoi, mai sunt tot felul de factori disturbatori:  vecinul care foloseste masina de spalat noaptea, ca are mai mult timp liber, idioti care bat cuie in apartament noaptea, draci de copii care alearga prin casa la 1 noaptea, etc. Daca esti sensibil la zgomote - neaparat dopuri de urechi.
Daca inainte mancai seara si brusc te-ai luat dupa Oana Cuzino de la PROTV cum ca ultima masa ar trebui sa fie la ora 17, te-ai lasat pacalit. Incearca sa mananci in programul pe care il aveai, nu foarte greu, ca e seara si poti lua si o chestie ceva mai dulce inainte sa te culci.
Locuiesc la casa, vecini nu sunt o problema.
Iar cat despre programul meu de mancat, s-a schimbat, am inceput sa nu mai mananc aproape de loc in timpul zilei (daca mananc de 2 ori e bine), asa dintr-o data, nu mi-a spus nimeni, pur si simplu nu mai mi-e pofta de mancare... mananc ca sunt obligat (de corp).

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Ar trebui sa-i ceri medicului de familie sa-ti dea trimitere pentru un set de analize, poate e vorba despre o problema de sanatate in stadiu incipient. Zici ca ai 20 de ani si momentan nu lucrezi; in cazul acesta cu ce-ti umpli timpul, stai mult la calculator/pe net ?

#15
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@qwertyuiop123467890, somnul odihnitor il ai cand te simti bine din toate punctele de vedere !
Atat psihic cat si medical.

Daca ai un necaz, un gand, o problema sufleteasca ce nu iti da pace in subconștient atunci nu vei avea un somn odihnitor.
Desigur, daca ai o problema de natura medicala iarasi nu vei avea un somn odihnitor;
sau cum ar zice Dr. House: "creierul iti spune ca ai o problema".

Du-te la farmacie/plafar si cumpara Nervocalmin Somn Usor cu Valeriana.

#16
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014

 corinadaniela, on 07 februarie 2017 - 19:00, said:

Ar trebui sa-i ceri medicului de familie sa-ti dea trimitere pentru un set de analize, poate e vorba despre o problema de sanatate in stadiu incipient. Zici ca ai 20 de ani si momentan nu lucrezi; in cazul acesta cu ce-ti umpli timpul, stai mult la calculator/pe net ?
Pai am un "program" ma trezesc la 8, stau pe 9gag si ascult muzica pana pe la 10-11, ma uit la un film la 12, merg afara pe la 13-14, vin acasa pe la 20-20:30. Cam asa se deruleaza viata mea.

 super8, on 07 februarie 2017 - 19:02, said:

Du-te la farmacie/plafar si cumpara Nervocalmin Somn Usor cu Valeriana.
Am sa incerc si niste somnifere, daca ajungem acolo...

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 qwertyuiop123467890, on 07 februarie 2017 - 18:59, said:

Locuiesc la casa, vecini nu sunt o problema.
Iar cat despre programul meu de mancat, s-a schimbat, am inceput sa nu mai mananc aproape de loc in timpul zilei (daca mananc de 2 ori e bine), asa dintr-o data, nu mi-a spus nimeni, pur si simplu nu mai mi-e pofta de mancare... mananc ca sunt obligat (de corp).

Daca nu ti-e foame, inseamna ca activitatea fizica e spre zero. Cine matura prin curte, cine da de mancare la vaca sau face curat la godaci? Cine curatza zapada?
Pune mana pe coasa la modul cel mai serios, sa vezi cum te apuca brusc si dramatic si foamea si somnul....

#18
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014

 rosix, on 07 februarie 2017 - 19:06, said:

Daca nu ti-e foame, inseamna ca activitatea fizica e spre zero. Cine matura prin curte, cine da de mancare la vaca sau face curat la godaci? Cine curatza zapada?
Pune mana pe coasa la modul cel mai serios, sa vezi cum te apuca brusc si dramatic si foamea si somnul....
Lucrez prin curte. Dar recunosc ca ar fi loc de mai mult, dar activitatea fizica nu e spre zero tho...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate