Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Analiza pentru a afla grupa de sange -rezultat neconcludent?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
La fel cum spune si titlul topicului ,am facut o analiza pentru a afla grupa de sange am insa pe rezultatul analizelor e scris :  rezultat neconcludent.

In a depista grupa de sange ,o analiza asa banala se pot face erori ? Sau fac parte dintro noua rasa hybrida alien-uman ? :lol:

#2
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Ai facut schimb de SIDA.

Acum serios, nu am mai auzit asa ceva, esti la primul test de sange?

Edited by Axel2015, 07 February 2017 - 17:34.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,552
  • Înscris: 07.02.2003
O eroare a laboratorului sau ai contaminari... trebuie mai multe probe, se reface analiza.

Edited by andreic, 07 February 2017 - 17:44.


#4
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 Axel2015, on 07 februarie 2017 - 17:31, said:

Acum serios, nu am mai auzit asa ceva, esti la primul test de sange?
Da!

 andreic, on 07 februarie 2017 - 17:39, said:

O eroare a laboratorului sau ai contaminari... trebuie mai multe probe.
Pai aveau un intreg flacon de sange de unde puteau sa mai incerce sa depisteze grupa. Zica ca intreg flaconul a fost contaminat ?

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,552
  • Înscris: 07.02.2003
Pai da, mai ia odata, se intampla destul de des test neconcludent dar lumea nu cunoaste.

http://www.kudika.ro...oncludenta.html

Basca japonezii au descoperit deja subgrupe in populatia lor, inca din 2012, e voeba de 2 proteine noi in celulele rosii, proteine numite ABCB6 si ABCG2.
Deci acuma sunt 32 in loc de 30 cunoscute... si avem grupe amuzante gen Junior, Junior negativ si Langereis Posted Image Trebuie sa intelegem ca in medicina ca in orice domeniu ce implica viata, apar transformari cand nu te astepti, se numeste evolutie.
Se estimeaza ca sunt cel putin 50000 japonezi cu grupa Junior negativ. Prin lume nu stiu daca s-a inceput testarea... noutatea a aparut in presa stiintifica in 2012.

Edited by andreic, 07 February 2017 - 17:49.


#6
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 andreic, on 07 februarie 2017 - 17:45, said:

Pai da, mai ia odata, se intampla destul de des test neconcludent dar lumea nu cunoaste.

http://www.kudika.ro...oncludenta.html

Basca japonezii au descoperit deja subgrupe in populatia lor.
Ms, am cautat si eu pe net dar nu am gasit informatii despre asa ceva ca altfel nu mai deschideam un topic.
Inseamna ca pot taia de pe lista rasa hybrida ... :lol:

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,552
  • Înscris: 07.02.2003
Hi hi, nu o sa fie hibrizi dar in timp grupele se vor diversifica, in cateva generatii... si nu este exclus ca unele sa fie tolerante la infectii care pentru altele ar putea fi mortale, selectia naturala. Cu cat ai mai multi indivizi care au antigene diferite cu atat e mai complicat pentru un patogen sa afecteze populatii mari dintr-o data.

Edited by andreic, 07 February 2017 - 17:55.


#8
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
la ce iti foloseste? daca o sa ai vreodata nevoie de o transfuzie, nu o sa te intrebe nimeni ce grupa ai, or sa faca ei analiza inainte!
si da, testul poate fi neconcludent, depinde de multe elemente..ceel mai probabil sangele a fost lasat prea mult timp in eprubeta. sau serul de test nu a fost bun.. oricum, in realitate nu este relevant!
vrei un test profi? mergi si fa o donare de sange- acolo o sa afli sigur ce grupa sanguina ai!

#9
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

 Benderbut, on 07 februarie 2017 - 17:21, said:

La fel cum spune si titlul topicului ,am facut o analiza pentru a afla grupa de sange am insa pe rezultatul analizelor e scris :  rezultat neconcludent.

In a depista grupa de sange ,o analiza asa banala se pot face erori ? Sau fac parte dintro noua rasa hybrida alien-uman ? Posted Image
Parintii tai ce grupe au?

#10
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
De ce nu i-ai intrebat direct ce inseamna. Daca o dau cotita, au incurcat etichetele si nu vor sa recunoasca.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Benderbut, on 07 februarie 2017 - 17:21, said:

La fel cum spune si titlul topicului ,am facut o analiza pentru a afla grupa de sange am insa pe rezultatul analizelor e scris :  rezultat neconcludent.

Ori ai sange albastru ori ti-au pierdut proba.

#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 Benderbut, on 07 februarie 2017 - 17:43, said:

Pai aveau un intreg flacon de sange de unde puteau sa mai incerce sa depisteze grupa. Zica ca intreg flaconul a fost contaminat ?
Despre ce laborator de analize este vorba??? Posted Image
*Sper ca nu este secret?

Edited by xmanyacs77, 07 February 2017 - 20:44.


#13
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Am refacut testul si cica am AB  RH negativ

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate