Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Salarii top

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
sotha

sotha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 22.10.2007
Mai aveti exemple, documentate desigur, nu speculatii
Eu am gasit in banking:

https://medium.com/@...fcb7#.zewnaeyfv

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Si zici tu ca asta e exemplu documentat?

#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
SI rolul acestui subiect ? La privat poti sa dai/primesti orice salar :)

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. Sunt chestii de nisa, in domenii extrem de performante.
Atata timp cat sunt la privat si e clar ca sunt declarate si taxate, sa fie primite
2. Adesea sunt puse niste targeturi foarte clare de performanta, deci acel milion a fost binemeritat; la fel si pe parte de comisioane, adica exista targeturi ce odata atinse, aduc mult mai multi bani.

De fapt intrebarea era: "Sunt curios daca sunt romani sau expati"

Raspunsul este: nu conteaza! Pt aceste sume se platesc taxe imense.

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
De fapt , un director de banca este ca un "sysadmin " . Nu-i dai bani ca face ceva , ii dai bani pentru ca stie tot si de banii aia ....tace . Am 11 ani de banca . Drectorii cunoscuti de mine , 7 din 6 , au fost niste idioti . Unii erau chiar ingineri . Habar nu se stiau ce se face intr-o banca. Dar stiau ( de pe scaunul lor ) vulnerabiltatile bancii ...si ca sa nu le spuna nimanui erau platiti bine . Asa ca sa nu ne mai kkm pe noi cu performanta unora. Daca o lasai pe Vasilica de la casierie singura cu toata banca ...se faceau cozi , dar putea duce integral activitatea. Daca lasai doar sefii in banca ...pe toti , puneau afis ca se suspenda activitatea pe o perioada nedeterminata .
Daca maine impuscati tot directorii de banci nu se intampla nimic cu activitatea . Daca reduceti " front office " cu 30 % se blocheaza sistemul bancar .
De asta bascalesc eu cacatul asta de democratie , pentru ca permite si promoveaza asa ceva .

Edited by JurasikMan, 07 February 2017 - 16:34.


#6
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
oamenii aia lucreaza de le sar capacele. nu ma refer la numarul de ore ci la modul cum le lucreaza si deciziile pe care le iau. e f posibil ca acele salarii sa fie sub media europeana pentru nivelul postului respectiv. ma refer la faptul ca in romania un bucatar castiga  2000 de lei si in ue 2000 euro. probabil asa au castigat si aia in RO. 1 milion euro dar raportat la colegul lor din Olanda, sau Germania salariul e mai mic

View PostJurasikMan, on 07 februarie 2017 - 16:27, said:

De fapt , un director de banca este ca un "sysadmin " . Nu-i dai bani ca face ceva , ii dai bani pentru ca stie tot si de banii aia ....tace . Am 11 ani de banca . Drectorii cunoscuti de mine , 7 din 6 , au fost niste idioti . Unii erau chiar ingineri . Habar nu se stiau ce se face intr-o banca. Dar stiau ( de pe scaunul lor ) vulnerabiltatile bancii ...si ca sa nu le spuna nimanui erau platiti bine . Asa ca sa nu ne mai kkm pe noi cu performanta unora. Daca o lasai pe Vasilica de la casierie singura cu toata banca ...se faceau cozi , dar putea duce integral actvitatea. Daca lasa sefii in banca ...pe toti , puneau afis ca se suspenda activitatea pe o perioada nedeterminata .
sper ca 11 ani de banca sunt cu referire la banca scolii. stiu personal un fost CEO de banca si ii merge mintea la omul ala de numa

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
A nu se confunda directorii de banca cu directorii de... sucursala :D

#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
exact

#9
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Intotdeauna ce face altul este mai usor si platit prea mult.
La managementul de top conteaza mult mai mult deciziile strategice decat ca nu stiu cum sa foloseasca programul de la casierie.
De ce Volksbank s-a dus in cap cu felurite credite acordate aiurea pentru comisioane, dar alte banci au rezistat.
La fel este si la firme din productie.

#10
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
adica, ce facem noi aici? Ne uitam peste gard? @ initiator, ai vreo functie de conducere, ceva? Dai cu piatra, si astepti?E usor a spune lucruri, cand nimic nu ai a spune!
Doar ca aoloooo, ala a castigat mai mult ca mine! POATE A MUNCIT MAI MULT CA TINE!

Edited by onisoru, 07 February 2017 - 18:07.


#11
serse

serse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 18.07.2007
Imi place poza aia de sub titlu : "Top castiguri bancheri in Romania" si in poza sunt zloti. Posted Image

#12
cleo23

cleo23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.08.2007

View PostJurasikMan, on 07 februarie 2017 - 16:27, said:

.... Drectorii cunoscuti de mine , 7 din 6 , au fost niste idioti . Unii erau chiar ingineri . .....

Asta a fost tare Posted Image ; inginerii? niste subidioti (sfertocreiere?)

#13
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011
Unu e membru de board..asta nu e salariat. Al doilea e investment bank trader, dar la bonusul primit de fapt e head of trading dept. or smth. Niciunul nu e angajat asa cum este perceput in Romanica acest cuvant.

#14
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Mie mi se par castiguri mici astea din exemplu. Pai daca aștia sunt spuma in Romania, au mamă..

Ia sa ajungem noi într-o țară cu apa caldă și să vedem câți bani fac aia acolo.. aduc profit 50 de milioane dar fac și ei măcar 5..

În România aduci profit 100 de mil și iei 500.000..Că doar ești in România, ce vrei?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate