Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Gratuitate CFR studenti > 26ani

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Salut,


Astazi am fost la secretariatul facultatii pentru a cere o adeverinta de student pentru CFR, deoarece, conform OUG 2/2017 s-a introdus la articolul 2, aliniatul 205 urmatoarea:

Quote

(21) Prin excepție de la prevederile alin. (2), în tot cursul anului calendaristic, studenții înmatriculați la forma de învățământ cu frecvență, în instituțiile de învățământ superior acreditate, beneficiază de gratuitate la transport intern feroviar la toate categoriile de trenuri, clasa a II-a."

Legea veche mentiona urmatoarele:

Quote

(2) În timpul anului școlar, studenții beneficiază de tarif redus cu minimum 50% pe mijloacele de transport local în comun, transportul intern auto, feroviar și naval. Studenții orfani sau proveniți din casele de copii beneficiază de gratuitate pentru categoriile de transport stabilite prin ordin al ministrului educației, cercetării, tineretului și sportului.
Mi s-a motivat ca avand peste 26 de ani, nu beneficiez de gratuitate si implicit nu mi se va elibera o adeverinta de student cu mentiunea "pentru reducere CFR".


Din cate inteleg eu, OUG-ul scoate exceptia de varsta si mentioneaza conditiile ca fiind doar : "studenții înmatriculați la forma de învățământ cu frecvență, în instituțiile de învățământ superior acreditate"


Sunt indreptatit sa cer gratuitate la CFR, avand peste 26 de ani? Daca da, cum as putea formula o cerere catre departamentul juridic al universitatii, deoarece doamna secretara mi-a citit o hartie din partea lor, dar cu legea veche (presupun ca era doar legea veche pentru ca si hartia parea sa aiba cativa ani).

As vrea sa le comunic ca nu mi se elibereaza adeverinta la facultatea mea si sa rectifice aceasta informand secretariatul de modificari.

#2
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
Salut. In aceasi situatie am fost si eu. Am depus plangere inclusiv la CFR, si conform discutilor purtate cu ei pana la urma mi-au dat dreptate. De la secretariat trebuie sa-ti elibereze legitimatia de calatorie. Daca iti elibereaza legitimatia cand te duci la ghiseu ai grija sa nu dai peste o functionara care nu stie pe ce lume traieste. La ghiseu te prezinti cu legitimatia de calatorie s-au adeverinta si cartea de identitate. P.S.: Am fost duminica la protest in Bucuresti cu trenul...gratis. Dovada... Posted Image

Attached Files

  • Attached File  fra.jpg   54.93K   106 downloads
  • Attached File  fr2.jpg   73.11K   107 downloads


#3
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Pai asta e, ca nu vor sa-mi elibereze adeverinta. Pentru medicul de familie imi dau, pentru CFR nu.


Pana la urma ai rez cu facultatea?

Edited by keeekeeess, 07 February 2017 - 10:40.


#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Carnetul/legitimația de student vizat/ă la zi nu e suficient/ă?

#5
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
Cere legitimatia de calatorie. Eu cu legitimatia +C.I. am primit biletele gratis. Eu cand am fost la secretariat am primit legitimatia pe loc. In OUG si nici pe site-ul oficial nu scrie de rahatul ala de adeverinta. Uite detalii complete http://www.cfrcalatori.ro/850

 sfantu.dracu, on 07 februarie 2017 - 10:44, said:

Carnetul/legitimația de student vizat/ă la zi nu e suficient/ă?

Este valabila dar la ghiseu te prezinti cu legitimatia si cu cartea de identitate. Si in tren controlorul iti cere in afara de bilet, legitimatia si cartea de identitate. Nu-i intereseaza pe nimeni carnetul de student.

#6
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005

Quote

sau a adeverinţei eliberate de instituţia de învăţământ superior (pentru masteranzi, doctoranzi și studenți de peste 26 de ani)


De aici si faptul ca eu vreau adeverinta. Nu am poze pentru legitimatie.

#7
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009

 keeekeeess, on 07 februarie 2017 - 10:54, said:

De aici si faptul ca eu vreau adeverinta. Nu am poze pentru legitimatie.
Te duci si faci poze. La mine a fost simplu pentru ca aveau o poza in dosar. Adeverinta tine locul unui document

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 keeekeeess, on 07 februarie 2017 - 10:20, said:

Sunt indreptatit sa cer gratuitate la CFR, avand peste 26 de ani? Daca da, cum as putea formula o cerere catre departamentul juridic al universitatii, deoarece doamna secretara mi-a citit o hartie din partea lor, dar cu legea veche (presupun ca era doar legea veche pentru ca si hartia parea sa aiba cativa ani).

Pe site-ul CFR scrie:
Biletele gratuite pentru studenţi pot fi procurate de la casele de bilete ale CFR Călători sau de la personalul de tren* în baza
- legitimaţiei de student pentru reducere/gratuitate la transport, vizată pentru anul universitar 2016/2017, sau
- a adeverinţei eliberate de instituţia de învăţământ superior (pentru masteranzi, doctoranzi și studenți de peste 26 de ani) la care sunt înmatriculaţi şi a actului de identitate (carte de identitate sau paşaport). Aceste documente sunt necesare și la verificarea călătoriei în tren.

Mai este o informație:
Până la începerea anului universitar 2017/2018, pentru studenţii înmatriculaţi la forma de învăţământ cu frecvenţă - licență, master, doctorat - în instituţiile de învăţământ superior acreditate din România, care până la data intrării în vigoare a normelor metodologice nu au beneficiat de legitimaţia de student pentru reducere/ gratuitate la transport, documentul va fi adeverinţa eliberată de instituţia de învăţământ superior la care sunt înmatriculaţi, din care să rezulte că beneficiază de prevederile HG 42/2017.


Cererea ta ar trebui să sune cam așa:

Quote

Domnule Decan,

Vă rog să dispuneți eliberarea unei adeverințe din care să rezulte că urmez cursurile cu frecvență ale Facultății ... din cadrul Universității ...
Adeverința îmi este necesară pentru a beneficia de gratuitate la transportul feroviar intern,  conform prevederilor Art. 6 (1) HG 42/2017:
(6) Eliberarea legitimaţiilor de călătorie gratuite, cât şi a abonamentelor lunare gratuite pentru studenţi la toate categoriile de trenuri, clasa a II-a, se face astfel:
c) până la începerea anului universitar 2017/2018, pentru studenţii înmatriculaţi la forma de învăţământ cu frecvenţă — licenţă, maşter, doctorat — În instituţiile de învăţământ superior acreditate din România, care până la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri nu au beneficiat de legitimaţia de student pentru reducere/gratuitate la transport, prevăzută în cadrul anexei nr. 1, pe baza unei adeverinţe eliberate de instituţia de învăţământ superior la care sunt înmatriculaţi, din care să rezulte încadrarea în prevederile alin (1).

Vă rog să lăsați politica în aria dedicată. Mulțumesc.
Închid subiectul 2 minute ca să aveți timp să citiți atenționarea. Dacă veți continua și după ce-l deschid se lasă cu puncte.

Edited by althea, 07 February 2017 - 12:46.


#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

 keeekeeess, on 07 februarie 2017 - 10:38, said:

Pai asta e, ca nu vor sa-mi elibereze adeverinta. Pentru medicul de familie imi dau, pentru CFR nu.


Pana la urma ai rez cu facultatea?

Depune cerere, obtine numar de inregistrare si cand intreaba de ce, le zici ca "ai nevoie de refuz ca sa poti merge cu el in instanta contra functionarului public".

#10
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Am vorbit la secretariatul universitatii, se pare ca in final interpretarea legii cade pe umerii universitatii.

Cica ei interpreteaza asta ca fiind o adaugire la articolul 2 si ca regula de <26 de ani ramane astfel valabila.


Am sa fac o cerere la decanul facultatii, pe care mi-o va refuza si cu ea voi merge in instanta ca sa-i oblig sa reinterpreteze legea.

#11
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Intraba-i unde au vazut masterand/doctorand cu varsta de sub 26 de ani?

#12
Meitricsu

Meitricsu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 10.04.2006

 easy90rider, on 07 februarie 2017 - 12:26, said:

Intraba-i unde au vazut masterand/doctorand cu varsta de sub 26 de ani?
Exista. Acum facultatea este doar 3 ani. 19-20-21 facultatea, 22-23 masterul, 24-25 primii doi ani de doctorat.

keeekeeess, am facut si eu facultatea in Iasi, cunosc cat de imbecile pot fi multe secretare din mediul universitar, in special FEAA. Posted Image  Cel mai bine pentru toata lumea, ar fi o plangere pe abuz in serviciu, cat sa tina minte pe viitor entitatea in cauza. Posted Image Insa, pentru a-ti rezolva mai rapid problema, desi nu e lege, poti merge sa le arati un mesaj de pe pagina oficiala a Minsterului Consultarii Publice si Dialogului Social, dat de insusi ministrul in functie, unde se precizeaza, asa cum a fost spus peste tot, ca se va aplica indiferent de varsta; mesajul a fost dat dupa emiterea normelor de aplicare ale acelei ordonante, pe 31 ianuarie, deci e clar ca stie despre ce vorbeste. De altfel, avand in vedere ca s-a tot repetat asta si ca, oricum, partea financiara cade in grija CFR, nu a universitatilor, acea secretara doar ne arata, din nou, ce inseamna prostul cu stampila. La fel decanul si altii care ar refuza emiterea adeverintei.

Edited by Meitricsu, 07 February 2017 - 12:52.


#13
Meitricsu

Meitricsu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 10.04.2006
P.S. Inca o idee: cere-le, daca nu vor sa-si asume ceva, sa iti scrie pe adeverinta "pentru CFR" si atat, fara partea de "pentru reducere", in felul asta nu e problema lor ce va oferi CFR pe baza ei, e treaba CFR. Doar sa fie adeverinta ca esti student la zi si pentru CFR.

Edited by Meitricsu, 07 February 2017 - 13:46.


#14
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 17.02.2016

 Meitricsu, on 07 februarie 2017 - 13:45, said:

P.S. Inca o idee: cere-le, daca nu vor sa-si asume ceva, sa iti scrie pe adeverinta "pentru CFR" si atat, fara partea de "pentru reducere", in felul asta nu e problema lor ce va oferi CFR pe baza ei, e treaba CFR. Doar sa fie adeverinta ca esti student la zi si pentru CFR.

Exact asta. Adeverinta trebuie sa ti-o elibereze pentru ca esti student la zi. Nu trebuie sa spuna altceva pe adeverinta respectiva. Cu aia si cu CI se descurca CFR-ul mai departe.

#15
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
UPDATE:

Universitatea a revenit asupra deciziei in urma sedintei de consiliu si elibereaza adeverinte de student pentru reducere transport feroviar.

#16
dcg3

dcg3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.02.2017

 keeekeeess, on 07 februarie 2017 - 10:20, said:

Salut,


Astazi am fost la secretariatul facultatii pentru a cere o adeverinta de student pentru CFR, deoarece, conform OUG 2/2017 s-a introdus la articolul 2, aliniatul 205 urmatoarea:


Legea veche mentiona urmatoarele:

Scuza-ma, dar nu are treaba legea veche. Esti student? Ai gratuitate. Punct.

#17
raducup

raducup

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 231
  • Înscris: 12.01.2009

 dcg3, on 10 februarie 2017 - 23:41, said:

Scuza-ma, dar nu are treaba legea veche. Esti student? Ai gratuitate. Punct.
Sunt student doctorand la zi, la buget si am 25 de ani dar nu vor sa imi elibereze legitimatie pe baza faptului ca voi implini peste o luna si ceva 26 de ani. Ce as putea face in acest caz? Fiecare facultate face ce doreste?

#18
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Studenții trebuie să știe că transportul gratuit sau subvenționat nu este un "drept", este un PRIVILEGIU! O reducere de 50% este rațională. Știu ce vorbesc; am făcut naveta săptămânal vreo 5 ani.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate