Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Semanare grau de toamna?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Azm2011

Azm2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 07.08.2011
Ce  parere aveti despre semanarea graului de tomana in perioada asta a lunii februarie?

#2
Dts99

Dts99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 12.01.2015

 Azm2011, on 06 februarie 2017 - 21:12, said:

Ce  parere aveti despre semanarea graului de tomana in perioada asta a lunii februarie?

Sper ca e o gluma Posted Image
Graul se seamana cel tarziu pana la 1 Noiembrie. Daca vrei argumente sunt extrem de mult disponibile pe Google Posted Image
Incep eu cu unul, la temperaturile specifice acestei perioade solul este inghetat, cum iti propui sa efectuezi lucrari de semanat?

Edit: Se recomanda finalizarea semanarii graului pana la 1 Octombrie cel tarziu, dar eu am semanat si la 1 Noiembrie fara probleme

Edited by Dts99, 06 February 2017 - 21:41.


#3
Azm2011

Azm2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 07.08.2011
Nu este o problema vremea , aici(caras-severin) au fost si 11 grade in unele zile , spre sfarsitul luni poate se mai incalzeste.

Am intrebat in ideea daca il seaman , se face ceva?

Stiu ca este foarte intarziata aceasta lucrare, am avut unele probleme si nu am reusit bag nimic in pamant...tocmai de aceea si intreb daca se mai poate face ceva in acest sens.

Edited by Azm2011, 06 February 2017 - 21:47.


#4
Dts99

Dts99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 12.01.2015

 Azm2011, on 06 februarie 2017 - 21:46, said:

Nu este o problema vremea , aici(caras-severin) au fost si 11 grade in unele zile , spre sfarsitul luni poate se mai incalzeste.

Am intrebat in ideea daca il seaman , se face ceva?

Stiu ca este foarte intarziata aceasta lucrare, am avut unele probleme si nu am reusit bag nimic in pamant...tocmai de aceea si intreb daca se mai poate face ceva in acest sens.

Culturi de primavara: Porumb/Floarea Soarelui

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Din cate stiu eu exista si soiuri de grau care se pot seamana primavara.

#6
Azm2011

Azm2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 07.08.2011

 Friskey, on 06 februarie 2017 - 22:30, said:

Din cate stiu eu exista si soiuri de grau care se pot seamana primavara.


Stiu despre asta , tocmai de aceea intreba-m despre soiul de toammna.Ma gandea-m ca a incercat careva ceea ce am intrebat eu si sa aflu daca a realizat ceva..

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Din cate tin eu minte au incercat ai mei la tara acum multi ani, au pus grau primavara. Bineinteles ca nu soi de primavara ca pe vremea aia nu se stia de asa ceva. Au scos ceva productie dar nu la randament maxim.
Conteaza mult sa ploua primavara.

#8
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014
Teoretic, dupa practicile mai vechi, daca semeni acu, rasare si apoi mai vine 1 luna de frig, adica un final de iarna lung si primavara lunga, e posibil sa se faca.In trecut se mai semana si in decembrie/ianuarie datorita imprejurarilor.
Practic, avand in vedere, ca in ultimul timp anotimpurile s-au cam dereglat, si ai doar un soi de iarna si apoi vine vara, si e posibil sa prinzi 25 de grade in martie/aprilie, nu cred ca merita incercat.Graul de toamna are nevoie de o perioada de dezvoltare, ori daca luna viitoare se face cald si nu ploua o sa fie dauna totala.Mai bine mergi pe ceva de primavara.

#9
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Pune floarea soarelui, este mai rentabila ca porumbul. Sau mai poti incerca ovaz, daca ai piata de desfacere in zona. Cu graul e cam greu, ai putea incerca in 10 zile, daca se mai zvanta si apoi sa ai noroc sa fie cald si umed ca sa creasca rapid, dar nu o sa mai apuce ”sa infrateasca” si o sa scoti cam la jumatate din productia normala.

#10
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
Graul de toamna are nevoie de inghet pentru a deveni fertil, altfel vei avea iarba de cosit.
Presupunand ca ar rasari si va prinde cateva ingheturi, poti sa semeni dar nu vei avea productie semnificativa.

#11
Azm2011

Azm2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 07.08.2011
Ideea ar fi ca se poate semana, nu pun decat pentru gospodaria proprie 2-3 hectare.

#12
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013

View PostAzm2011, on 07 februarie 2017 - 11:14, said:

Ideea ar fi ca se poate semana, nu pun decat pentru gospodaria proprie 2-3 hectare.
Salut . Ai facut ceva la graul semanat in februarie?

#13
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Sa va spun si eu cate ceva strict din experienta personala cu grau semanat/rasarit tarziu. Am avut parte de trei astfel de ani.
Mi s-a intamplat sa seman graul, sa nu rasara toamna din cauza secetei, apoi sa vina brusc temperaturile scazute odata cu precipitatiile si sa rasara primavara. Vreau sa va spun ca graul care rasare primavara infrateste in draci, tocmai pentru ca "crede" ca a rasarit toamna, isi parcurge normal fenofazele de germinare, rasarire, infratire, alungirea paiului etc. Graul care rasare primavara pierde productie de aproximativ 30-40% la umplerea bobului, pentru ca in luna iunie cand temperaturile sunt de regula ridicate, graul rasarit toamna in mod normal s-ar afla in faza de coacere. Graul rasarit primavara se afla in luna iunie in plina faza de umplere a bobului si caldurile de iunie ii scurteaza perioada de umplere a bobului.
Am avut in 2016 o parcela de grau semanata intre Craciun si Revelion. A rasarit la inceput de aprilie. Am avut o productie de 5,5 to/ha. Soi Altigo.
Prin 2014 am avut grau semanat in perioada optima si vreo 2,5 ha semanate din curiozitate pe 24 decembrie. Productia a fost mai mica cu 1,5 tone/ha comparativ cu cel semanat in perioada optima.
Prin 2012 la fel, grau rasarit primavara, 5,5 to/ha.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate