Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

Intrebare eventual transfer

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
forsaken44

forsaken44

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.01.2016
Buna seara, sunt clasa a 12-a la un liceu tehnic si sunt curios daca ma pot duce maine la un altul pentru a intreba de transfer.Asa se procedeaza, nu?Initial intrebi la cel la care vrei sa te transferi.Profilul actual pe care sunt propune multe, multe materii spre care nu am tangente si ma seaca continuu.Pe langa astea, ar mai fi un atestat spre care , din nou, nativ nu am inclinatii si bacalaureatul din matematica.
Sunt constient ca trebuia sa fac asta mult mai repede, dar de fiecare data parca s-a bagat dracu ca sa nu o pot face.Desi nu am ramas vreodata corigent or something si mi-am tot planuit sa initiez mult mai repede transferul, cum primeam vacanta, din cauza imprejurarilor, poc ma urcam pe tren si ma duceam la munca pentru a-mi face o situatie si a mai inainta dincolo de genunchii broastei, vorba regretatului Creanga.
Nu vreau rafale verbale cu toti retarzii epileptici pentru ca am vazut si prin alte topicuri ca cei ca mine sunt ironizati.In clasa a 8-a, avand deja experienta vasta in a-mi rupe oasele si a munci la tot felul de hiene numite impropriu oameni, la intretaierea dintre gimnaziu si liceu, am luat o mare nota de 3.65 la matematica.Nota relativ buna de la limba romana se pare ca nu a fost de ajuns pentru a-mi asigura inca 7-10 sutimi pentru a intra la un liceu mediu.
Cum sa procedez maine?Va multumesc.

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
1. nu mai dai vina pe dracu
2. mergi la secretariatele celor doua institutii si tratezi problema
3. este posibil sa te refuze, dat fiind ca esti a-XII-a, si a cam trecut jumate de an

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Te duci la liceul ce te intereseaza si intrebi la secretariat. Dar e cam prea tarziu. In mod normal trebuie sa dai diferente, plus ca ai foarte multa materie de recuperat pana in vara.
Daca nu ai matematica M1 examenul nu e greu deloc.

#4
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Dacă eşti a XII-a NU te vor accepta, acum e deja prea târziu :(

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
http://www.avocatnet...alta-liceu.html

#6
ene78

ene78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.07.2016
Buna ziua tuturor pentru un transfer la liceul de arte( muzica) de la agricol cand trebuie sa depunem cererea la secretariat pt ca am fost pe la jumatatea anului si au spus ca in vacanta mare am sunat si acum pe 03/05 si au spus la fel. Chiar nu putem sa o depunem acum ca pana la incheierea anului scolar sa decida in comitetul scoli urmand ca in prima zi de vacanta sa luam cererea de transfer de la liceul agricol ( pardon sa depunem cererea ca dureaza pana ce tio accepta daca or acceptao) pt ca nu prea vor am auzit urmand sa dea acele diferente si cand imediat dupa aprobarea cererii sau in toamna. Fata in 10 zile de la vacanta pleaca in Italia. Ce ma sfatuiti? .ps fata este in clasa a noua mai are o luna si un pic pana la incheierea anului scolar, nu stiu daca o sa aiba media peste a ultimei din acea clasa in craiova este liceul iar motivul transf.este ca are talent la muzica chiar face lectii de canto in particular. Va rog mult un raspuns

Buna ziua tuturor pentru un transfer la liceul de arte( muzica) de la agricol cand trebuie sa depunem cererea la secretariat pt ca am fost pe la jumatatea anului si au spus ca in vacanta mare am sunat si acum pe 03/05 si au spus la fel. Chiar nu putem sa o depunem acum ca pana la incheierea anului scolar sa decida in comitetul scoli urmand ca in prima zi de vacanta sa luam cererea de transfer de la liceul agricol ( pardon sa depunem cererea ca dureaza pana ce tio accepta daca or acceptao) pt ca nu prea vor am auzit urmand sa dea acele diferente si cand imediat dupa aprobarea cererii sau in toamna. Fata in 10 zile de la vacanta pleaca in Italia. Ce ma sfatuiti? .ps fata este in clasa a noua mai are o luna si un pic pana la incheierea anului scolar, nu stiu daca o sa aiba media peste a ultimei din acea clasa in craiova este liceul iar motivul transf.este ca are talent la muzica chiar face lectii de canto in particular. Va rog mult un raspuns

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Vedeti ce spune la carte:
CAPITOLUL IV
Transferul copiilor și elevilor
Art.  148+
https://www.edu.ro/s... cadru 2016.pdf

#8
ene78

ene78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.07.2016
Nu prea am inteles nimic un raspuns mai detaliat?

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Art. 155.
(3) Transferurile în care se păstrează forma de învățământ, cu schimbarea profilului  și/sau  specializării  se  efectuează în  perioada  vacanței  de vară.

#10
ene78

ene78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.07.2016
Dar nu pot sa primeasca cererea de transfer anainte eventual pana la incheierea anului sa ia o decizie pt ca spuneau ca nu mai sunt locuri acum 4 luni...ma gandesc ca in 10 zile nu o avea timp de cand incepe vacanta ma refer, sa analizeze cererea liceul respectiv dupa aia daca vor accepta trebuie sa o duc inapoi la agricol sa decida si ei daca ai da trs multumesc

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

Quote

Art.  148.
Copiii și elevii au dreptul să se transfere [...],în conformitate cu prevederile [...] regulamentului de organizare și funcționare a unității de învățământ la care se face transferul.
Nu tu, nu eu, nu altii stabilesc jocul ci unitatea in cauza.

#12
ene78

ene78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.07.2016
Multumesc. Crezi ca este timp in 10 zile sa rezolvam de la luarea vacantei. O sa depunem cererea. In prima zi de vacanta si o sa vedem

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Greu de spus cand si-au planificat respectivii sa rezolve povestea in totata vacanta. Tinand cont ca vor toti sa mearga la munte si mare, as banui ca o lasa pe toamna.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate