Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Transferul clasei bonus-malus pentru asigurarile RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
malefick9215

malefick9215

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2008
Vin si eu cu urmatoarea situatie, daca ma puteti ajuta cu un sfat.

Masina e pe numele tatalui, care de asemenea mai detine o masina pe numele sau. Nu are antecedente in ultimii 5 ani. Ieri mi-a incheiat o asigurare cu B0, din ce am citit se poate uniformiza clasa b/m cu cea mai avantajoasa. Acum mai poate face ceva daca deja a incheiat asigurarea?

Pot primi diferenta de bani daca se intoarce la asigurator si cere uniformizarea clasei?

#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
inca nu se aplica asta cu uniformizarea clasei.
sa speram ca pana reinnoiesti asigurarea se va aplica...

#21
malefick9215

malefick9215

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2008
"Norma ASF 20/2017 a fost publicata in Monitorul Oficial in 01.08.2017 si aduce urmatoarele modificarile sistemului Bonus-Malus :
fiecare dauna platita in perioada de referinta se penalizeaza cu scaderea a doua clase B/M;
daca o persoana fizica detine mai multe vehicule atunci toate vehiculele vor avea aceeasi clasa B/M - detalii pe uniformizarea clasei B/M pentru PF; pentru persoanele juridice fiecare vehicul va avea un istoric distinct;
coeficientii claselor B/M vor avea alte valori incepand cu penalizare de pana la 80% si terminand cu reducere de pana la 50% - detalii la Schema Bonus-Malus si translatia claselor."

De ce sa nu se aplice?

#22
bunutulalex

bunutulalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2005

View Postslai, on 13 septembrie 2017 - 21:57, said:

inca nu se aplica asta cu uniformizarea clasei.
sa speram ca pana reinnoiesti asigurarea se va aplica...
Se aplica ! La rcapedia mi-am am obtinut B8 in loc de B0 acum 2 zile dar intai faci comanda cu B0 si iti modifica ei oferta in B8 iar tu platesti pretul redus. Uite detalii : https://www.rcapedia...re-clasa-bm-pf/

#23
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Ca sa nu mai deschid alt topic pun si eu o intrebare aici:  se poate  face transferul clasei de asigurare bonus malus pentru persoanele juridice ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate