Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sa construim un solar.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
br91nic

br91nic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 20.12.2015
In ideea de a ma descurca pe cont propriu in viata, si la sictirul capatat de-a lungul timpului asupra locului de munca, ma tot gandesc de a apuca matza de coada, undeva la tara.
Astea fiind spuse, as vrea sa imi extind eploatatia (cam mult spus) de zmeura/mure, si sa imi construiesc si un solar (ca prima data (as avea loc de vreo 3, apx 80mp/buc)).
revenind la solar, tinand cont ca sunt minitehnicus, as dori sa il construiesc eu (puteam sa imi dau comanda si in 1-5 zile aveam solarul de 20x4).
Ca materiale, as vrea ori pvc ori rectangular metalic.
Ca stil, tunel daca am sa folosesc pvc, stil casa in 2 ape daca voi folosi rectangulara (MI-AR FI APROAPE IMPOSIBIL SA II DAU FORMA DE ARC.)
Bani am, timp com ci com ca, spatiu am, magazine de achizitionare am, timp favorabil constructiei nu prea.

Video asta m-a facut sa iau in calcul si faza cu PVC... Tar totusi la urma, ultimile secunde m-au dezumflat, vazand cat de tare si usor se bataie
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/e3OHjiwHqGc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vreau idei, pareri, asa da, asa nu, cum trebuie sa fac.

App... Am vazut un video, de seretransilvania parca, si vreau sa stiu cum si unde gasesc sistemul acesta mama-tata de prindere a foliei

Attached Files

  • Attached File  1.png   603.18K   90 downloads

Edited by br91nic, 05 February 2017 - 17:00.


#2
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Fara PVC, ori lemn ori metal.

#3
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 br91nic, on 05 februarie 2017 - 16:55, said:



Vreau idei, pareri, asa da, asa nu, cum trebuie sa fac.

App... Am vazut un video, de seretransilvania parca, si vreau sa stiu cum si unde gasesc sistemul acesta mama-tata de prindere a foliei

Gasesti la Sere TRANSILVANIA sistemul dar in mod normal nu ai nevoie de el. Folia se ingroapa direct in pamant ca sa confere soliditate solarului iar sistemul mama tata este folosit doar in cazul solariilor cu folie dubla.

Edited by Testosteron, 05 February 2017 - 17:31.


#4
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

 br91nic, on 05 februarie 2017 - 16:55, said:

Vreau pareri

Citeste aici, gasesti absolut tot ce`ti trebuie.
NU pvc, DA semicerc rectangular fier, cauti pe net in zona ta si vezi cine roluieste, nu trebuie s`o faci tu.

#5
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Incearca sa citesti si aici: https://forum.softpe...-solar-din-ppr/

E posibil sa-ti ofere raspunsuri si solutii.

#6
br91nic

br91nic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 20.12.2015
va multumesc

#7
misuplisu

misuplisu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.02.2013
Ea fac unu da in doua ape.De  roluit nu am posibilitati asa ca fac cum pot Am mai facut unu anu trecut si zic ca e destul de okDaca va intereseaza va pot da detalii.Dimensiunile unui solar sint 10 m lungime si 5m latime.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate