Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

"Sony" Trinitron - TV de colectie

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Da'  tv <<Trinitron>> 720p nu au fost produse?   Posted Image

@ danX : atât de scumpe erau?   Posted Image (m-aş mira totuşi... 10-12 salarii minime să fi fost, dar chiar aşa?) Într-o reclamă veche (1998) apărea chiar unul 16:9! https://forum.softpe...ost__p__8781100

@ lepetir: al meu a trebuit reparat de 2 ori: o dată s-a dus un integrat, altădată avea descărcări pe tub. Televizorul a costat vreo 7.700.000 lei (tare scump pe vremea aia), iar reparaţiile (cu tot cu drum - m-a nenorocit de mijloc) vreo 2.600.000-2.800.000 lei vechi. Da' merge. Oricum, la cât de mult funcţionează cred că va prinde vârsta majoratului.

@ mihaicozac : mi-aş dori unul din ăla pt. colecţie! Am văzut ceva de genul acum mulţi la un atelier, dar l-au făcut bucăţi   Posted Image   Ce-i drept, nu era micuţ, cu diagonală standard, 21"-22" (54-56 c.m.).
Şi da, "Mitsubishi" a făcut nişte tuburi de genul. <<Diamontron>> se numeau.


Probabil când apăruse tehnologia imaginea oferită de astfel de tuburi era mult peste al tuburilor de atunci. Cică americanii de la "R.C.A." ("Radio Corporantion of America"), gigantul lui David Sarnoff, cel mai mare producător de televizoare din S.U.A. concepuseră un tub a la <<Trinitron>>, dar cum instalaseră deja o linie de producţie pt. alt tip, au abandonat ideea. Dacă chiar s-a înâtmplat asta şi ar fi fost pus în producţie tubul cu pricina, cine ştie cum ar fi fost schimbat cursul istoriei.

Edited by djl, 05 February 2017 - 11:12.


#20
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Un prieten inca il are dar nu-mi place cum se vede. Si nu e fabricatie veche.

#21
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Cam după 2001 a început să se ducă calitatea tuburilor. Concurenţă mare, deja cu procesoare şi alte chestii şi alte firme reuşiseră să obţină imagine mai bună, veneau plasmele şi L.C.D.-urile...
Ar fi interesant să găseşti nişte televizoare puţin uzate, produse în perioada de dinainte de 1996 să faci o compoaraţie între tuburi. Dar extrem de greu de găsit aşa ceva    Posted Image      Tuburile pot ţine şi peste echivalentul a 40.000 de ore de funcţionare, dar în timp se uzează tunurile şi luminoforul şi nu se mai vede precum în prima zi.
Să ştiţi că unele televizoare color asamblate prin România aveau tuburi capitaliste. <<Telecolor>>-ul meu are tub "Toshiba". Alea aveau imagine mai bună.

Acum vreo 3-4 luni la "Altex" era dus la reciclat un "Sony" Trintron (mai vechi de 1994). Mi-a părut rău de micuţ Posted Image
Trebuia să-i fi întrebat dacă mai funcţioneşte sau nu, că de luat nu cred că aveam cum să-l iau, dar dacă funcţiona, vedeam şi eu ce imagine are.

Dacă urăsc un lucru la aparatele cu tub cinescop: sunt grele!!! Televizorul meu, deşi are 21" (54 c.m.) în diagonală nu are "decât" 26 k.g., iar monitorul, deşi avea 19" era şi mai "uşor": 29 k.g.!!!

Edited by djl, 05 February 2017 - 11:48.


#22
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
Cand eram si eu ucenic in ale electronicii - adica pe la 18 ani - mi-au trecut vre-o 2 sony prin mana. La vremea aia mi se pareau cu totul altfel de televizoare. Ma enervau ca aveau circuite specializate facute numai de SONY si tot felul de protectii. Era un chin sa le repari.

#23
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Si la Indiana  aveam tub Toshiba .Erau inainte de NEI , facute la Bucuresti ca tin minte ca scria ceva cu bvd Dimitrie Pompei , Electronica  cred . Nu am stiut ani de zile asta pana cand nu a fost reparat pentru ceva minor ,  o siguranta sau rezistenta , nu mai retin .Mergea foarte bine dar a devenit depasit la aparitia cablului tv , avea doar 55 de canale . Eu l-am luat dupa  nunta ,  in 90 . Vreo 66 000 de lei a fost .

#24
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
55 de programe nu erau îndeajuns? Nici nu cred că avea atâtea prin 2000, posibil nici în 2005.

@ tehnics : ce protecţie?   :huh:

#25
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Erau de ajuns atunci cand a fost luat Stefane , nu-i vorba . Dupa ce a aparut insa cablul , usor usor , in ani , avea el  mai putine decat grila .Plus a inceput sa fie depasit  , el ar functiona si acum , dar  cine mai are nevoie ? Nici nu stiu ce mai e cu el , era pe la  fosta soacra pe undeva .

#26
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
La cât mă uit la televizor, nu aş avea nevoie de unul nou. De un amplificator + boxe da.
Lasă, că am unul cu 29 de canale. E vechi... sept. 1988. Şi nici nu poţi introduce direct frecvenţa postului şi căutarea e electronică, nu manuală (deci durează mai mult) - cine s-ar fi gândit atunci că operatorii de cablu vor tot schimba frecvenţele posturilor.

#27
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Principalul avantaj al trinitronului a fost luminozitatea mare. Puteai să te uiţi la el ziua pe lumină puternică, în timp ce la altele era nevoie să tragi draperia. Însă preţurile erau imense la început. Am avut unul de 27 de inci, cu boxe dedesubt şi picior, arăta ultramodern pe atunci, telecomandă şi afişaj digital, era piesa centrală şi cel mai valoros lucru din casă. Am muncit 2 luni la reparaţii ca să-l obţin...   avea încă tubul din seria veche, greu ca dracu.  Mai tîrziu a apărut seria FD WEGA, cele mai proaste, la care se întrerupeau intern catozii sau se deforma grila internă, cu efecte catastrofale asupra convergenţei şi purităţii culorii.

#28
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Deci am ocazia să pun mâna pe un "Sony" Trinitron mai mare, să mă feresc de cele FD WEGA.
Ce ai făcut cu aparatul?   :huh:
Da, luminozitatea e bună! Însă văd că are şi ecranul mai negru, probabil care să fie mai mic efectul de reflecţie (ăsta dăunează luminozităţii).

#29
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,887
  • Înscris: 25.12.2016
In adolescenta am avut si eu un monitor cu un astfel de tub, un Nokia alb de 17 inchi, mi l-a dat un prieten dupa ce monitorul meu decedase brusc. Cand am dat sa-l ridic am crezut ca e lipit de masa. Posted Image
Era de vreo 2-3 ori mai greu decat un monitor obisnuit, din cauza tubului... insa mare calitate nu am vazut, ba chiar avea o pata rosiatica intr-un colt. E drept ca monitorul era cam vechi si obosit, dar pana la urma mi-am facut treaba cu el pana mi-am cumparat eu un alt monitor...

Edited by Manasu, 05 February 2017 - 12:20.


#30
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005

View Postdjl, on 05 februarie 2017 - 12:17, said:

Da, luminozitatea e bună! Însă văd că are şi ecranul mai negru, probabil care să fie mai mic efectul de reflecţie (ăsta dăunează luminozităţii).
Benzile negre dintre luminofori cresc contrastul imaginii, nu luminozitatea (Black Stripe, folosit prima dată de Toshiba parcă).
TV-ul l-am dat de mult, nu ştiu pe unde e sau dacă mai funcţionează...

#31
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu stiu, pe CRT DVD-urile se vad mai bine decat pe LCD. Culori mai vii, luminozitate mai buna si uniforma, nu se vad erorile de MPEG-2 pe care LCD-urile le scoate in evidenta imediat, sint ideale pentru discurile interlaced, televizoarele CRT fiind oricum din start sa functioneze asa si nici nu ai nevoie rezolutie mai mare, discurile DVD sint oricum la rezolutii PAL sau NTSC. Din pacate, doua probleme cu CRT-urile. Prima, geometria. Greu de gasit unul spot on. A doua, diagonala. Cele mai multe pe care le gasesti acum au diagonala prea mica. As cumpara un CRT bun (optic si tehnic), dar nu gasesc.

#32
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Caută pe site-urile de anunţuri, dă anunţ la tine în oraş. Se vând însă cu cel puţin 250 lei   :(

#33
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Sint proaste, am urmarit.

#34
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
De ce sunt proaste? Ce au?  :huh:
Apropos de faza cu contrastul... la "Hitachi" acela din 1988 scrie "smoked screen". Ecranul e ceva mai închis la culoare.

#35
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Fiecare are cate ceva, ba probleme de geometrie, ba lipsa telecomanda, ba arata rau (julite, decolorate, etc.), ba nu au ecran plat, etc.

#36
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Telecomande se pot găsi!
Cât despre aspect... pui ceva autocolant   :)
Sincer, probabil mai ai de căutat. Su vii în Bucureşti.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/er2ioO9mla8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate