Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Călătorie lungă

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
CrRaul

CrRaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 04.01.2015
Salut

Ce locuri recomadați pentru o călătorie lungă/ foarte lungă, câteva luni, poate un an, câțiva ani, cu un buget cât mai mic și în general în natură( dar nu neapărat)?
Orice idee/ sfat/ părere sunt bine venite.

Edited by CrRaul, 04 February 2017 - 22:05.


#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
In primul rand depinde de ce buget dispui.

#3
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Cauta-l pe @lex404.

#4
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Discuta cu lex.


Oricum, ai nevoie de un buget marisor daca vrei sa ramai mai mult timp. Cam in ce fel de tip de natura ai vrea sa stai?

#5
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Si pentru asta ai postat la "Vacante in Romania"? Calatoria o faci in Romania sau in afara tarii?

#6
CrRaul

CrRaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 04.01.2015

View Postserginho74, on 04 februarie 2017 - 22:10, said:

In primul rand depinde de ce buget dispui.
Înca nu m-am hotărât, momentan incerc sa adun informații, iar scopul este să fie cât mai mică cheltuiala.. absolut fară nici o pretenție, din moment ce doresc cheltuieli cat mai mici.

View PostDaian95, on 04 februarie 2017 - 22:15, said:

Discuta cu lex.


Oricum, ai nevoie de un buget marisor daca vrei sa ramai mai mult timp. Cam in ce fel de tip de natura ai vrea sa stai?

Natură însemnand în general să pot sta într-o zonă montană...atunci când vremea permite asta, iar în rest un loc care să consume cât mai puțini bani

View Postflorinbad, on 04 februarie 2017 - 22:16, said:

Si pentru asta ai postat la "Vacante in Romania"? Calatoria o faci in Romania sau in afara tarii?

Da, in România aș vrea

Edited by CrRaul, 04 February 2017 - 22:18.


#7
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Pe jos, cu rucsacul, cu bicicleta, cu motocicleta, cu masina, cu rulota etc?

#8
CrRaul

CrRaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 04.01.2015

View Postflorinbad, on 04 februarie 2017 - 22:21, said:

Pe jos, cu rucsacul, cu bicicleta, cu motocicleta, cu masina, cu rulota etc?
Cu mașina doar când este nevoie, în rest, pe jos, cu rucsacul, cortul și cele necesare după mine.

#9
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014
tu vrei sa emigrezi deja?

on topic: in natura adica cu cortul, primus, mancat din resurse naturale - fructe de padure, ciuperci, vanat ? ca asa iesi ff ieftin.

sunt misiuni religioase in africa - e cam ce vrei tu: excursie in zona noua, in natura, cu bani putini; mai ajuti si la populatia de acolo castigi credite in rai.

Edited by banculescu, 04 February 2017 - 22:31.


#10
CrRaul

CrRaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 04.01.2015

View Postbanculescu, on 04 februarie 2017 - 22:30, said:

tu vrei sa emigrezi deja?

on topic: in natura adica cu cortul, primus, mancat din resurse naturale - fructe de padure, ciuperci, vanat ? ca asa iesi ff ieftin.

sunt misiuni religioase in africa - e cam ce vrei tu: excursie in zona noua, in natura, cu bani putini; mai ajuti si la populatia de acolo castigi credite in rai.

Eh, nu e așa rău cât să emigrăm :))
In natură, adică da, așa, atât cat permite perioada anului...iarna nu prea se poate, iar atunci va trebui sa gasesc o locație bună/ metodă de supraviețuire :))

#11
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Cel mai ieftin iesi in Asia, Africa, estul Eu si america latina, acolo unde, nivelul de trai nu e stralucit. Dar fara un plan, un sens si o directie si mai ales determinare, se va transfirma intr.un mare fas. Recomand sa vezi cum reactionezi dupa o calatorie de 3 sapt si dupa, sa te gandesti la un plan mai maret. Personal, m.as simti probabil mai confortabil cand voi avea o rulota, ca m.a stresat maxim ca timp de 3 sapt sa fac bagaj, sa desfac bagaj. Cu toate ca era o operatiune de maxim 30 min, ajunsese sa ma dispere.

Edited by Karogs, 04 February 2017 - 22:37.


#12
CrRaul

CrRaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 04.01.2015

View PostKarogs, on 04 februarie 2017 - 22:34, said:

Cel mai ieftin iesi in Asia, Africa, estul Eu si america latina, acolo unde, nivelul de trai nu e stralucit. Dar fara un plan, un sens si o directie si mai ales determinare, se va transfirma intr.un mare fas. Recomand sa vezi cum reactionezi dupa o calatorie de 3 sapt si dupa, sa te gandesti la un plan mai maret.

Am înțeles, mersi pentru sfat

L-am găsit pe acest Lex, și tare mult îmi place ce a făcut și face, am sa incerc să îl contactez; mulțumesc mult ;)

#13
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Exprimarea ta este foarte ambigua... Puteai sa spui ceva de genul: "De cateva luni ma aflu intr-o depresie foarte mare si dorind sa scap de ea m-a hotarat sa fac o calatorie cu rucsacul, pe jos, un fel de turul Romaniei, cuprinzand cat mai multe locatii etc.etc.etc"
Iti dau o idee si nu fac misto de tine: fa turul tuturor manastirilor din Romania. Multe din ele asigura cazare si mancare gratis sau contra cost (ieftin). Este un fel de initiere, o experienta de viata. Parca am vazut prin librarii un fel de ghid al acestor manastiri.

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Din punctul meu de vedere in RO timpul permite doar cam 5 luni pe an, in rest e frig. Bine, aici depinde de tine. Temperatura mea de inghet e 15 grade si ma feresc de frig ca de dracu. Chiar am o problema cu asta.

In vara poti lua arcul carpatic. Marea in Romania nu mi-a placut. Prea multa destrabalare pentru gusturile mele.

Autostopul functioneaza si in Romania si daca esti student am auzit ca trenul a devenit gratuit.
Bicicleta e o optiune insa iti cam iese ficatul pe ochi fara antrenament.

Cazare: cort, hosteluri, couchsurfing.
Directie? Te duci la Oradea si incepi a cobora spre sud dupa cum sufla vantul si dupa cum reusesti sa-ti gasesti cazare, mai faci un ocol de cateva sute de km, te descurci Posted Image o fuga la Sighisoara, Medias apoi la Alba Iulia, un zig-zag, vezi tu.

Suceava, nordul moldovei, Iasiul. Mi-au placut oamenii din zona, doar ca-s cam betivi Posted Image . Republica Moldova.


Eu merg pe principiul ca orice merita vizitat Posted Image

Daca vrei ceva in afara RO, Georgia. E fantastica. Ai zbor din Budapesta cu wizz, destul de ieftin.

Eu am fost anul trecut ai ajung in cateva saptamani iar.


In principiu iti recomand pasaport. Niciodata nu stii cand esti la Timisoara, Suceava, Iasi si vrei sa treci in Serbia, Ucraina, Moldova. Niciodata nu stii cand ti se scoala sa pleci te miri unde.

Edited by Lex404, 04 February 2017 - 22:47.


#15
CrRaul

CrRaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 04.01.2015

View Postflorinbad, on 04 februarie 2017 - 22:44, said:

Exprimarea ta este foarte ambigua... Puteai sa spui ceva de genul: "De cateva luni ma aflu intr-o depresie foarte mare si dorind sa scap de ea m-a hotarat sa fac o calatorie cu rucsacul, pe jos, un fel de turul Romaniei, cuprinzand cat mai multe locatii etc.etc.etc"
Iti dau o idee si nu fac misto de tine: fa turul tuturor manastirilor din Romania. Multe din ele asigura cazare si mancare gratis sau contra cost (ieftin). Este un fel de initiere, o experienta de viata. Parca am vazut prin librarii un fel de ghid al acestor manastiri.

View Postflorinbad, on 04 februarie 2017 - 22:44, said:

Exprimarea ta este foarte ambigua... Puteai sa spui ceva de genul: "De cateva luni ma aflu intr-o depresie foarte mare si dorind sa scap de ea m-a hotarat sa fac o calatorie cu rucsacul, pe jos, un fel de turul Romaniei, cuprinzand cat mai multe locatii etc.etc.etc"
Iti dau o idee si nu fac misto de tine: fa turul tuturor manastirilor din Romania. Multe din ele asigura cazare si mancare gratis sau contra cost (ieftin). Este un fel de initiere, o experienta de viata. Parca am vazut prin librarii un fel de ghid al acestor manastiri.

Da, trebuia sa dau mai multe detalii, e vorba in principiu de simpla dorinta maxima de plimbare si de 'evadare'

View PostLex404, on 04 februarie 2017 - 22:46, said:

Din punctul meu de vedere in RO timpul permite doar cam 5 luni pe an, in rest e frig. Bine, aici depinde de tine. Temperatura mea de inghet e 15 grade si ma feresc de frig ca de dracu. Chiar am o problema cu asta.

In vara poti lua arcul carpatic. Marea in Romania nu mi-a placut. Prea multa destrabalare pentru gusturile mele.

Autostopul functioneaza si in Romania si daca esti student am auzit ca trenul a devenit gratuit.
Bicicleta e o optiune insa iti cam iese ficatul pe ochi fara antrenament.

Cazare: cort, hosteluri, couchsurfing.
Directie? Te duci la Oradea si incepi a cobora spre sud dupa cum sufla vantul si dupa cum reusesti sa-ti gasesti cazare, mai faci un ocol de cateva sute de km, te descurci Posted Image o fuga la Sighisoara, Medias apoi la Alba Iulia, un zig-zag, vezi tu.

Suceava, nordul moldovei, Iasiul. Mi-au placut oamenii din zona, doar ca-s cam betivi Posted Image . Republica Moldova.


Eu merg pe principiul ca orice merita vizitat Posted Image

Daca vrei ceva in afara RO, Georgia. E fantastica. Ai zbor din Budapesta cu wizz, destul de ieftin.

Eu am fost anul trecut ai ajung in cateva saptamani iar.


In principiu iti recomand pasaport. Niciodata nu stii cand esti la Timisoara, Suceava, Iasi si vrei sa treci in Serbia, Ucraina, Moldova. Niciodata nu stii cand ti se scoala sa pleci te miri unde.

Super, super, mersi mult

Edited by CrRaul, 04 February 2017 - 23:02.


#16
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Cu aceste raspunsuri monosilabice nu ne ajuti deloc...

#17
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014

View PostCrRaul, on 04 februarie 2017 - 22:34, said:


Eh, nu e așa rău cât să emigrăm Posted Image)
In natură, adică da, așa, atât cat permite perioada anului...iarna nu prea se poate, iar atunci va trebui sa gasesc o locație bună/ metodă de supraviețuire Posted Image)

sunt si corturi de iarna; am stat si cateva zile continuu in cort inn zapada iarna; si nu ma consider un montaniard; cunosc unii care stau cu saptamanile.  vara am fost si 1 luna plecat continuu cu cortul.

#18
LaurX

LaurX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 30.07.2007
@ Lex ,
spune-ne cate ceva si despre partea financiara
cum iti faci bugetul , cati bani dai pe la cazari  , mancare,  transport etc   daca ai scris deja  pune un link

Edited by LaurX, 05 February 2017 - 00:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate