Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Intrebari credit

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cristik112

cristik112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 17.02.2011
Salut, eu si prietena mea vrem sa ne luam un credit ipotecar pentru un apartament de 2 camere, aproximativ 50k euro pe 10 ani, inca cautam, in Bucuresti.

1.Se poate sa ne trecem 2 persoane ca si proprietari pe apartament? sau se poate face un fel de intelegere la notar?

2.Creditul poate fi pe doua persoane? astfel incat daca apar probleme neasteptate si eu, sau ea doreste sa renunte la rata, sa treaca pe un singur nume? in functie de intelegerea la care ajungem.

Mersi

#2
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
se poate si una si alta dar nu e recomanda niciuna

#3
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Parerea mea e ca daca aveti dubii pentru relatia voastra, sa nu va grabiti cu cumpararea apartmanentului la comun ca probleme vor aparea in viitor.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,377
  • Înscris: 16.03.2007
Vei avea probleme cu bancile, nu e usor sa faci un credit cu doi debitori. Multe nu accepta.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcristik112, on 04 februarie 2017 - 21:25, said:

Salut, eu si prietena mea vrem sa ne luam un credit ipotecar pentru un apartament de 2 camere, aproximativ 50k euro pe 10 ani, inca cautam, in Bucuresti.
1.Se poate sa ne trecem 2 persoane ca si proprietari pe apartament? sau se poate face un fel de intelegere la notar?

Numai daca va luati, cu acte, inainte sa faceti creditul... altfel nu se complica niciun creditor cu voi.
Din punct de vedere strict notarial se poate face o co-proprietate, cu raspundere in solidar fata de credit (adica, daca unul nu plateste este sigur belit celalalt pentru intreaga suma) dar bancile prefara sa nu se complice cu astfel de afaceri cat timp le pot pastra simple si clare. Si eu in locul lor as face la fel.

Edited by rosix, 04 February 2017 - 23:49.


#6
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008


View Postcristik112, on 04 februarie 2017 - 21:25, said:

Salut, eu si prietena mea vrem sa ne luam un credit ipotecar pentru un apartament de 2 camere, aproximativ 50k euro pe 10 ani, inca cautam, in Bucuresti.

1.Se poate sa ne trecem 2 persoane ca si proprietari pe apartament? sau se poate face un fel de intelegere la notar?

2.Creditul poate fi pe doua persoane? astfel incat daca apar probleme neasteptate si eu, sau ea doreste sa renunte la rata, sa treaca pe un singur nume? in functie de intelegerea la care ajungem.

Mersi


Da,  poți, am luat la Alpha așa, dar cu avans considerabil.





#7
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

View Postcristik112, on 04 februarie 2017 - 21:25, said:

Salut, eu si prietena mea vrem sa ne luam un credit ipotecar
ar fi bine sa mai analizati treaba asta...

#8
coffetta

coffetta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 24.07.2010
Bineînțeles că poți, antecontractul se face pe ambele persoane, la credit suma se împarte la 2 , doar la fond de trimite un singur dosar, dar evident sunt trecute ambele persoane.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate