Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Problema tehnica care mi-a scos peri albi

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011
Se da urmatoarea situatie cu care mi-am pierdut degeaba ore bune, am ajuns la disperare:

Am o retea locala care contine router ZTE de la Digi, PC1, PC2, POS, telefon.
Vreau sa share-uiesc o baza de date intre PC1 si PC2, dar nu reusesc deoarece cele 2 calculatoare nu comunica intre ele si nu merge sa le pun in acelasi homegroup.

Am izolat problema la nivelul PC-ului 1: daca dau ping din el catre router, functioneaza perfect. Daca dau ping catre PC2, POS sau telefon, afiseaza "Destination host unreachable".

In momentul in care dau ping din PC-ul 2 catre POS, router si telefon, functioneaza fara probleme, mai putin catre PC1.

PC-ul 1 contine o placa de retea integrata Intel I219-V, i-am facut update la ultima versiune de driver, l-am pus pe 100 Mbps full duplex, am modificat "transmit buffer size" din 512 in 256, am instalat si driverul din device manager, fara sa folosesc executabilul intel, am dezactivat IPv6, dar in zadar, m-a disperat.

Nu-l pot face sa comunice deloc cu celelalte dispozitive conectate la router, el comunica ca boul doar cu router-ul.
Internetul functioneaza perfect pe ambele calculatoare.
Folosesc Win 8.1 x64 pe PC1 si Win 7 x86 pe PC2.
Aveti ceva idei pe care nu le-am incercat deja?

#2
alexandruww2

alexandruww2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.09.2016
omg pot fi un milion de probleme numai din router si setari

las o balta!

i-a un adaptor wifi si fa asa si vezi ca va merge sa dai ping

Edited by alexandruww2, 04 February 2017 - 17:15.


#3
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
O rezolvare la ceva asemanator cu problema ta gasesti aici:
http://www.tomshardw...ng-windows.html
Referitor la faptul ca nu reusesti sa le pui in acelasi homegroup cred ca ar trebui sa stergi toate setarile de conectare la retea si sa adaugi pe rand cate un calculator si implicit sa faci toate setarile pentru homegroup din nou
poate te ajuta ceva de aici: http://www.howtogeek...ng/lesson5/all/

Edited by costeld69, 04 February 2017 - 17:33.


#4
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
In ce port este conectat PC-ul nr1?

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 y0z, on 04 februarie 2017 - 16:54, said:

Folosesc Win 8.1 x64 pe PC1 si Win 7 x86 pe PC2.
Aveti ceva idei pe care nu le-am incercat deja?

E o problema cunoscuta ca intre doua versiuni diferite de Windows, nu iese intotdeauna cum trebuie share-ingul unui folder sau crearea unui Homegroup. Stiu ca se mai plangea cineva pe aici de o problema similara.

Edited by rosix, 04 February 2017 - 19:11.


#6
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011
Nu este problema de homegroup sharing. Nu le pot baga in acelasi homegroup pentru ca pur si simplu nu se vad pe retea.
PC1 este conectat in LAN1, iar PC2 este conectat wireless, adaptorul wireless fiind asta: http://www.pcgarage....link/tl-wn722n/

#7
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Ce firewall/antivirus ai instalat pe PC1?
Verifica setarile WLAN - Basic, pe ONT-ul ZTE, sa nu fie bifat Enable isolation.

Edited by mhanor, 05 February 2017 - 09:32.


#8
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011
Am instalat Avast free antivirus si firewall-ul din win 8.1, dar le-am dezactivat si face la fel.
Eu totusi cred ca este sistemul de operare dat grav peste cap si nu cred ca voi rezolva fara reinstall. O sa verific si setarea de care zici tu, dar nu cred sa fie ea de vina, deoarece nu raspunde la ping nici POS-ul care este conectat prin cablu la router.

#9
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Nu cumva PC-ul cu WiFi se conecteaza la o retea Guest a routerului? Si deci nu la reteaua WiFi principala. Reteaua Guest se poate seta sa interzica accesul la LAN.

Concret, ce ZTE ai de la Digi?

#10
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011
Este un ZTE ZXHN F668.
Nu este langa mine router-ul pentru a putea verifica daca PC-ul cu WiFi este conectat la o retea Guest, dar banuiesc ca nu din moment ce merge sa dau ping din el in POS, care este conectat pe lan.
O sa merg saptamana viitoare sa mai vad ce pot sa-i fac.

#11
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Se pare ca am gresit. Nu are Guest WiFi, dar are pana la 4 SSID-uri. Vezi sa nu ai bifat Enable SSID Isolation. Parca daca e bifat, dispozitivele nu pot comunica intre ele dar vor avea ambele internet.

Attached Files



#12
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
"SSID isolation is a Wi-Fi function that allows transmission between mobile devices and the Internet but denies access to the computers in the local network. Any desktop computer that is Wi-Fi only would also be isolated from the local network but would have internet access".

#13
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Incerc sa conectez un PC mai vechi cu win xp la routerul zte de la rds prin cablu de retea prin ppoe. Nu reusesc nici cum desi am mai avut net in felul acesta. Primesc mereu cunoscuta erroare 678. PC ul nu primeste net. Am conectat si un tp link pt wireless si merge ok. Deci  net este doar ca nu reusesc sa conectez PC ul. Fiind mai vechi nu am wireles pe el.  Am conectat cablu de retea pe lan 2 la router zte si la PC la placa de retea. Apoi am facut conexiunea cu new  conection wizard prin ppoe  cu user name si parola de la ei. Mie ciuda ca am mai facut asa si a mers dar  acum ma chinui de ore si nu pot.

Attached Files



#14
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Am descoperit problema. Nu merge decat pe lan1 la router. Acum am net pe pc dar nu mai am wireless


#15
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Păi conexiunea PPPoE trebuie s-o faci pe router şi nu pe pc! Atunci vei avea acces la internet din LAN şi din WLAN.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate