Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Folosire windows 7 Pro in trial

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare.
  Am o intrebare: daca am o versiune de windows 7 Pro, versiunea in romana o pot folosi legal acele 30 de zile initiale (fara sa o activez)?
Daca nu este legal pentru aceasta versiune Pro pe care o am, exista vreo versiune care se poate folosi legal fara activare? De unde se poate descarca?
Multumesc.

Edited by vdingo11, 04 February 2017 - 08:31.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
1. Tu de ce crezi ca au facut Trial?
2. Nu, Microsoft nu suporta chestiile gratuite.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Toate versiunile de windows 7 sunt Trial !
Si daca ai o imagine ISO cu windows 7 Pro, poti s-o instalezi oricand in modul Trial; iar daca ai cd key, il si poti activa.

Windows 7 nu se mai poate downloada caci microsoft a renuntat la suportul sau.
Daca ai licenta la windows, poti downloada imaginea ISO de aici==>https://www.microsof...wnload/windows7
doar scri cd key-ul si alegi downloadezi windowsul  :)

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Windows 10 (inclusiv pro) trebuia activat in 90 zile (parca) dar nu se intimpla absolut nimic special dupa.
De asemenea daca esti pe insider se reactiveaza la fiecare update (sau update mai serios, nu mai stiu exact care e algoritmul). Oricum primesti ceva gen 90 zile mai des decit o data la 90 zile.

#5
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

View PostAdm, on 04 februarie 2017 - 08:11, said:

1. Tu de ce crezi ca au facut Trial?
de aici inteleg ca este legal

View PostAdm, on 04 februarie 2017 - 08:11, said:

2. Nu, Microsoft nu suporta chestiile gratuite.
de aici inteleg ca nu este legal.

Imi cer scuze dar nu am inteles raspunsurile tale. (pot folosi sau nu acest win Pro neactivat legal?)

Ideea este urmatoarea: am avut licenta pe acest windows 7 Pro pe o perioada de timp (a fost vorba de un contract) si a expirat.
Daca eu acum il reinstalez si il folosesc 30 zile neactivat, apoi folosesc Rearm si apoi iar reinstalez sunt in legalitate sau nu? (precizez ca nu este vorba de persoana fizica ci o unitate.)
Intre timp am mai citit pe net si unii spuneau ca doar Enterprise se poate folosi trial.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
1. Da poti folosi neactivat legal, pana cand nu va mai merge.
2. Nu exista optiune freeware, fara limitari.

#7
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

View Postsuper8, on 04 februarie 2017 - 08:12, said:

Si daca ai o imagine ISO cu windows 7 Pro, poti s-o instalezi oricand in modul Trial; iar daca ai cd key, il si poti activa.
Ce inseamna sa am o imagine ISO: cumparata de mine sau poate fi luata de oriunde si de la oricine?

Multumesc

View PostAdm, on 04 februarie 2017 - 08:38, said:

2. Nu exista optiune freeware, fara limitari.
Nici nu ma intereseaza sa fie fara limitari ci doar sa fie legal si sa il pot folosi
Cand nu va mai merge dau reinstal si voi fi din nou in legalitate.

Am intrebat daca se poate folosi in trial si versiunea pro deoarece am gasit exprimarea:
"Sub nicio forma nu puteti folosi LEGAL una din aceste versiuni ca si Trial. Pentru Trial, puteti descarca versiunea Enterprise de pe site-ul Microsoft." chiar aici pe forum si nu am inteles foarte bine.

Edited by vdingo11, 04 February 2017 - 08:49.


#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Adica Windows 7 poate fi descarcat ca imagine ISO direct de la Microsoft.
Sa il descarci e gratis, la fel si folosirea in modul trial. Probabil, prin cele N mii de linii de Terms &Conditions, scrie ca nu ai voie sa il reinstalezi la infinit.

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postvdingo11, on 04 februarie 2017 - 08:44, said:

Am intrebat daca se poate folosi in trial si versiunea pro deoarece am gasit exprimarea:
"Sub nicio forma nu puteti folosi LEGAL una din aceste versiuni ca si Trial. Pentru Trial, puteti descarca versiunea Enterprise de pe site-ul Microsoft." chiar aici pe forum si nu am inteles foarte bine.
Este corect ce ai citit !
Numai windows 7 Enterprise (Evaluation) poate fi folosit ca Trial pana ajunge inutilizabil ca windows XP.
Celelalte versiuni [Starter, Home Basic/Premium, Profesiona, Ultimate] ar trebui folosite cu bun simt pana expira gratuitatea.
Dar tu poti sa folosesti orice versiune de windows 7 in modul Trial pana moare definitiv.


p.s.:
vezi ca poti prelungi functia rearm de mai multe ori ! asta inseamna ca poti folosi windows 7 [orice versiune] un an de zile Trial fara sa il reinstalezi:
1]http://windowspc.ro/...on-to-one-year/
2]http://www.thewindow...hout-activating
3]http://www.techchris...count-tutorial/

#10
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
in anul ala cred ca se activeaza "automat."

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

View Postvdingo11, on 04 februarie 2017 - 08:06, said:

Am o intrebare: daca am o versiune de windows 7 Pro, versiunea in romana o pot folosi legal acele 30 de zile initiale (fara sa o activez)?
Daca ai cumparat acea versiune atunci poti sa o folosesti in acest timp fara activare. Altfel, NU. MS nu a furnizat versiunea Pro clientilor care nu au cumparat o licenta, pentru acestia a existat o versiune publica, de evaluare, pusa la dispozitia tuturor in acest scop.

Edited by neagu_laurentiu, 04 February 2017 - 11:18.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
initiator, e o mica eroare aici. Windwos 7 Pro nu se poate folosi ca Trial.

Singurele versiuni oferite de Microsoft ca Trial sunt versiunile ENTERPRISE. Atat.

Windows 7 Enterprise nu se mai poate descarca fara licenta.

SIngurul Trial valid in prezent e ptr Windows 10.

#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Posteiffel, on 04 februarie 2017 - 12:11, said:

SIngurul Trial valid in prezent e ptr Windows 10.

Mai este pentru Windows 8/ 8.1 Enterprise: https://www.microsof...-8-1-enterprise

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
La asta nu ma asteptam :D
De obicei cand apare o versiune noua, cealalta e scoasa.

#15
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
w 8 se activeaza singur in alea 90 de zile.
am auzit de la altii ca asa se face.

#16
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Va multumesc pentru precizari.
Vad ca sunt doua opinii diferite: unii care sustin ca il pot instala si folosi in trail, altii ca nu

Am uitat sa precizez: versiunea pe care o am eu, in perioada cat contractul a fost valid, se activa online automat si era valabila pe mai multe calculatoare.

View Posteiffel, on 04 februarie 2017 - 12:11, said:

initiator, e o mica eroare aici. Windwos 7 Pro nu se poate folosi ca Trial.
O intrebare: daca nu poate fi folosit ca trial de ce il pot instala si imi spune ca trebuie sa il activez in 30 zile? Nu inseamna acest lucru ca este legal sa il folosesc 30 de zile?
Eu nu vreau sa intru in polemici inutile pentru ca nu stiu conditiile lor si din acest motiv am apelat la sfaturile voastre.
Multumesc.

Edited by vdingo11, 05 February 2017 - 08:58.


#17
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Utilizarea ca trial este legala doar daca o faci in scopul de a te decide daca sa cumperi sau nu o licenta. Rearmul este permis numai daca achizitionezi intre timp o licenta, dar nu ai reusit sa faci activarea datorita lipsei unei conexiuni la Internet sau a serviciului de telefonie (de exemplu, daca iti faci concediul in jungla).
La Windows 7 nici asta nu se mai aplica, deoarece a iesit din perioada de suport mainstream (acum Windows 7 este intr-un fel de "perioada de gratie" pentru migrarea catre o versiune de WIndows lansata in acest deceniu). Cum Microsoft nu mai comercializeaza Windows 7, utilizarea lui ca trial ramane fara obiect. Deci chiar daca pui mana pe varianta trial si o instalezi nu mai este legal sa o folosesti. Cel mult poti sa cumperi o licenta pentru Windows 7 de la un reseller care a ramas cu pachete nevandute, daca mai vrei sa folosesti Windows 7 legal inca cca. 2-3 ani pana cand inceteaza inclusiv suportul extins pentru Windows 7. Dar cum a incetat oferta de upgrade gratuit de la WIndows 7 la Windows 10, nu mai merita achizitionata o licenta pentru Windows 7, chiar daca a mai scazut un pic pretul pe unde se mai gaseste.
Daca deocamdata nu ai bani pentru o licenta, atunci poti folosi ca trial orice versiune de Windows (editia Enterprise) de la 8.1 in sus.
Mai ai si posibilitatea de a utiliza Windows 8.1/ Pro sau 10 Home/ Pro neactivat. Daca nu faci activarea in termen de o luna (parca), functionalitatea lor va fi mai limitata, adica vor functiona la un nivel mai rudimentar - cam ca un Windows 7 activat (fara a putea folosi anumite aplicatii din Store, fara sincronizare si backupuri automate in cloud, fara posibilitatea de a efectua anumite customizari etc., adica te-ai simti ca si cum ai folosi Windows 7).

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View Postvdingo11, on 05 februarie 2017 - 08:55, said:

O intrebare: daca nu poate fi folosit ca trial de ce il pot instala si imi spune ca trebuie sa il activez in 30 zile? Nu inseamna acest lucru ca este legal sa il folosesc 30 de zile?
Eu nu vreau sa intru in polemici inutile pentru ca nu stiu conditiile lor si din acest motiv am apelat la sfaturile voastre.
Multumesc.

Din varii motive - ca accesul la internet de ex, este posibil ca un cumparator sa nu-si poata activa Windowsul imediat dupa instalare. Pentru asta Microsoft a lasat un termen de gratie de 30 de zile in care sa aiba loc activarea licentei cumparate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate