Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Verificare factura plata comision

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salut,

Am o intrebare: cum pot verifica daca o factura emisa de o agentie imobiliara este falsa sau nu, chiar daca contine toate datele si semnaturile?

De ce as vrea sa fac asta?
Vreau sa vand o proprietate si am un contract incheiat cu o agentie. Am fost de acord cu comisionul. Insa, cand a venit momentul incheierii contractului de comision mi-au propus sa fie mai mic, fara factura. Pentru ca intre contractul de prestari servicii si contractul de comision exista o contradictie: in ctr de prestari serv nu scria ca acest comision include TVA sau nu - desi stiam ca se adauga TVA, in ctr de comision scrie ca se adauga TVA.

Drept care le-am zis ca nu e bine. Au venit cu.. "Hai sa ne intelegem". E suma mare si nu am vrut sa nu am nici o dovada a platii.

Eu am zis clar ca vreau transfer online in cont bancar... Nu au acceptat. Ca imi da factura dar sa le dau cash. Am zis nu.
Probabil din cauza faptului ca tranzactia era destul de avansata - exista cumparator etc.. au acceptat plata online in cont conform unei facturi.
Daca au acceptat asa mai trebuie sa imi fac probleme cum ca acea factura poate fi falsa? Ma gandesc ca poate fi din moment ce nu au vrut transfer ci cash - clar nu vor sa declare banii - am verif frma la MF si are datorii de ~500k roni.
Thx all,
Dan.

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Poti sa-i dai in git la ANAF si vad aia, doar ca nu stiu la ce te ajuta. Presupun ca nu ai TVA de recuperat, nu cred ca se pune problema sa ti se spuna ca n-ai platit ce era in contract (ai transferul si factura), mai au ceva servicii sa-ti ofere sau s-a incheiat vinzarea? Oricum nu ai de ce sa-i zgindari, poate ramii si cu banii dati si cu proprietatea nevinduta daca intra tare ANAF-ul in ei.

#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005
Eu nu ma pricep la chestiile astea, dar pentru mine, daca nu e trecut pretul X+TVA, inseamna ca am de plata doar X.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,373
  • Înscris: 01.12.2001
Tu primesti factura emisa de ei si o platesti online.
Nu cred ca ai cum verifica daca ei au introdus-o in contabilitate.
Poate fi total falsa.

#5
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 f300, on 03 februarie 2017 - 10:49, said:

Poti sa-i dai in git la ANAF si vad aia, doar ca nu stiu la ce te ajuta. Presupun ca nu ai TVA de recuperat, nu cred ca se pune problema sa ti se spuna ca n-ai platit ce era in contract (ai transferul si factura), mai au ceva servicii sa-ti ofere sau s-a incheiat vinzarea? Oricum nu ai de ce sa-i zgindari, poate ramii si cu banii dati si cu proprietatea nevinduta daca intra tare ANAF-ul in ei.
Nu s-a terminat. Urmeaza. Si in ctr de comision e specificat ca il platesc dupa incheierea tranzactiei finale si primirea banilor - avansul de la cumparator.
Nici precontracul nu e inca facut. Si presupun ca atunci vor aduce ctr de comision. Oricum, daca nu e OK ctr de comision nu fac nici un antecontract si nu mai vand.

 sfantu.dracu, on 03 februarie 2017 - 12:04, said:

Eu nu ma pricep la chestiile astea, dar pentru mine, daca nu e trecut pretul X+TVA, inseamna ca am de plata doar X.
A fost o combinatie. Au lasat loc de negocieri. Probabil ca as fi facut daca ar fi fost de acord cu 1/2 din ce tre sa le dau. Nu au vrut.. asta e. Nici eu. Daca in mintea lor 0> 1000 eur cat tre sa ia de la mine si de la cumparator...

 dorin_2k, on 03 februarie 2017 - 12:27, said:

Tu primesti factura emisa de ei si o platesti online.
Nu cred ca ai cum verifica daca ei au introdus-o in contabilitate.
Poate fi total falsa.

Da, corect. Insa eu am dovada unei plati.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,373
  • Înscris: 01.12.2001
Ei iti pot emite o factura aiurea pe o suma imensa. Ce iti ajuta ca tu ai o dovada a platii? Iti trebuie si chitanta. Factura nu e dovada platii daca nu ai si chitanta.
Si nici nu ai de unde stii daca factura e reala sau nu.

Cui trebuie sa dovedesti plata? Iti deconteza tie cineva factura?

#7
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Am un ctr cu ei. Daca nu am o dovada ca le-am platit comisionul, pot veni sa zica ca nu l-am platit? Pot.
Daca le platesc online pot sa zic: uite plata conform fact emisa de tine. Aa.. factura e falsa.. asta e altceva.
Dar probabil ca, avand datorii, au conturile blocate.

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 manead, on 03 februarie 2017 - 10:36, said:

Salut,

Am o intrebare: cum pot verifica daca o factura emisa de o agentie imobiliara este falsa sau nu, chiar daca contine toate datele si semnaturile?

. au acceptat plata online in cont conform unei facturi.
Daca au acceptat asa mai trebuie sa imi fac probleme cum ca acea factura poate fi falsa?
Dan.
O factură e o factură. Dacă are numele firmei, numele tău și suma corectă o plătești și gata. Mai ales că plătești prin bancă deci dovada plății e emisă de o terță parte care nu are interese de niciun fel în tranzacție... Ce fac ei cu banii ulterior e între ei și fisc.

 manead, on 03 februarie 2017 - 12:30, said:

Nu s-a terminat. Urmeaza. Si in ctr de comision e specificat ca il platesc dupa incheierea tranzactiei finale si primirea banilor - avansul de la cumparator.
Primirea avansului nu înseamnă încheierea tranzacției finale.

 manead, on 03 februarie 2017 - 13:10, said:

Am un ctr cu ei. Daca nu am o dovada ca le-am platit comisionul, pot veni sa zica ca nu l-am platit? Pot.
Daca le platesc online pot sa zic: uite plata conform fact emisa de tine. Aa.. factura e falsa.. asta e altceva.
Dar probabil ca, avand datorii, au conturile blocate.
Factura se poate face și de mînă pe un șervețel. Factură falsă e cînd inventezi facturi pe care le bagi în contabilitate fără ca firma din partea celalaltă să existe.


Deci - ia factura, plătește prin bancă și stai liniștit. Restul nu te privește.

PS - de ce a fost nevoie de două contracte?

Edited by radunic, 03 February 2017 - 13:33.


#9
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 radunic, on 03 februarie 2017 - 13:32, said:


PS - de ce a fost nevoie de două contracte?
Am gresit eu. Al 2-lea este act aditional la ctr.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate